Federální pohárNovinky

Federální pohár: V Děčíně kompletně česká skupina

Federální pohár má v pátek a v sobotu na programu mj. i skupinu o konečné 9. – 12. místo. V pátek bude děčínské ARMEX Sportcentrum hostit duely Slavie s NH Ostrava a domácího Děčína s Královskými sokoly. Pojďme se oběma mačům, potažmo celé skupině, podívat ”na zoubek”.

Královští sokoli – BK ARMEX Děčín (17:00)

Válečníci se mohou doma tradičně spoléhat na hlasitou podporu svých příznivců. Tento fakt a také slušná ofenziva v základní skupině Federálního poháru z nich dělá favority na konečné 9. místo. Tým trenéra Grepla se v Kutné Hoře prezentoval rychlým přechodem do útoku a je vidět, že rozehrávači Nichols s Waltonem jsou ve výborné formě. Tradiční opory Svoboda, Kroutil a Pomikálek si své rovněž odehrají. Odchod Ondřeje Šišky se zatím neukazuje jako fatální problém. Tím u Válečníků zatím zůstává obrana: 95 inkasovaných bodů na zápas (byť s jedním prodloužením) je moc. I co se týká podkošové sestavy, ta může být v porovnání s jinými týmy slabší. Ovšem ani jeden soupeř v základní skupině (Levice, Spišskí Rytieri a Kolín) Severočechy z vymezeného území vyloženě nepřehrál.

Královské sokoly postihl v létě odchod několika důležitých hráčů. Jeden z nejlepších rozehrávačů NBL Peda Stamenkovič odešel do Olomoucka, pivot Peter Sedmák ukončil kariéru. Pryč jsou i pivot Vujovič či křídlo Pavlovič, klub neudržel ani výborného obránce a spolehlivého střelce Nikolu Pešakoviče. Náhrady za zmíněný kvintet přišly maximálně tři adekvátní (Vlahovič na rozehrávku, Mandalinič na pozicic 3 a pivot Šturanovič). Jinak se Královští sokoli se sníženým rozpočtem rozhodli jít cestou mladých českých hráčů (Kábrt, Dvořák, Svojanovský, Vondra). Že nový tým bude potřebovat čas na souhru, ukázala už základní skupina v Lučenci, kde tým trenéra Peterky skončil třetí. Hra Královských sokolů byla rozháraná, úzká rotace měla s náročným programem problémy.

Děčín by měl doma potvrdit roli favorita, kostra týmu je pospolu déle a mužstvo bude těžit ze hry obou Američanů na rozehrávce, tak jako ze střeleckých schopností křídel. Královští sokoli budou v užší rotaci těžko hledat protizbraň na horké děčínské palubovce.

Oddechový čas Válečníků v základní skupině Fed. poháru
Foto: Jakub Důra
Oddechový čas Válečníků v základní skupině Fed. poháru
Foto: Jakub Důra

Grepl: Škoda, že nepřijede žádný slovenský tým

Tomáš Grepl (trenér Děčína): “Okolnosti nám ve druhé fázi Federálního poháru přivedly do cesty Královské sokoly, s nimiž jsme se potkali v loňském předkole play off NBL. Hradec má obměněný kádr, zapojil hodně mladé hráče a přivedl nové cizince. Bude to nevyzpytatelný a nebezpečný soupeř. V sobotu nás pak čeká od šesti hodin Ostrava nebo Slavia. Nová Huť přivedla zajímavé cizince a plánuje být v tabulce NBL výš než loni. Slavii už jsme zažili a čeká nás s ní dokonce ještě generálka před ligou. Jsem rád, že můžeme tuto fázi přípravy odehrát doma, to znamená, že se nám podařilo získat jedno z pořadatelských míst tohoto atraktivního projektu. Je škoda, že k nám nepřijede žádný slovenský tým, ale i tak jde o výbornou přípravu před ligou.

