Komentáře

Basketbalové Tokio: Boje o medaile vrcholí

Tokio uvidí v sobotu finálový souboj o olympijské zlato, v němž se utkají Francouzi s Američany. Rozhodla o tom dnešní semifinále, v nichž Francie přetlačila Slovinsko a Američané smetli po skvělé třetí čtvrtině Austrálii. Pojďme se za oběma duely ohlédnout a také nastínit šance finalistů na titul a také obou poražených na bronz.

Začnu duelem Francie a Slovinska, jenž byl reklamou na basketbal. Triple-double Luky Dončiče v konečném účtování (téměř) nic neznamenal. Dončič sice zaznamenal 16 bodů, 10 doskoků a 18 asistencí, ale byl výtečně bráněn a za stavu 89-90 si v posledním útoku na zakončení netroufl. Vše vzal na sebe jeho spoluhráč Klemen Prepelič. Jenže shooting guard Valencie narazil – jeho donáška v koši neskončila, poněvadž bleskově zasáhl kapitán Francie Nicolas Batum skvělým blokem.

V tomto semifinále se potkaly dva neporažené celky a bylo to znát. Dončičovo Slovinsko může žehrat na nepovedené trestné hody: Devět minutých šestek z dvaceti pokusů – to je přece jen v olympijském semifinále příliš velký luxus. Zvláště pak, když se v útoku proti precizní francouzské obraně (kromě první čtvrtiny), nemůžete tolik spolehnout na otevřené trojky (10/30).

Žolík Cabarrot

Francie byla naproti tomu v šestkách (16/19) i ve trojkách (12/25) mnohdy až strojově přesná, což jí spolu s 15 útočnými doskoky vyneslo kýžený postup. Rudy Gobert s 9 body, 15 doskoky a 4 bloky ukázal, proč je nejlepším obráncem NBA, Evan Fournier obávaným střelcem (23 bodů) a Nando de Colo (25 bodů a 7 doskoků) zase prominentním rozehrávačem Euroligy. X-Faktorem utkání byl pro mě ovšem Timothé Cabarrot, jenž za necelých 22 minut stihl 15 bodů a 5 doskoků, včetně naprosto klíčové trojky na 90-85 necelou minutu před koncem normální hrací doby.

Slovinsko musí zmobilizovat své fyzické i mentální síly. Přece jen, o olympijský bronz nehrajete každý den. Luka Dončič musí svůj sen o olympijském finále odložit, ale jsem si jistý, proti Austrálii udělá všechno možné i nemožné, aby se malá zemička z pod Julských Alp dočkala (po zlatém Eurobasketu 2017) další basketbalové medaile. Dončič musí zlepšit úspěšnost střelby z pole, protože 5/18 z dnešního utkání není něco, čím by se měl chlubit. Pravdou ovšem je, že Austrálie nebrání zdaleka tak intenzivně, jako Francie.

Klíčový okamžik semifinále: Nicolas Batum blokuje nájezd Klemena Prepeliče a Francie vítězí 90-89

Americká čtvrtina snů

Ve druhém semifinále Američané (podobně jako proti Španělům) zažili horké chvilky v polovině druhé periody, kdy prohrávali 26-41. Týmu trenéra Gregga Popoviche se nedařila střelba a obrana připomínala “průchoďák”. Pomohl až hodně důrazný time-out a USA se zvedly. Šnůra 16-4 a poločasových 42-45 z pohledu USA měly být pro Austrálii varováním.

Ovšem Boomers jako by po přestávce byli hlavami někde úplně jinde a americký tým jim ve třetí desetiminutovce zasadil drtivé KO. Skóre 32-10 z této části hovoří jasnou řečí. Utkání se posléze pouze dohrávalo a oba trenéři mohli pošetřit své klíčové borce na sobotní vrchol olympijského turnaje. Boomers pohořeli na doskoku (29-44) a díky jedné hrůzostrašné desetiminutovce podlehli favoritovi na zlato 78-97. Ve skvělé formě se v play off nachází hlavní hvězda USA – Kevin Durant. Ostrostřelec Brooklynu se tentokrát připomněl 23 body a 9 doskoky a ve finále na něj bude trenér Popovich hodně spoléhat.

Finálový souboj obran?

Američané čím dál více umlčují své kritiky neustále zlepšujícími se výkony. V sobotu ve 4:30 SELČ je čeká pikantní finále s Francouzi, tedy s mužstvem, jež je v otevíracím zápase porazilo 83-76. Očekává se velká odveta a USA jsou podle očekávání favoritem tohoto klání. Pro Francii bude důležité, zda dokáží zopakovat svou výbornou defenzivu jak z prvního duelu s USA, tak i z celého turnaje. Na olympiádě totiž v průměru inkasují jen 76 bodů na zápas!

Ovšem Američané jsou na tom z hlediska defenzivy jen o něco málo hůře (77 inkasovaných bodů na utkání), ovšem jinak jsou samozřejmě týmem s výtečnou ofenzivou. Ubránit podruhé Lillarda, Bookera, Duranta a další znovu pod 80 body vypadá pro výběr trenéra Colleta jako mission impossible. Z mého pohledu si to už Američané pohlídají. Francie samozřejmě neprodá svou kůži lacino, ale je celkem nepravděpodobné (zvlášť, když se rozehrál Durant), že favorita složí na turnaji i podruhé. Nadto těžko se budou američtí ostrostřelci znovu takto trápit z dálky (jen 31% v zápase s Francí).

Získá Dončič bronz?

Utkání o bronz se paradoxně odehraje až po finále, přesněji ve 13:00 SELČ. Odborníci očekávají utkání, v němž se bude hrát částečně bezstarostný basketbal. Po první tři čtvrtiny určitě. Jak Slovinsko, tak i Austrálie vyznávají ofenzivní styl s rychlými zakončeními. Navíc mají obě strany silné individuality, jež si umí dojít pro faul, takže skóre by mělo narůstat. Mírným favoritem je nejspíš tým Slovinska. Je ovšem otázkou, jak si užší opěrná rotace poradí s šestým náročným duelem v rozmezí 14 dní.

Ať už sobotní vyvrcholení turnaje dopadne jakkoli, těším se na něj. Jediné, co krásným basketbalovým zápasům chybělo, byli fanoušci v ochozech haly. Ale na druhou stranu – buďme rádi, že se olympijské Tokio vůbec konalo. A jedna poznámka na závěr. Oba finalisté – USA a Francie byli, jak známo, soupeři českých lvů v základní skupině. O to více vyniká deváté místo Čechů na olympiádě a já bych rád i touto cestou klukům poděkoval za vzornou reprezentaci naší země.