Komentáře

Basket Brno na vzestupu

Kooperativa NBL – zná po včerejšku už oba finalisty. V neděli se finále podle předpokladů propracoval šampion z Nymburka, v pondělí pak na vlastní palubovce lépe zvládla pátý zápas Opava. Pojďme si připomenout nejzajímavější okamžiky série Brno – Nymburk a také zhodnotit velký progres Basketu Brno za poslední rok a půl.

V semifinále byl jasným favoritem šestnáctinásobný mistr ČR – ERA Basketball Nymburk. Brno se do druhého kola play off probojovalo (po výhře 3-2 nad USK Praha) po dlouhých 14 letech půstu. Naposledy si jej zahrálo v sezoně 2006/2007 a ztroskotalo podobně jako letos na Nymburku poměrem 0-3.

Dříve tradiční basketbalová bašta byla v poslední dekádě ligovým otloukánkem, klubu chyběly finanční prostředky i schopnější odborníci na postu trenérů či manažerů. To se začalo postupně měnit předloňským příchodem trenéra Růžičky ze Svitav. Následoval loňský vstup nových spolumajitelů z Izraele, s nimiž přitekly dřívějšímu většinovému majiteli Nečasovi další finance na rozvoj klubu a hlavně mládeže. Vedle toho vedení do A týmu přivábilo nejlepšího obránce ligy – rozehrávače Viktora Půlpána z Pardubic, reprezentačního pivota Šimona Puršla ze Svitav, nebo bulharského reprezentanta Georgieva, kteří tvoří osu týmu.

Skvělá mládežnická základna

Šéftrenérem mládežnického programu Next Generation byl jmenován bývalý vynikající reprezentant a vítěz Euroligy Luboš Bartoň (jenž je zároveň i jedním z asistentů trenéra Růžičky v brněnském áčku). Kluci si s ním zahráli i mládežnickou Euroligu, v jejíž jedné skupině obsadili letos sedmé místo (ačkoli ambice byly vyšší). 

Je potřeba říci, že právě brněnská mládež má velkou budoucnost a trenéru Růžičkovi se kluky daří postupně zabudovávat i do seniorského týmu. Namátkou zmíním Jakuba Nečase, bratry Hustáky, Petra Křivánka, nebo Tomáše Jansu. Nečas, Ondřej Husták a Petr Křivánek dostali spolu s Richardem Bálintem i dostatek prostoru v semifinálové sérii s Nymburkem, což byla pro všechny velká škola. Jejich zapojení “pomohla” i zranění lídrů Půlpána s Puršlem.

A právě zranění rozehrávače Viktora Půlpána a reprezentačního pivota Šimona Puršla přibrzdilo naděje Brna na sebrání třeba jednoho vítězství. Obě opory se zranily už ve druhé čtvrtině prvního utkání v Nymburku a do série už nezasáhly. Puršl nebyl v pořádku už poslední dva měsíce, protože laboroval s odraženou patou a čtvrtfinálovou sérii s USK absolvoval jen díky práškům. Půlpán si přivodil výron kotníku v souboji s nymburským kapitánem Hrubanem.

0-3, ale se ctí

I bez této dvojice odehrálo Brno slušné okamžiky. V prvním duelu se drželo 30 minut na dostřel nějakých dvanácti bodů, pak ale širší a kvalitnější rotace Nymburku udělala své. Ke cti Brna slouží i fakt, že to za stavu téměř minus 30 nezabalilo a snížilo na konečných 85-64 pro Nymburk. 

Ve druhém utkání bylo rozhodnuto v průběhu druhé periody, celkem Nymburk v poločase hýčkal 26-bodové vedení. Jihomoravané o ovšem zase nevzdali a po přestávce druhý poločas dokonce o bod vyhráli, čímž druhé semifinále skončilo 99-74. 

To, že trenér Nymburku Oren Amiel točil se sestavou a rozložil minuty na všechny hráče, není nic divného. V NBL to tak dělá po celou dobu, aby pošetřil síly opor na důležité duely Ligy Mistrů. Tu teď sice Nymburk již nehraje, ale zase jeho hráči odehráli v průměru o 13 zápasů více, než všechny ostatní celky (a to nepočítám cestování na venkovní zápasy, hotelové karantény, atd.).

Brno odehrálo s Nymburkem vyrovnaný druhý poločas druhého utkání i přesto, že i brněnský lodivod Lubomír Růžička dal velkou příležitost mladým hráčům. Pro představu Farský s Bálintem byli nejvytěžovanějšímu Brňany druhého duelu – oba s minutáží jen lehce přes 22 minut! A Richard Bálint se odvděčil 18 body, 4 doskoky a 2 asistencemi, to vše při střelbě 8/13 z pole). 