Peter Sedmák (sportovní manažer Královských sokolů): “Do další fáze Federálního poháru musíme zlepšit mentální nastavení některých hráčů a zvýšit si sebevědomí, protože z nás cítím velký potenciál. Zatím jsme jej využili pouze v jednom utkání proti Handlové. Od Válečníků se nesmíme nechat zbít. To bude nejdůležitější. Dobrý vstup do zápasu bude klíčový a věřím, že máme na to v pátek uspět. Chlapci se stále sehrávají, protože máme prakticky úplně nový tým, ale já z nich mám dobrý pocit. Myslím, že zápas od zápasu se budeme zlepšovat. Jsem rád, že můžeme měřit síly se soupeři na úrovni Federálního poháru.”

Jízdní řád skupiny o 9.-12. místo
Grafika: Lukáš Droppan
Jízdní řád skupiny o 9.-12. místo
Grafika: Lukáš Droppan

Slavia Praha – NH Ostrava (19:30)

Druhé ”semifinále” v Děčíně obstará duel nováčka NBL ze Slavie a Nové Huti. Slávisty můžeme směle řadit mezi nejpříjemnější překvapení minulého víkendu. Svěřenci trenéra Beneše sice zakončili svou anabázi v Komárně bilancí 1-2, ovšem první dva duely byly z jejich strany opravdu dobré. Nejprve sešívaní přehráli jasně Prievidzu 84-62, když zaznamenali 48 bodů zpod koše a pěti trojkami a 21 body se blýskl křídelník Juraj Páleník. Druhý duel s domácím Komárnem byl naprosto vyrovnaný, rozhodlo jej vlastně “jen” 12 trojek domácích a pevnější nervy v koncovce. Pro Slavii velmi dobrá vizitka v konfrontaci s bronzovým týmem NIké SBL z minulé sezony. Nedělní porážka od Pardubic o 19 bodů přišla po hrozivé druhé čtvrtině (10-29). V tomto zápase musíme upozornit na 24 bodů a 6 doskoků devatenáctiletého rozehrávače Martin Kheila.

Ostrava skončila třetí v základní skupině ve Svitu. Nejprve v pátek vyhořela s domácími (62-88), když ztratila hrozivých 29 balonů. Reputaci si svěřenci trenéra Cholevy napravili v sobotu proti Interu (89-76). Pro Severomoravany hrála širší opěrná rotace a slušný výkon křídelníka Milligana (24b+7d). V neděli Ostravané podlehli 62-92 Opavě, ovšem 25 minut s ní dokázali hrát poměrně vyrovnanou partii. Společným jmenovatelem ostravských neúspěchů je nesehranost a z ní pramenící ztráty (23 na zápas v zákl. skupině). Více klub čeká od Mateje Majerčáka a Malika Morgana (druhý jmenovaný však přiletěl teprve před 10 dny). Pokud Ostrava zlepší obranu a bude hrát kompaktněji, může Slavii určitě zdolat. Za nás ale utkání nemá favorita, rozhodnou maličkosti, jako třeba eliminace ztrát.

Velezkušený kapitán Slavie Pavel Pumprla v loňském play off 1. ligy
Foto: SK Slavia Praha
Velezkušený kapitán Slavie Pavel Pumprla v loňském play off 1. ligy
Foto: SK Slavia Praha

Choleva: Musíme doladit herní systém

Pavel Pumprla (křídlo Slavie): “Ve druhém kole Federálního poháru nás čeká skupina o 9.-12. místo. Shodou okolností nás čeká české skupina, což je na jednu stranu dobře, protože nám odpadá cestování na Slovensko. Můžeme porovnat síly s týmy, s nimiž budeme chtít bojovat o podobné příčky v tabulce. Jedním z nich je NH Ostrava. V současné době ještě nikdo moc nemá přehled o aktuální i budoucí síle soupeřů. Jsme tedy na Ostravu velmi zvědaví. Musíme mít na paměti, že to jsou pořád přípravné zápasy, takže našim hlavním cílem musí být lépe se sehrát a pilovat věci, které se nám zatím tolik nedařily. Chceme ale odehrát kvalitní zápasy.

Adam Choleva (trenér Ostravy): “Finální kolo Federálního poháru bereme se vší vážností, protože si chceme navodit atmosféru ligového zápasu. Musíme doladit systém jak v obraně, tak i v útoku. Nejprve nás čeká utkání s nováčkem, jemuž nedáme nic zadarmo. Pokusíme se jej porazit a bylo by hezké celý turnaj v Děčíně vyhrát.”