Federální pohárNovinky

Prievidza přetlačila oslabený Inter

Tipsport Federální pohár 2021 zná konečné pořadí na desátém a jedenáctém místě. Desátou příčku slaví Prievidza, jež po zlepšeném výkonu udolala Inter Bratislava 67-62, když ale málem prohospodařila vedení o 18 bodů.

Utkání o konečné desáté a jedenácté místo mezi Prievidzou a Interem začalo navzdory horku v kolínské hale ve slušném tempu, které ovšem provázely nepřesnosti v útoku na obou stranách. Po čtyřech minutách vedl tým z Horní Nitry 4-1. Bratislavané oproti duelu s Olomouckem bez Trevora Blondina, takže trenéru Meleščenkovi chyběla hned čtveřice hráčů (dále Gandia-Rosa, Timotej Malovec a Daniel Randuška). Konec úvodní čtvrtiny patřil zkušenému křídlu Prievidze Marku Jaššovi, jenž proměnil dvě trojky a Prievidza byla spokojenější (17-14).

Ve druhé části se hra ještě zrychlila a zejména Prievidza výrazně zpřesnila mušku. Díky 16 bodům v útoku za šest minut vedli svěřenci kouče Helmecyho už 33-22. Oproti dosavadnímu trápení zpoza perimetru v Tipsport Federálním poháru proměnila Prievidza čtyři z deseti pokusů. Na poslední koš Jašše zareagoval lodivod Interu Meleščenko oddechovým časem. A právě Marek Jašš byl pro Inter nejtvrdším oříškem v obraně, protože za poločas “nasypal” 15 bodů. Nejvíce potentním borcem Interu byl s 11 body dlouhán Džiugas Slavinskas. Poločasový stav? 38-29 pro borce z Horní Nitry.

I po přestávce pokračovala Prievidza v úspěšnosti střelby přes 50% a díky dvěma průnikovým košům Majerčáka vedla už 51-33 v polovině třetí části. Inter limitovaly čtyři osobní chyby power forwarda Jure Zubace. V závěru této části vrátilo Inter do zápasu větší množství šestek a polevení v koncentraci (a ztráty) Prievidze. Rázem (po šňůře Interu 8-0) na tabuli svítilo skóre jen 55-47 pro Prievidzu.

Hluché čtyři minuty v útoku Prievidze přerušil krásnou individuální akcí Matej Majerčák, ovšem Inter zlepšil doskok a neustále se soupeři přibližoval. Na začátku 34. minuty to bylo už jen minus šest z pohledu Interu. Veledůležitou trojku Prievidze (na 60-51) vstřelil v polovině 35. minuty Creammer, jíž svůj tým na chvíli uklidnil. Inter se ale dostal po souvislém tlaku a trojce Slavinskase na jednobodové manko (62-63) a měl 42 sekund před koncem míč. Trenér Helmecy si vzal oddechový čas, v němž své svěřence uklidnil. Bratislava pak v klíčové fázi netrefila koš poté Prievidza jistila výhru 67-62 z šestek.

Zsolt Boros z Interu vyhazuje míč na volné spoluhráče

Řekli po zápase:

Matúš Malovec (hráč BK Inter Bratislava): “Šli jsme do zápasu s tím, abychom konečně v přípravě vyhráli nějaký zápas. Špatně jsme začali, dovolili jsme Prievidzi odskočit na 15 nebo 18 bodů. Ještě jsme se dokázali dotáhnout, ale na obrat už jsme asi neměli. Prievidzi to dnes více padalo, než v minulých zápasech Federálního poháru, což byl ten hlavní faktor. Jsme z porážky zklamaní. Tipsport Federální pohár ale navzdory 11. místu hodnotím velmi pozitivně, i když se jedná jen o přátelský turnaj. Mezi Čechy a Slováky vždy byla rivalita, takže zápasy měly náboj.”

Maroš Helmecy (trenér BC Prievidza): “V prvé řadě chci pogratulovat klukům k prvnímu vítězství v přípravě. Bojovali. Dnes jsme byli jen v sedmi, máme nějaká malá zranění, která potřebujeme doléčit. Začali jsme se skvělou energií a velmi dobře hlavně v obraně. Za poločas jsme dostali jen 29 bodů, což je skvělé. Výborně jsme také doskakovali. Ale pak jsme odskočili na 18 bodů a jako bychom se uspokojili. Začali jsme hrál laxně, udělali jsme kopec chyb a my jsme vrátili Inter do zápasu. My se musíme naučit hrát po celých 40 minut, nehledě na to, jaké je skóre na tabuli. Jako velký problém vidím i 18 ztrát, to musíme v dalších utkáních limitovat.”

BC Prievidza – BK Inter Bratislava 67:62 ( 17:14, 21:15, 17:18, 12:15)

Nejlepší střelci: Jašš 15, Creammer 12 (13d), Majerčák 12, Oshita 11 (6d) – Slavinskas 21, Zubac 14 (6d), Fusek 13 (17d), Malovec 6

Doskoky: 33 – 33
Trojky: 3/14 – 7/27
TH: 9/15 – 10/13
Ztráty: 17 – 18
Fauly: 17 – 18