Barca o postup v Eurolize, konec sezony pro Palyzu s Audou

Zahraniční soutěže ve velkém začínají stejně jako tuzemská Kooperativa NBL gradovat v play-off či bojích o udržení. Čeští a slovenští legionáři byli v uplynulém týdnu znovu hodně vidět, ovšem ani jim se ve dvou případech nepovedlo odvrátit vyřazení svého týmu. Kdo se naopak veze na vítězné vlně a touží se na této trajektorii udržet?

Palyzův „last dance“ v Británii a dvakrát vítězný Peterka v Německu

Nečekaně již ve čtvrtfinále play-off britské nejvyšší soutěže skončilo letošní putování Caledonie Gladiators, jejíž barvy hájí reprezentační křídelník Lukáš Palyza. Po domácím nezdaru prohráli „Gladiátoři“ i na kurtu Newcastle Eagles jednoznačně 71:94 a celou sérii tak ztratili 0-2 na zápasy. Bývalý hráč Děčína či Nymburka naskočil v Zápase 2 na plac na více než 17 minut, ovšem ani jedna z jeho šesti střel z pole nenašla vytoužený cíl.

V litevské lize si cenný domácí skalp zapsala Šaulia. K výhře 104:98 nad Neptunasem jí pomohl i slovenský borec Tomáš Pavelka. Třiadvacetiletý 217 měřící hráč zaknihoval double-double za 18 bodů a 11 doskoků, když na palubovce natočil více než 27 minut.

Jednu výhru i porážku v posledním týdnu zapsal v německé nejvyšší soutěži Ulm, jenž diriguje slovenský kormidelník Anton Gavel. Před svými fans jeho svěřenci nestačili na vedoucí tým soutěže Bayern a prohráli s ním 74:81. Náladu si pak spravili na kurtu Heidelbergu, kde vyhráli jednoznačně 73:57.

Dvakrát v posledním týdnu ve stejné soutěži potvrdil roli favorita Braunschweig, jehož dres obléká pivot národního týmu Martin Peterka. K výhře 81:68 na hřišti Tubingenu pomohl nymburský ex-plejer pěti punkty i doskoky za necelých šestadvacet odehraných minut. Při domácí výhře 76:70 nad Rostockem pak zaknihoval o bod méně za sedmnáct a půl minuty.

Ve druhé nejvyšší soutěži v Německu již odstartovalo čtvrtfinále play-off, do nějž vstoupil i Gissen v čele se slovenským point guardem Šimonem Krajčovičem. V domácím utkání Giessen jednoznačně zvítězil nad Karlsruhe 111:84 a třicetiletý Slovák k tomu přispěl šesti body. Na soupeřově kurtu ovšem Giessen prohrál 82:98. Krajčovič trefil v tomto špílu tři body a ani on neodvrátil srovnání série na 1-1.

Lukáš Palyza s týmem Caledonia Gladiators vypadl s Newcastle Eagles

Barca v Eurolize s Olympiakosem na ostří nože o postup do další fáze

Další velmi náročný týden má za sebou Barcelona v čele s českým lvím tandemem Jan Veselý – Tomáš Satoranský. V Eurolize Katalánci zvítězili na hřišti Olympiakosu Pireus 82:80 po prodloužení a přiblížili se postupu do další fáze. Veselý byl s 16 body za 31 minut top skórerem Barcy, Satoranský za 28 minut přihodil 13 bodů, 5 asistencí a 4 doskoky.

Řekové ovšem postupové oslavy týmu Rogera Grimaua rázně odmítli o pár dní později, kdy drtivou výhrou 92:58 srovnali stav série na 2-2. Rozhodovat o postupujícím se tak bude tuto středu v barcelonském koloseu. Odchovanec Ostravy v tomto klání nastřílel 9 bodů za více než 16 minut, kluk z Folimanky jich přihodil šest a na hřišti strávil necelých 16 minut.

Po debaklu v Řecku si španělský velkoklub spravil chuť v domácí soutěži, kde včera zdolal tabulkového souseda Gran Canarii 95:89 po prodloužení. Bývalý hráč Partizanu Bělehrad se o to přičinil jedenácti pointy za devatenáct odehraných minut, jeho věrný reprezentační parťák se za téměř 31 minut může pochlubit parádními numery – k devíti bodům přidal ještě 8 doskoků a 6 asistencí.

