Komentáře

Koho čeká play off NBL a koho konec sezony? (2. část)

Předkolo play off Kooperativa NBL zítra startuje prvními duely a my jsme se na obě série detailně podívali. Po úvodní preview dvojzápasu Děčín – Královští sokoli, nyní rozebereme postupové šance Svitav a Ústí nad Labem. Dovede do play off svůj tým ústecký Lamb Autrey, nebo svitavský Roman Marko?

Svitavy si před sezonou určitě nepředstavovaly, že se do vyřazovací části budou muset propracovávat z předkola a nejspíš podobnou věc netušili ani v Ústí nad Labem. Zpětně musíme přiznat (a asi nebudeme sami), že jsme tipovali Tury po základní části na medailových pozicích. Tým bez “srdcařů” a pivotů však zklamal nejspíš úplně všechny, a teď jej čeká cesta k vykoupení. I v této sérii se Slunetou bude rozhodovat každý bod, tak se na ni pojďme podívat.

Svitavy hledají tvář

Trenér Lukáš Pivoda chtěl se svým týmem hrát ofenzivní basketball a tzv. smallball – založený na větším počtu menších hráčů na palubovce, s důrazem na trojky. Výsledkem je bilance 14-18 a deváté místo po nadstavbě. Těžko totiž můžete hrát systém “čadit to z dálky”, když na něj nemáte v týmu hráče, nebo ti hráči absolutně pozbyli střeleckou formu.

Svitavy nakonec zakončily oněch 32 duelů s na první pohled slušnou trojkovou bilancí – 10.7 vstřelených trojek na utkání. Ovšem při bližším pohledu zjistíte, že na ně spotřebovaly také 33.8 střel, takže se trefovaly s podprůměrnou úspěšností 31.7%. A ty střely poté logicky chyběly jinde. Postupem času a příchodem Johnosona s Pinkstonem naštěstí pro Tury postupně klesaly přívaly vystřelených trojek, jinak to s Východočechy mohlo dopadnout ještě hůře.

Právě oba Američané operující na pozicích 5 a 4, jsou v kombinaci s mozkem hry Markem a nestárnoucím Slezákem (a střelcem Svobodou) příslibem možného postupu. Dosavadní trápení Turů jde i na vrub slabé obrany. Ta sice už nepatří k vyloženě nejhorším v lize, ale k ideálu má necelých 83 bodů inkasovaných na zápas daleko. Nutno ale dodat, že Sluneta v tomto ohledu zcela identickou bilanci.

Zamyšlený lodivod Svitav Lukáš Pivoda

Foto: Facebook Basketbal Svitavy
Zamyšlený lodivod Svitav Lukáš Pivoda

Svitavy sérii začínají doma, v čemž vidíme drobnou nevýhodu. Základ je výborná obrana a doskok. Pokud se k výše zmiňovaným čtyřem borcům přidá obávaný střelec Matěj Svoboda (13.7 bodů a 5.5 doskoků), popřípadě někdo další (trápící se Bujnoch?), nemusí sezona pro Svitavy předčasně skončit.

Dovede Autrey Ústí do play off?

Lamb Autrey se stal nejužitečnějším hráčem března v NBL. Někdo sice podotkne, že Sluneta hrála dvakrát proti Ostravě, ale tak nebo tak – vyhrála čtyři z pěti utkání. A zkušený křídelník pomáhal svému celku 20 body, 9.4 doskoky a 7.8 asistencemi. A jsme si jistí, že Autrey v tomto dvojzápase o bytí a nebytí se Svitavami nepůjde ani jednou pod 38 minut.

MVP března v NBL Lamb Autrey

Jak Svitavy, tak i Ústí nad Labem má svého nepostradatelného hráče. Pokud je to pro Tury Roman Marko, pro Slunetu je to Lamb Autrey. V posledním duelu sezony však ani on nezabránil porážce od Královských sokolů, a tak v předkole nebude k vidění severočeské derby.

Ústí po výměně trenérů pod koučem Šotnarem přece jen o něco lépe brání, než dřív a také se opírá o nejlepší šestky v NBL (78%). I to je atribut, který se bude ve formátu předkola hodit. Vedle Autreyho kouč Šotnar spoléhá především na kapitána Pecku, rozehrávače Hanese, či power forwarda Faita.

Závěr nadstavby se naopak příliš nevyvedl centrovi Rakočevičovi: V posledních dvou zápasech proti Svitavám a Hradci nebodoval, volil špatná řešení v útoku a Sluneta oba duely prohrála. Pokud se Černohorec rychle nevzpamatuje, přijde Ústí o mírnou výhodu na pozicích pod košem.

Predikce

Plusy Svitavy: Zkušený tým, forma Johnsona s Pinkstonem, klid na rozehrávce (Marko), přece jen o něco větší zkušenosti s play off trenéra Pivody (byť z pozice asistenta) i většiny hráčů

Minusy Svitavy: Časté herní výpadky, totální výpadek formy PF Bujnocha, konec série venku, spekulace o možném konci basketbalu ve Svitavách po sezoně

Plusy Sluneta: Podkošové duo Pecka a Rakočevič, nezastavitelný Autrey, konec série doma, lepší trestné hody (78% vs. 69.6%)

Minusy Sluneta: Problém při hře do plných, méně zkušený kádr, o něco užší rotace

Čeká nás další extrémně vyrovnaný dvojzápas, kde je obtížné tipovat postupujícího. Kvůli osobě Lamba Autreyho, jenž podává konstatně vynikající výkony, však vidíme přece jen mírného favorita (55% oproti 45%) ve Slunetě. Autrey zkrátka dokáže týmu sám vyhrát zápas, což už v minulosti (nejen v Děčíně) mnohokrát ukázal. Ve Svitavách při vší úctě ke Slezákovi a spol. takového hráče postrádáme.

Jízdní řád série: 1. zápas – úterý 20.4. 17:00 ve Svitavách – 2. zápas – čtvrtek 22.4. v 18:00 v Ústí nad Labem

Tip na postup: Ústí nad Labem