Federální pohárNovinky

Křídla povstala, Děčín zvládl thriller s Rytíři

Válečníci si ve Federálním poháru připsali první vítězství. Po prodloužení zdolali Spišské Rytíře 107-103 v divokém utkání. Oproti duelu s Kolínem nastřádala společně 40 bodů křídla Svoboda (23) s Kroutilem (17), což pomohlo překlopit misky vah na stranu Děčína.

V prvním zápase sobotního programu mezi Děčínem a Spišskými Rytíři viděli fanoušci basketbalu v Kutné hoře bezstarostné úvodní minuty. Ani jeden z týmů se nezatěžoval obranou. Po počátečním náporu Spišské (9-5) se přihlásili ke slovu Válečníci – konkrétně Svoboda s Nicholsem. Prakticky sami otočili na 18-9 v polovině tohoto dějství. S chutí hrající Děčín díky výborné úspěšnosti střelby nakonec navýšil vedení na 30-17 po první periodě.

Rytíři se však rozhodně nevzdávali a zpřesněnou muškou postupně stahovali ztrátu. Pod taktovkou Američanů McGlynna s Washingtonem (a také díky nesportovní chybě Nicholse) se v 17. minutě dokonce dočkali vedení. V závěru první půle se doslova utrhl ze řetězu guard Spišské Patrick McGlynn, jenž zakončil poločas s 23 body a trojkami 6/8. Rytíři nastříleli Děčínu ve druhé části nevídaných 44 bodů (inkasovali 21) a šli do šaten spokojenější (61-51). Famózní byla také trojková úspěšnost družiny trenéra Hojče (10/17).

Comeback Válečníků

Po přestávce střelný prach oběma mužstvům přece jen o něco zvlhnul, ale Rytíři si hlídali náskok (67-59). Na začátku poslední periody to bylo stále o deset bodů, ovšem Děčín zlepšil obranu a na konci 34. minuty prohrával po Waltonově koši už pouze 82-84. O chvíli později nakupili Rytíři tři laxní ztráty za sebou a Svoboda šestkami překlopil vedení na stranu Válečníků (87-86). Necelé čtyři minuty před koncem byli vyloučeni (nesportovní + technická chyba) Rytíř Bile a kapitán Válečníku Pomikálek. Tou dobou už za Spišskou nehrál vyfaulovaný Tomáš Mrviš a další dva hráči měli po čtyřech faulech.

Povstat tak za Rytíře musel rozehrávač Washington, po jehož čtyřech bodech už Spišská vedla 93-87. Zarputilí Válečníci ale získali několik míčů v obraně a pivot Macháč snížil 55 sekund před koncem na rozdíl jediného koše (91-93). Následně sudí odpískali Washingtonovi útočný faul a po time-outu měl Děčín šanci na srovnání. To se také povedlo, zásluhou skvělé obrátky a nájezdu AJ Waltona. Utkání tedy za stavu 93-93 dospělo do prodloužení. V něm měli Severočeši více sil a vytvořili si rozhodující náskok 100-95 a cenný triumf už uhájili.

Válečníci při time outu v zápase se Spišskými Rytíři
Foto: Jakub Důra

Grepl: 44 bodů? To jsem ještě nezažil!

Tomáš Grepl (trenér Děčína): “44 bodů dostat či dát za jednu čtvrtinu, to jsem jako trenér nikdy nezažil. Naše obrana neexistovala, ale musím dát kredit útoku Spišské. To, co zvedli, jim spadlo. Hlavně McGlynn, jenž nám dal za druhou čtvrtinu pět nebo šest trojek. Ve druhé půlce se nám naštěstí povedlo obranu zlepšit a dovést zápas do vítězného konce. Musíme pracovat na koncentraci a eliminaci faulů. Ale kromě druhé čtvrtiny jsem s naším výkonem spokojen.”

Filip Kroutil (křídlo Děčína): “Pro nás dnes hrála trochu širší lavička, protože oni to hrají v sedmi lidech. Na konci jsme měli více energie, díky níž jsme vyhráli. Mrzí mě, že se opakovala špatná druhá čtvrtina jako s Kolínem. Takové kolapsy se nemůžou stávat. Spišské se ve druhé části rozehrál McGlynn, takže nám trenér říkal, abychom jej nutili do nájezdů a přibrzdili jej. To se celkem povedlo.”

Hojč: Chyby jako z juniorky

Teo Hojč (trenér Spišských Rytířů): “Máme zatím nezkušené mužstvo, i dnes nás trápily ztráty (23). Děláme často rozhodnutí na úrovni juniorky. Na tom musíme vážně zapracovat. Byli pár minut do konce plus osm, ztratili jsme to vedení. V nastavení byl soupeř méně unavený a lépe bránil. Jsem rád za McGlynna, který je výborný střelec a dnes to potvrdil. Proto jsme jej angažovali. Dnes jsme bohužel nerozdělili minuty, jak jsme chtěli, zítra musíme herní čas rozmělnit mezi více hráčů.”

Dalibor Hlivák (rozehrávač Spišských Rytířů): “Měli jsme problém jako včera. To znamená hodně hráčů s problémy s fauly. Musíme se naučit s tím hrát. Je spousta věcí, na nichž musíme ještě pracovat. Ve čtvrté desetiminutovce jsme ztratili dvoje solidní vedení, o osm a o šest bodů, což je škoda. Těžko se nám proti zlepšené obraně Děčína skórovalo. Pro zápas s Kolínem se musíme poučit z dnešních i včerejších chyb.

BK ARMEX Děčín – Spišskí Rytieri 107:103 (30:17, 21:44, 18:18, 24:14, 14:10)

Body: Svoboda 23 (6d), Pomikálek 18, Kroutil 17, Nichols 16, Walton 13 (6d+7a), Macháč 12, Josipovič 8 – McGlynn 32, Washington 20 (6d+10a), Fusek 15 (13d+3bl), Hlivák 12, Bile 11, Juríček 6 (6d), Antoni 4, Mrviš 3

Doskoky: 48-43

Dvojky: 21/46 – 19/37

Trojky: 14/36 – 15/36

TH: 23/35 – 20/25

Asistence: 23 – 17

Ztráty: 12 – 23

Fauly: 17 – 28