KomentářeNovinky

1. liga: Epické finále za námi, v baráži vyzve Lions Slavia

Původně jsem nechtěl toto ohlédnutí začínat klišé, ale nakonec jednoduše musím. 1. liga může mít jen jednoho vítěze – a tím se se stala pražská Slavia. Jenže pokud by šlo, aby druhou nejvyšší soutěž někdy vyhrály dva týmy, mělo by to být právě letos. Senzační tažení Písku totiž utnul až Radek Pumprla svým nájezdem půl sekundy před koncem normální hrací doby a ukázal, že trofeje nakonec (většinou) vyhrává zkušenost.

Finálová série měla všechno. Skvělý basketbal (který si rozhodně kvalitou nezadal s třemi čtvrtinami utkání v Kooperativa NBL), nasazení, fanouškovskou kulisu a v neposlední řadě i zápletku. Parta nadšených mladíků z Písku (zkušení Englický a Špičák laskavě prominou) vyhrála 87-86 za pomoci téměř dvou stovek fanoušků první finále v Edenu proti vysoce favorizované Slavii. Proti té Slavii, v níž šest hráčů (6+ Filip Novotný zapůjčený z Kolína) válí pod profi smlouvou. První duel ukázal, jak moc Slavii chyběl velezkušený křídelník Pavel Pumprla. Pražané tak museli jet v neděli do sršního hnízda odvracet hrozbu blamáže.

Pilířem Písku v celé sezoně je pivot Martin Svoboda, v prvním utkání to dokázal 26 body
Foto: Sršni Písek

Bradleyho show před 750 lidmi

Přestože má písecká hala oficiální kapacitu 320 míst k sezení, na druhé finále bylo zvědavo téměř 750 diváků. Lidé stáli, seděli, ale hlavně povzbuzovali Sršně ze všech koutů arény. Mnozí z nich se také těšili, že dotlačí své miláčky k historickému milníku – triumfu v 1. lize. Proti však byl zkušenější soupeř, jehož šiky po nemoci vyztužil už i bývalý reprezentační kapitán Pavel Pumprla. Duel však měl jiného krále. Americký rozehrávač Jalen Bradley ukázal, že pokud by se rozdávala trofej pro MVP soutěže, dostal by ji nejspíše právě on. Bradley vstřelil koše vždy, když to Slavia potřebovala a se 44 body a 7 asistencemi byl k nezastavení. Šňůru 7-0 na konci třetí čtvrtiny, před níž Sršni vyrovnali na 65-65 a byli v laufu, zařídil také sám. Bradley navíc trefil nevídaných 17 z 23 střel z pole.

Písku i přes mohutné povzbuzování na vyrovnanější koncovku nezbyly síly. Englický s Machem utkání pro pět faulů předčasně střídali, další tři hráči dohrávali pod hrozbou čtyřech osobních chyb. Slavia dobyla sršní hnízdo poměrem 106-94 a sérii vrátila do Prahy. Bouřlivou atmosféru při utkání si pochvaloval i křídelník Slavie Radek Pumprla: ”Atmosféra byla super a můžu říct, že ani v NBL jsem takovou asi ještě nezažil. Možná je to i tím, že jsem v ní ještě nehrál play-off. Ta atmosféra byla neskutečná a písečtí fanoušci si zaslouží palec nahoru.”

Hrdina druhého finále – 44-bodový guard Jalen Bradley
Foto: Basket Slavia Praha

(Rozhodující) zápas měsíce

I na středeční třetí finále se do Prahy vypravilo na dvě stovky fanoušků Písku. Nevybavuji si, kdy by se v rámci českého klubového basketbalu vydala nějaká fanouškovská ekipa v tak velkém počtu na venkovní zápas a ještě ve všední den. Možná na některé severočeské derby hrané v Ústí nad Labem (nebo některé finále v Nymburku) fanoušci Děčína, ale jinak určitě ne. Za to patří celému Písku obrovské uznání. Příznivci navíc své ”kluky” po všechny duely neúnavně povzbuzovali – přesně takto podle mě má vypadat onen pověstný šestý (v tomto případě možná i sedmý) hráč. Bravo!

