Federální pohár

Lučenec si poradil s Děčínom a berie bronz

V súboji o tretie miesto Tipsport Federálneho pohára si zmerali sily usporiadateľské družstvo, BKM Lučenec a český tím BK ARMEX Děčín. Zverenci trénera Sokolovskeho boli dnes ako vymenení. Naopak, oslabený Děčín sa nevedel dostať do hernej pohody, čo domáci bez problémov trestali.

Boj pod košom medzi Cokleym a Skaličk

Úvod snov

Po včerajšom nevydarenom začiatku dnes družstvo trénera Sokolovskeho nenechalo nič na náhodu a na svojho súpera vybehli mohutným pressingom. Na ten Válečníci nevedeli nájsť recept a v polovici prvej štvrtiny prehrávali už 5:16. Tzv. full court press doslova ničil Děčín a za prvú štvrtinu ich Lučenec prinútil až k neuveriteľným 12 stratám. Domáci hrali takmer bezchybne a tak po úvodných 10 minútach viedli vysoko 33:9.

V druhej štvrtine sa z tempa mierne ubralo a spomalila sa hra. Borci z metropoly Novohradu si udržiavali pohodlný náskok a to aj napriek tomu, že im na lavičke sedelo kvarteto Bob, Cockley, Castlin a Buie. Hra sa však už opticky vyrovnala a hosťom sa dokonca podarilo aj znížiť. V druhej polovici druhého dejstva sa hra opäť zrýchlila a mali sme možnosť vidieť 6 či 7-sekundové útoky. 44-bodová druhá desaťminútovka nám nakoniec priniesla polčasové skóre 51:35 pre domácich.

Simeon Jackuliak v útoku

Novohradčania kontrovali priebeh stretnutia

Raketový vstup zaznamenal Lučenec aj v druhom polčase. Šnúrou 9:2 v úvode ukázali, že jasne idú za víťazstvom. Potom sa nám hra opäť spomalila a aj vinou viacerých chýb domácich sa Válečníkom podarilo znížiť na rozdiel pätnástich bodov, 51:66. Domáci v správnu chvíľu dokázali ale zabrať, nepripustili ani náznak drámy a svoj náskok pred poslednou desaťminútovkou dokázali napokon zveľadiť na 21 bodov v pomere 76:55.

V poslednom dejstve sa nám stretnutie v podstate už len dohrávalo. Hostia stále bojovali, no na domácich to jednoducho nestačilo. Tí si poľahky udržiavali vedenie, ktoré nám narástlo v polovici záverečnej desaťminútovky až na 29 bodov (86:57). Válečníkom v závere už úplne došiel dych a domáci stále nepoľavovali. Po dvojke Lukáša Boleka nám na tabuli dokonca zasvietila stovka. Hostia doplatili na úzku rotáciu, naopak domácim vyšiel tento zápas na výbornú.

BK ARMEX Děčín – BKM Lučenec 63:101 (9:33, 26:18, 20:25, 8:25)

Body: Pomikálek 21, Kotásek 11, Žikla 10 – Castlin 20, Buie 14, Zorvan, Siládi, Maričevič po 12

Trojky: 3-13, Trestné hody: 16/24 – 6/10

Ohlasy po zápase:

Tomáš Grepl (tréner BK ARMEX Děčín): „Do zápasu sme vstúpili veľmi zle, nečakali sme, že na nás Lučenec vyletí s celoplošnou obranou. My sme na to neboli schopný reagovať, prvú štvrtinu sme prehrali 33:9. V druhej štvrtine to už bolo o niečo lepšie, dokonca sa nám ju podarilo vyhrať. V polčase to teda bolo o prijateľných 16 bodov. Lučenec potom ďalej tlačil, my sme, bohužiaľ, v poslednej štvrtine odišli fyzicky. Oni mohli točiť v podstate všetkých hráčov, ktorých mali na súpiske. Zo zápasu si môžeme vziať dve pozitíva – to, že sme vyhrali druhú štvrtinu a to, že mohli točiť mladých hráčov, pre ktorých je to obrovská skúsenosť. Nám chýbalo až 6 hráčov, takže naši mladí hráči si mohli zahrať aj proti takýmto silným súperom.“

Jakub Skalička (BK ARMEX Děčín): „Hrali sme, čo to dalo. Bojovali sme, išli sme na doraz, no na viac to dnes nestačilo. Dali sme to do toho všetko, ale súper bol dnes jednoducho lepší.“

Daniel Sokolovsky (tréner BKM Lučenec): „Po včerajšom zápase, ktorý bol pre nás sklamaním sme hrali za menej ako 24 hodín ďalší zápas. Dnes sme sa stretli, pozreli si video, nemali sme ani poriadne čas na tréning, prešli sme si dôležité veci. Defenzívny pressing, útočné tempo a pohyb lopty sa nám podarili zlepšiť. Děčín mal dnes oklieštenú zostavu, hrali s viacerými mladými hráčmi. Nám sa dnes tiež neskôr podarilo zapojiť do hry aj celú slovenskú päťku a za to som veľmi rád. Z dnešného zápasu si toho vieme veľa zobrať a môžeme ho vnímať ako solídny krok vpred. Teraz mi už len ostáva popriať Spišskej Novej Vsi veľa šťastia vo finále a úspešnú reprezentáciu Slovenska v tomto pohári.“

Lukáš Bolek (BKM Lučenec): „Na úvod by som chcel povedať, že nás veľmi mrzí, že sme včera neuspeli proti Spišskej Novej Vsi. Je to ale stále viac-menej len príprava, zohrávame sa, zlepšujeme sa. Dnes sme najmä v obrane vytvárali veľmi dobrý tlak. Zápas sme si chceli užiť, tiež si natrénovať nejaké veci do budúcna a myslím, že sa nám to podarilo.