Trashtalk v hlavní roli

Zmínil jsem oba trenéry – a právě Lubomír Růžička si pustil po druhém utkání pusu na špacír a poukázal na (podle něj) některé nymburské nešvary: „Já zhodnotím utkání a ještě jednu věc, protože si myslím, že po 13 letech v lize si to mohu dovolit. Pokud Nymburk chce uspět v evropských pohárech, tak musí čekat, že se mu v Čechách někdo postaví čelem a bude s ním chtít bojovat. Některé věci se mi prostě nelíbí. A tím nenarážím na rozhodčí. Ale hlavně na chování (rozehrávače Nymburku) Retina Obasohana. Jestli je tohle nejlepší obránce ligy… Neustále padá, má ”trashtalk” na naši lavičku. Čeští kluci mi říkali, že je to výborný kluk do šatny, to možná je, ale jak si vezme dres, tak se chová neúměrně tomu, jak je hodnocený. Ten jeho ”Hollywood” je smutný. A také mě mrzí, že reprezentant do 20 let František Rylich dnes nehraje ani minutu a reprezentant Petr Šafarčík hraje posledních osm minut. Já jsem rád, že jsem vyhráli druhý poločas, protože první poločas nám tam nic nespadlo, byli jsme unavenější, ale do druhé půle jsme to zlepšili. Gratuluji Nymburku k výhře a snad se lidi zamyslí, kam kráčí český basket.“ 

Trenér Brna Lubomír Růžička
Foto: Jan Russnák
Trenér Brna Lubomír Růžička
Foto: Jan Russnák

Kouč Růžička má nejspíš pravdu v tom (i když to přímo neřekl), že Nymburk nikdy v play off Ligy Mistrů nic výrazného nedokázal. Čtyři čtvrtfinále (s Eurocupem a VTB ligou v součtu) jsou maximem. To jen na okraj. Za druhé – Retin Obasohan opravdu zbytečně často padá. Pokud však nějak přehnaně komentuje, nebo slovně napadá spoluhráče, měl by se nad sebou zamyslet. Ani jedno z výše uvedených nemá hráč jeho kvalit zapotřebí.

Za třetí – je známé, že lodivod Brna (a dříve Svitav) si po prohraných duelech často na něco stěžuje a podle mnohých působí až “ubrečeně”. A poslední poznámka – Petr Šafarčík na reprezentaci bohužel nemá. Podobně jako nemá na to, aby hrál více než pět minut v Lize Mistrů. Tak to prostě je. Myslím si, že ani Nymburk s “Pecou” do budoucna už příliš nepočítá. 

Nymburk vrací úder

Vášně opadly, přišel třetí semifinálový zápas a v něm Brnu chyběl kromě Půlpána s Puršlem ještě pivot Krakovič. Tím už byla domácí podkošová vozba oslabena opravdu hodně. Tím spíš, že Nymburku se vrátil Stephen Zimmerman. Poločas byl opět poměrně vyrovnaný (37-45). Jenže pak hosté přeřadili na vyšší rychlost a nastříleli 69 bodů po přestávce. To jim zajistilo nejvyšší triumf v letošním play off – 114-73.

Zraněná trojice Půlpán, Krakovič a Puršl
Foto: Jan Russnák
Zraněná trojice Půlpán, Krakovič a Puršl
Foto: Jan Russnák

A nymburský trenér Amiel vrátil úder: „Chtěl bych poděkovat trenérovi Brna, že udělal většinu práce za mě svým komentářem po druhém utkání. Občas je problém po dvou jasných výhrách udržet hráče v pozornosti a namotivované, ale on to udělal za mě. Takže v tom odvedl dobrou práci pro nás i s jeho třinácti lety (ligových) zkušeností. Ale každý si může říkat, co chce. Máme svobodu slova.“ 

Suma sumárum. Brno vzhledem k okolnostem odehrálo s hegemonem KNBL velmi slušné tři poločasy a nemá se v sérii za co stydět. Nyní se bude soustředit na dvouzápasový boj o třetí místo s Kolínem. Ten bude pro klub z druhého největšího města ČR zásadní, neboť vedení vyhlásilo útok na evropské poháry. Místenku ve FIBA Europe Cupu si zaslouží bronzový klub Kooperativa NBL.

Čeká Brno slibná budoucnost?

Nebudu zde rozebírat šance Brna s Kolínem, zastavím se ještě krátce u brněnských mladíků. Mně osobně se nejvíce líbil všestranný power foward Jakub Nečas. Sedmnáctiletý borec hrál proti Evropou ostříleným hráčům jako jsou Hruban, Benda, Dalton, Prewitt atd. s naprosto otevřeným hledím. Povedl se mi zejména první a třetí zápas, v nichž obou hrál okolo 25 minut. 

Dále je tu Ondřej Husták, jenž 17,5 minuty ve druhém zápase zužitkoval na 7 bodů a 8 doskoků. Richard Bálint dokazoval celou sezonu, že mu to střílí a vysloužil si i pozvánku do seniorské reprezentace. Zkrátka a dobře, pokud budou v Brně odborníci jako jsou Lubomír Růžička a Luboš Bartoň, klub bude finančně stabilizovaný, nemám o budoucnost klubu strach. Brněnský basket ba se zase mohl dlouhodobě pohybovat v horních patrech tabulky a naplňovat přání svých majitelů. Ti by rádi v příští sezoně hráli finále s Nymburkem a do pár let jej i porazili.

Uvidíme (a já v to doufám), zda koncepční práce vydrží. Až bude nějaká normální sezona, mělo by Brnu pomoci i publikum. Vždyť v dobách minulých byli lidé zvyklí na basket v Brně chodit ve velkém počtu. A třeba budou moci na podzim zajít už i na FIBA Europe Cup.