Federální pohárNovinky

Tipsport Federální pohár: V Kolíně o 8. – 11. místo

Pokračujeme preview druhého kola Tipsport Federálního poháru. V zápasech o umístění na osmém až jedenáctém místě si ti rozdají domácí BC Geosan Kolín, Prievidza, Inter Bratislava a Olomoucko. Favoritem tohoto turnaje jsou domácí Medvědi.

V prvním “semifinále” hraném od 16 hodin na sebe narazí domácí Kolín s outsiderem z Prievidzi. Medvědi museli v základní skupině skousnou hořkou pilulku v podobě nezvládnutého duelu s Lučencem. Svěřenci trenéra Sodomy vedli ještě na začátku třetí čtvrtiny o 19 bodů, aby nakonec prohráli 99-100 (byť měli k dispozici ještě poslední střelu). Druhý duel s domácími Levicemi inkasoval Kolín znovu stovku (88-102) a ukázal, kde mají obhájci bronzu z NBL největší limity – v obraně.

Proti Kolínu však stojí Prievidza, jíž pro změnu trápí impotentní útok. V děčínské skupině B (ještě bez křídelníka Oshita) zaznamenal slovenský celek ve dvou duelech jen 117 bodů, což činí bídný 58,5 bodů na utkání. Mohla za to zejména střelba z dálky, která řečí čísel činila 7/53 v součtu obou duelů. Co se týká nasazení a snahy svěřenci kouče Helmecyho v Děčíně zase tolik nepropadli. Budou však muset rovněž vylepšit obranu. Hodně pozornosti bude směřováno na playmakera Majerčáka, jenž poměří síly s domácím esem Adamem Čížem. Favoritem je tedy Kolín, pro jemuž hraje do karet domácí hala a daleko širší rotace.

Grafika: Svět basketu

Druhá dvojice bez favorita

Druhé utkání obstará dvojice Inter Bratislava a Olomoucko. Oba protagonisté neodehráli špatné zápasy v základní skupině navzdory tomu, že mají oba poměrně dost nových hráčů. Inter byl proti Opavě outsiderem, ale první a zejména čtvrtá čtvrtina nebyla proti stříbrnému celku NBL špatná. Kouče Meleščenka musí mrzet spíše nedělní zápas s rivalem ze Svitu. Ten žlutočerní prohráli 79-80, protože neudrželi vedení o osm bodů necelé dvě minuty před koncem. Jako výborná posila se jeví zejména guard Ivan Gandia-Rosa.

Olomoucko pod trenérem Skibniewskim zle potrápilo slovenského mistra ze Spišské Nové Vsi, ale nakonec podlehlo 68-70. Ve druhém utkání s Pardubicemi to z pohledu Hanáků bylo 74-88, ovšem nechybělo mnoho a po stahování deficitu mohlo jít Olomoucko v poslední čtvrtině přes Beksu. Výborný je zatím atletický křídelník Demajeo Wiggins, jehož výkony na obou stranách palubovky nutí soupeře k velkému úsilí. Pro zápasy v Kolíně by měl být k dispozici Hanákům už i uzdravený bijec Marek Sehnal, jenž rozšíří rotaci a týmu výrazně přidá energii. Favorita lze hledat v této dvojici těžko, oba celky mají poměrně úzkou opěrnou rotaci, ale zato nadějné mladíky. Podle našeho názory rozhodnou právě body z lavičky a také to, jak si Hanáci pohlídají dlouhána Michaela Fuska.