Komentáře

Koho čeká play off NBL a koho konec sezony? (1. část)

Předkolo play off Kooperativa NBL zítra startuje prvními duely a my jsme se na obě série detailně podívali. Podle našeho názoru budou jak Ústí – Svitavy, tak Královští sokoli – Děčín, dvojzápasy extrémně vyrovnané. Připomeneme, že se hraje na dva zápasy, z nichž bude rozhodovat součet skóre. Jako první vám představíme sérii mezi Královskými sokoly a Děčínem.

O všech čtyřech postupujících do předkola play off bylo letos jasno poměrně brzy. Ostrava boj o vyšší mety vzdala prakticky po třech kolech nadstavby A2, neboť se až příliš spoléhala na to, že se letos nesestupuje. Do výsledků Nové Huti sice promluvily zranění a rodinné důvody playmakera Allena, přesto se pozitiva (snad s výjimkou nasazení mladých borců v čele s Heinzlem) hledaly na Tatranu jen těžce.

Olomoucko pro změnu doplatilo na úzkou rotaci, nevyrovnané výkony Kouřila a pozdní probuzení power forwarda Henryho. Můžeme jen spekulovat, co by se dělo, kdyby Hanáci zvládli vyrovnaný duel v Ústí nad Labem a neprohráli jej 71-73. V Prostějově však mají díky slušné mládeži (pokud kvůli financím NBL udrží) o možné budoucí hvězdy ligy postaráno.

Nejlepší akce v NBL za měsíc březen

Válečníci černým koněm?

Je tu tedy předkolo play off a z aktuálního kvarteta zúčastněných asi neexistuje mužstvo, jemuž vyřazovací část vyhovuje více, než Děčínu. Jistě, Severočeši od stříbrné medaile z roku 2019 oslabili, jenže vítězná mentalita i vhodné typy klíčových hráčů zůstaly.

Pro předkolo je mimo hru kapitán Šimon Ježek, jenž stále laboruje se zlomeným prstem na ruce. To je pro trenéra Grepla nepříjemnost, jenže nejspíš ne tak fatální, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ježek je sice duše týmu a jeho bojovnost je nezměrná, i tak ale nyní na jeho pozici mají Válečníci zdatnou náhradu.

V Děčíně už sice neválí Lamb Autrey, avšak zdá se, že na pozici tři se na jaře vedení povedl Nate Bradley. Za sedm utkání nadstavby rychlík Bradley zapisuje průměrně 16.4 bodů a přidává 3.1 doskoků, to vše při téměř 50% úspěšnosti střelby z pole. Děčín tak může rozložit palebnou sílu a vše nespočívá jen na Šiškovi, Pomikálkovi, nebo Kroutilovi. Pokud trenér Grepl donutí Bradleyho bránit a hrát “na krev”, mají Severočeši z půlky vyhráno.

Křídelník Děčína Nate Bradley proti Královským sokolům

Foto: bkdecin.cz
Křídelník Děčína Nate Bradley proti Královským sokolům

Dobrým tahem se jeví také angažování nizozemského pivota Craiga Osaikhwuwuomwana, jenž si NBL vyzkoušel zatím ve dvou kláních a za 20,5 minuty pomáhal 14 body a 8 doskoky. Proti hradecké podkošové vozbě Sedmák – Lošonský – Koloničný tedy vítaná protiváha. Pavel Grunt si své odehraje, ovšem startovat by měl stoprocentně 211 centimetrů vysoký Osaikhwuwuomwan.

V Děčíně mohli dát díky brzké jistotě postupu do předkola větší prostor mladíkům, z nichž se zejména Martin Mach a Nestor Boyko začali jevit jako platní hráči do rotace. Jsme si jistí, že právě větší šíře kádru (a lepší zdravotní rozpoložení) mohou hrát pro Děčín.

Na závěr musíme zmínit ještě jednu důležitou věc: Trestné hody Ondřeje Šišky, jakožto (s 18.3) bodového lídra Válečníků. Letos je tento rozehrávač dokázal zlepšit z podprůměrných loňských 55% na obstojných 69%, což dává při vyrovnaných koncovkách výhodu do rukou Děčína.

Největší úspěch sokolů?

Královští sokoli zvítězili v posledním kole v Ústí nad Labem 86-83 a pro mnohé trochu překvapivě “vyfoukli” Slunetě sedmé místo. V případě postupu půjdou ve čtvrtfinále na Opavu, nikoli na Nymburk. Truimf byl pro Východočechy o to sladší, že zápas dohrávali bez vyfaulovaných Sedmáka s Lošonským. Sedmé místo se rovná nejlepšímu výsledku Hradce v Kooperativa NBL.

