BlogKomentáře

Game changer Chris Paul

Jediný hráč v historii NBA, který zaznamenal 20 tisíc bodů a 10 tisíc asistencí. Nováček roku 2005, 11x All-Star, 9x All-Defensive team, 4x hráč s nejvíce asistencemi a 6x hráč s nejvíce zisky během jedné sezóny. Dvě zlaté medaile z Olympijských her. Chris Paul je majitelem tohoto parádního resumé, kterému ale pořád něco schází.

Začátky v NBA

Jako čtvrtá volba v draftu 2005 se mladý point guard Chris Paul okamžitě stal tváří organizace New Orleans Hornets (nejedná se o chybu, v té době opravdu Hornets). Hned v první sezóně byl při 36 minutách na zápas nejvytíženějším hráčem týmu. Velmi solidní průměry 16ppg, 7.8apg a 2.2spg znamenají pro playmakera ocenění Rookie of the Year.

New Orleans v té době nepředstavují žádnou hrozbu pro zbytek Západní konference. Třetí sezónu v NBA má však Paul naprosto famózní. Zapisuje 21 bodů na zápas, k tomu vynikajících 11.6 asistence a 2.7 zisku. Hornets s bilancí 56-26 raketově vystoupají tabulkou a po čtyřech letech postupují do Play-off. V semifinále po tvrdém boji prohrávají 3-4 na zápasy se San Antoniem Spurs.

Game changer

Hornets sice zvedl Paul ze dna tabulky až do Play-off, ale ambice jedné z největších hvězd ligy sahají dál, než je první kolo postseason. Chris Paul málem přestoupí do Lakers, ale po sérii kontroverzí končí u městského rivala – Clippers. Paul dostává velmi zajímavý kontrakt a příslib toho, že bude znovu tváří franšízy. Výsledky Clippers před příchodem Paula jsou však mizerné.

2008/09 bilance 19-63
2009/10 bilance 29-53
2010/11 bilance 32-50

CP3 přichází na zkrácenou sezónu 2011/12 a Clippers to po bilanci 40-26 dotáhnou do semifinále konference. Pro organizaci je to první Play-off po šesti sezónách. V dalším roce je bilance Clipps dokonce 56-26, ale v prvním kole Play-off vystaví LA stopku Memphis. Chris Paul, doplněn o letce Blaka Griffina a později i Deandreho Jordana, v základních částech září, týmu se přezdívá Lob City (město lobů, díky parádním alley-oop dunkům), ale na vyřazovací boje to prostě nestačí. V roce 2017/18 LA po dlouhé době nepostupují do play-off – možná i proto, že před sezónou Chris Paul přestoupil do Houstonu.

Rockets skončili před rokem na třetím místě v konferenci. Po příchodu zkušeného rozehrávače je z toho nejvyšší příčka s bilancí 65-17! Chris Paul poprvé v kariéře není první skórovací opcí z perimetru. James Harden knihuje 30ppg a je vidět, že Paul si na tuto roli musí malinko přivyknout. Paul je po celou kariéru mimořádně nesobecký, ale přece jen byl zvyklý mít mnohem víc míčů ve svých rukou. V Houstonu přebývá dvě sezóny, ve kterých byl tým opět skvělý v základní části, ale do finále NBA se nepodíval.

Oklahoma City je další štací hvězdy. Thunder před sezónou opustil Russell Westbrook i Paul George, vypadá to tak, že se organizace chystá na přestavbu. Z ničeho nic je však oznámen příchod Chrise Paula. K údivu všech si Thunder oproti loňsku o jednu příčku polepší a postoupí do vyřazovacích bojů z 5. místa. Žádný další úspěch v sezóně nepřijde a Paul se znovu stěhuje.

Phoenix Suns

Jestli mi stále nevěříte, že je CP3 game changer, tak tato kapitola Vás musí přesvědčit. Suns jsou po sezóně 2019/20 na 10.místě v konferenci s bilancí 34-39. Další sezónu na scénu přichází Paul. Druhé místo v konferenci a bilance 51-21! Rozhodně to není tak, že by Phoenix nějak drasticky posílil, ba naopak. Odešel druhý nejlepší střelec, Kelly Oubre Jr. (18.7ppg) a starting PG Ricky Rubio (13ppg, 8apg). Přišel Paul a Jay Crowder (10ppg). Možná za ten neskutečný obrat může právě Crowder a můj článek dostane špatná hodnocení, ale tomu nevěřím!

Suns navíc postupují do finále Play-off, kde je však porazí Giannis se svými Bucks 4-2 na zápasy. Snad jediné finále v historii, kdy jsem fandil oběma týmům.

Letos jsou zatím Suns nejlepším týmem NBA s bilancí 40-9, parádně samozřejmě hraje Devin Booker a konečně i Deandre Ayton. Paul momentálně vede ligu v asistencích, je osmý v počtu zisků a k tomu skóruje 15 bodů na zápas. To není vůbec špatné, především pak, když je mu 36 let.

Chris Paul se svým spoluhráčem Devinem Bookerem

Výjimečný hráč

183cm (dle některých zdrojů 185), to je výška Chrise Paula. I když v prvních sezónách své kariéry dokázal fanoušky pobavit spektakulární smečí, většina dnešních fanoušků NBA jeho smeč při zápase neviděla. Na Googlu se objevují otázky typu „Can CP3 dunk?“. Dokonce se mi podařilo dohledat, že při All-Star Game 2020, zasmečoval Paul při „zápase“ poprvé od roku 2015.

Jak je tedy možné, že je CP3 tak dominantní? Paul není vysoký, není extra explozivní, ale jeho herní inteligence nemá obdoby. Je to neskutečně chytrý hráč na obou polovinách hřiště. I přes nižší vzrůst, méně atletičnosti a vyšší věk je v obraně pořád velice platný. To letos potvrzuje již zmíněné osmé místo v počtu zisků na zápas. Vliv Paula na útočné polovině hřiště asi obhajovat nemusím. Přes 10 asistencí na zápas, jeden na jednoho velmi těžko ubranitelný, skvěle využívá missmatche, řídí tempo hry, skóruje, když to jeho tým potřebuje. Jeden z nejlepších skórerů ze střední vzdálenosti, který dokáže přeměnit každé zaváhání obrany v dobrou střelu či fantastickou asistenci. Krom herních dovedností je Chris i skvělým lídrem. Devin Booker je jedním z mnoha spoluhráčů, kteří si chválí jeho vůdcovské schopnosti, smysl pro detail a ochotu při předávání zkušeností. Není divu, že kam Paul přišel, tam šla bilance nahoru.

V 36 letech by si tento výjimečný hráč titul opravdu zasloužil. Suns mají našlápnuto parádně, no stále je před námi ještě velká spousta basketbalu.