Střelecky plodné období bohužel v týmu Murcie neprožívá perimetrový ostrostřelec David Jelínek. Jeho tým v uplynulém týdnu nejprve zvítězil 82:77 nad Zaragozou; třiatřicetiletý vousatý křídelník za 9 minut nezapsal ani bod. Při porážce 71:96 na kurtu Málagy pak Jelínek do střeleckých statistik zapsal dva body za téměř 14 minut.

Velice solidní partii odehrála Badalona na hřišti favorizované Valencie, kde prohrála sedmibodovým rozdílem 76:83. Slovenský borec Vladimír Brodziansky za osmadvacet odehraných minut nasázel 10 bodů a přihodil k nim ještě pět doskoků.

Bálintovo střelecké obrození a konec sezony pro Patrika Audu

Ve druhé španělské lize o víkendu jednoznačně dominoval tým reprezentačního kouče Diega Ocampa, jenž zvítězil 94:67 na hřišti Estely. V dresu Tizony Burgos i nadále chyběl bývalý křídelník USK Praha David Böhm.

Ve stejné soutěži o víkendu padlo Alicante na palubovce týmu Gipuzkoa 87:97. Rychlonohý perimetrový snajpr Richard Bálint odehrál téměř 22 minut a do statistik zapsal 9 bodů a 6 asistencí.

A do třetice druhá španělská liga – tým českého guarda Ondřeje Hanzlíka Betis Sevilla vyhrál v důležitém klání na hřišti Menorcy 84:75. Dvaadvacetiletý talent odehrál téměř 30 minut, během nichž nastřílel šest punktů.

O uplynulém víkendu skončila sezona pro pivota národního týmu Patrika Audu, jehož Aomori podlehlo ve čtvrtfinále druhé japonské ligy 1-2 na zápasy týmu Shiga. První utkání série na kurtu soupeře přitom tým v čele s brněnským odchovancem vyhrál 88:84, ovšem druhé již opanovala Shiga 93:79 a o svém postupu definitivně rozhodla výhrou 92:79.

V prvním utkání potetovaný sympaťák odehrál 29 minut, během nichž nasázel 19 bodů; k nim přihodil 8 získaných faulů a 6 doskoků. V Zápase 2 reprezentační pivot naskočil na 18 minut a připsal si 20 punktů, když minul pouze jedinou dvoubodovou střelu z deseti; k tomu navíc pod oběma koši doskočil osm balonů a získal na svou osobu 7 faulů. Ani účastníkovi veleúspěšného MS 2019 v Číně se ve třetím utkání nepovedlo odvrátit konec sezony. Na kurtu Auda strávil 23 minut a do statistik zapsal 11 bodů a trefil pět ze šesti svých pokusů za dva body.

Tomáš Kyzlink (s míčem) z Wloclawku ve druhém utkání čtvrtfinále play-off proti Stargardu

Dramatický boj Pakse o záchranu a Kyzlink táhnoucí Anwil za postupem

V důležitém utkání v boji o udržení v maďarské lize zvítězila Paks 112:108 nad Szedeakem. Slovák Mário Ihring vítězům pomohl devíti body a jedenácti asistencemi za 33 odehraných minut.

Ve francouzské nejvyšší soutěži prohrál před svými tifosi Cholet se svým tabulkovým pronásledovatelem Dijonem 79:88. Reprezentační kapitán Vojtěch Hruban na hřišti strávil necelých 12 minut a zaznamenal 5 bodů. Náladu si Cholet spravil na hřišti vedoucího týmu soutěže Monaka, kde zvítězil 79:66. Se čtrnácti nastřílenými body za 18 minut ve hře byl ex-nymburský křídelník druhým nejlepším střelcem své ekipy.

V polské lize již také odstartovaly vyřazovací boje a Anwil Wloclawek ve čtvrtfinále vyzval Spojniu Stargard. V Zápase 1 zvítězili domácí 89:70 a druhým nejlepším týmovým střelcem byl reprezentační tahoun Tomáš Kyzlink. Ten za necelých 17 minut prohnal síťkou sedmnáct bodů a trefil dva ze tří trojkových pokusů.

Ve druhém sériovém špílu vyhrál Anwil opět v domácím prostředí 98:84 a třicetiletý bombarďák s dynamitem v nohou k tomu přispěl čtrnácti body za jedenadvacet a půl minuty na hřišti.