Když se podíváme na možné soupeře pro předkolo, na Třebši museli posmutnět. S Děčínem totiž prohráli tři ze čtyřech letošních vzájemných střetnutí, zatímco jak Svitavy, tak Slunetu Sokoli třikrát porazili. Ovšem stalo se a Královští sokoli mají i tak vše ve svých rukou.

Herní kvalita je na straně Hradce: Základní osa Stamenkovič – Barač – Halada – Lošonský je velice silná a to zde máme ještě Sedmáka s Peterkou. Je tady ovšem jedno ale. Tým je to bezesporu zkušený, jenže v NBL si pospolu (předkolo) play off nikdy nezahrál. Hráči mají sice s vyřazovacími boji zkušenosti ze Slovenska, či v případě Sedmáka, Peterky a Halady i z ČR, je však otázkou, kam to Hradec přetaví. Na tuto otázku mohou mnozí odpovědět, že Sokoli letos získali bronz v Českém poháru, čímž by mohli částečně vzít pochybovačům vítr z plachet.

Silnými zbraněmi budou výkony Nemanji Barače a Filipa Halady. Obě křídla v závěru nadstavby A2 táhla Sokoly za úspěchem. Nemanja Barač například 35 body sestřelil doma Svitavy a v sezoně přinášel 13.8 bodů a 4.7 doskoků. Ve skupině A2 však byl Barač jasným střeleckým lídrem s 21.7 body. Filip Halada pomáhal 11.6 body 4.6 doskoky, a i u něj výkony stouply v A2 – konkrétně na 16 bodů a 6.4 doskoků. Je třeba dodat, že oba křídelníci jsou oporami i na obranné polovině.

Na Nemanju Barače bude kouč Peterka hodně spoléhat 

Foto: Luboš Lorinc
Na Nemanju Barače bude kouč Peterka hodně spoléhat

Problémem Hradce bývala laxní obrana. Letos byla “až” třetí nejhorší z ligového pelotonu. Pravdou je, že 95 a více bodů dostali Východočeši (zatím) méněkrát, než v minulých letech. Konkrétně i s Českým pohárem jedenáctkrát (třikrát od Nymburku), loni v nedohrané sezoně dvanáctkrát.

Poslední otázkou zůstává zravotní stav některých opor v čele se Stamenkovičem, Baračem, popřípadě pivotem Koloničným a křídelníkem Šoulou. Ti všichni laborovali v průběhu března a dubna s různými šrámy. Bude zajímavé sledovat, jak jejich těla obstojí proti tradičně tvrdé děčínské hře.

Predikce série

Plusy Děčína: Lepší týmová obrana, mentalita vítězných typů v čele s Šiškou, Ježkem a Pomikálkem, posílení na pozici pivota i na křídle, osoba trenéra Grepla, “play off tým”, 3-1 ve vzájemných zápasech s Hradcem

Minusy Děčína: Absence diváků na Maroldovce, konec série venku, zranění kapitána Ježka, nejvíce ztrát v NBL (15.8 na utkání)

Plusy Královských sokolů: Sehranost a větší herní kvalita, výborný útok, konec série doma, skvělá forma Halady s Baračem, druhý nejlepší nahrávač NBL Stamenkovič (8.5 as./zápas)

Minusy Královských sokolů: Herní výpadky ve třetích čtvrtinách, slabší obrana, “pasivní” trenér Peterka, zdravotní stav opor (?), 1-3 s Děčínem letos

Vzhledem k výše uvedenému vidíme v této extrémně vyrovnané sérii lehoučkým favoritem celek Děčína, kterému spolu s jeho nepříjemnou hrou v play off módu přisuzujeme 55% šanci (oproti 45% Královských sokolů) na postup do play off. Srovnání týmových statistik zde.

Rozhodovat totiž může i osoba kouče. A tady má při vší úctě k trenéru Lubomíru Peterkovi větší hodnotu Děčín ve svém Tomáši Greplovi. Trenér Válečníků dokáže soupeři znepříjemnit život “trash talkingem” a dovede i lépe motivovat své svěřence.

Jízdní řád série: 1. zápas – úterý 20.4. 18:00 v Děčíně – 2. zápas – čtvrtek 22.4. v 18:00 v Hradci Králové

Tip na postup: Děčín