Třetí utkání začal pěkně zostra Martin Svoboda

Vedle skvělé divácké kulisy mělo třetí finále i výtečnou basketbalovou úroveň. Nebojím se říci, že se kvalitou, rychlostí a nasazením vyrovnalo většině dosavadních zápasů play off Kooperativa NBL. První čtvrtina byla ještě ”oťukávací” a oba celky neměly ještě zcela seřízená mířidla (17-17 a oba týmy pod 30% střelbou z pole). V poločase byla Slavia o pět bodů vpředu (42-37), zejména díky třem trojkám v řadě. Úspěšné dálkové projektily padly do píseckého koše v rozmezí 80 sekund v 18., resp. 19. minutě.

Od čtvrté minuty třetí desetiminutovky (přesněji od time-outu píseckého trenéra Čecha), začala však ta pravá óda na basketbalovou radost. Písku se podařilo obrátit šňůrou 17-5 na 56-51 a od té doby ”každý chvilku tahal pilku”. Vedení a remízové stavy se střídaly jako na běžícím pásu utkání vyvrcholilo po odvážném Šurého průniku na 83-83. Kouč Slavie Beneš sáhl 40 sekund před koncem normální hrací doby po oddechovém času.

Infarktová závěr pokračoval: Nejprve Pavel Pumprla přiblížil Slavii postupu, aby rychlý brejk zakončil trojkou ”ala” Steph Curry Vojtěch Sýkora (85-86). Následný útok Slavie zahrál velmi zkušeně Jalen Bradley, jenž si došel pro faul od Pavla Englického. Američan obě šestky proměnil a Jan Čech se vybral oddechový čas. Po něm se role obrátily: faulu na Englického se dopustil Addison Park. Zkušený písecký pivot jednou šestkou vyrovnal na 87-87, ale poslední slovo utkání měl Radek Pumprla.

Radek Pumprla odvrátil možnost prodloužení a spustil slávistické oslavy

Prožene Slavia Lions?

Slavia Praha tedy po těsném triumfu 89-87 vyhrála finálovou sérii 2-1 a postoupila do baráže o NBL. V ní se 6. a 8. května utká s Jindřichovým Hradcem. Hrát se bude ve formátu součtu skóre obou zápasů – tedy nikoli na dva vítězné duely. Většina basketbalové veřejnosti postup přála ”slabšímu”, tedy písecké senzaci. Postoupit a vyhrát 1. ligu však může jen jeden. Klobouk dolů, jak skvělý mix trenér Jan Čech (a písecký mládežnický program včetně dalších trenérů) poskládal. Troufnu si tvrdit, že bude nesmírně obtížné v klubu udržet pivota Martina Svobodu a rozehrávače Vojtěcha Sýkoru. Oba borci rozhodně mají na NBL a je otázkou, jaký klub po nich sáhne a jakou smlouvu jim nabídne.

Slavii nezbývá, než popřát mnoho štěstí v baráži. Jsem si jistý, že pokud chtějí Pražané pomýšlet na postup, budou muset ve většině činností (obranou počínaje) ještě přidat. Sešívané čeká úplně nová úloha – poprvé nebudou jasnými favority série, na což se budou muset mentálně připravit. Na druhou stranu, rozehranost by mohla hovořit pro ně. Jindřichův Hradec za poslední necelý měsíc odehrál pouze jeden zápas (přípravu v Nymburku) a v pátek jej čeká generálka za zavřenými dveřmi v Ústí. A to může být aspoň zpočátku jihočeská nevýhoda. Buď jak buď, příští pátek a neděle bude jak v Edenu, tak i u Vajgaru nemálo zajímavá. Přejme si, aby nám oba celky nabídly podobně skvělý basketbal, jako finále Slavia – Písek.

Sršni Písek slaví se svými fanoušky stříbro v 1. lize
Foto: Sršni Písek

P. S. Pokud jste třetí finále neviděli, napravte to ze záznamu ZDE. Jestliže nemáte příliš mnoho času, mrkněte aspoň na náš Youtube kanál, či Instagram, kde pro vás máme vystřihnuto alespoň několik nejlepších akcí ze zápasu.