KomentářeNovinky

Mistrovství světa: Představujeme skupinu A

Letošní mistrovství světa uspořádají Filipíny, Japonsko a Indonésie. Play off a boje o medaile uvidí filipínská metropole Manila. Letošní Světový pohár se sice obejde bez české účasti, ale i tak se bude na co dívat. Pro lepší orientaci v turnaji vám Svět basketu tradičně přináší preview základních skupin. Začínáme v Manile skupinou A.

V áčku budou soupeřit o dvě postupová místa do osmifinále Itálie, Angola, Dominikánská republika a domácí Filipíny.

Itálie

Italský trenér Gianmarco Pozzecco namixoval na šampionát velmi zajímavou sestavu. Dravé mládí (Fontecchio, Spagnolo) se mísí s nepřebernými zkušenostmi Datomeho, Polonary, Spissua či Melliho. Z uvedených jmen vyplývá, že do ofenzivy Italové rozhodně problémy mít nebudou. To ostatně naznačili už na loňském Eurobasketu, když ve osmifinále přestříleli Jokičovo Srbsko a ve čtvrtfinále padli až po velkém boji s Francií. Ofenzivní možnosti Azzurri předvedli v přípravě, v níž porazili všechny soupeře včetně Řecka a Srbska a v průměru nastříleli 87 bodů na utkání.

Itálie disponuje vynikajícími střelci z dálky, z nichž vyčnívá Simone Fontecchio. Sedmadvacetiletý křídelník se letos zabydlel v sestavě Utahu, kde za 15 minut přispíval 7 body na zápas. Impulzivní trenér Pozzecco může těžit ze sehranosti osových hráčů reprezentace a vzhledem příznivému losu bychom letos mohli Italy vidět mezi nejlepšími osmi týmy šampionátu. Italům nahrává relativně snadný začátek turnaje proti outsiderovi z Angoly, z cesty by pak měli odklidit i domácí Filipíny. O první místo je čeká boj proti Dominikánské republice. Pro euroligového matadora Luigi Datomeho je to poslední šampionát, po němž se rozloučí s reprezentační kariérou.

Sestava: Marco Spissu, Mateo Spagnolo, Stefano Tonut, Alessandro Pajola, Simone Fontecchio, Gabriele Procida, Nicolo Melli, Luigi Datome, Giampaolo Ricci, Luca Severini, Mouhamet Diouf, Achille Polonara

Dominikánská republika

Zásadní otázka: Kam posune dominikánský výběr Karl-Anthony Towns? Pivot Minnesoty zářil při své obnovené premiéře v reprezentačním dresu a 20 body a 6 doskoky výrazně pomohl skolit v Granadě Kanadu 94-88. Stejný počet bodů Towns zaznamenal i proti úřadujícím mistrům světa Španělům, porážku 77-86 ovšem neodvrátil. Ještě předtím bez své superstar podlehli Dominikánci Lotyšsku (69-74) a Portoriku (86-93). Argentinský trenér Dominikánské republiky Che Garcia se může ve svém výběru opírat i o guardy Andrése Felize (Badalona), Lestera Quinonese (Golden State), či ostrostřelce Jeana Montera z Betisu Sevilla (17.6 na zápas bodů v ACB lize). Nesmíme zapomínat ani na velezkušené Lize s Vargasem.

Karl-Anthony Tonws na tréninku reprezentace Dominikánské republiky.

Před dvěma lety v kvalifikaci na LOH v Tokiu Dominikánci sice postoupili základní skupiny (vysoká výhra nad Filipínami a porážka se Srbskem), ale v play off poté celkem jasně padli s Itálií. Je ironií osudu, že se tři týmy z této kvalifikační části pavouka spolu utkají i na letošním mundialu. Dominikánci mají tedy proti Italům možnost odvety a jako bonus Townse v sestavě. Bude to na zkušené italské harcovníky stačit?

Angola

Angola je tradičně poměrně nečitelná. Někdejší afričtí šampioni skončili letos na domácím Africkém poháru až sedmí a ani v přípravě na mundial nijak nezářili. Angolané těsně prohráli s Portugalci a Mexičany, dvojciferně naopak s Japonci a Jordánskem. Rozpačité výsledky jdou na vrub generační obměny. Hned kvintet velezkušených reprezentantů v čele s Moorem už na mistrovství světa neuvidíme.

Největší hvězdou výběru trenéra Pepa Clarose je pivot Atlanty Bruno Fernando. Tým bude dále spoléhat především na dalšího pivota Jilsona Banga (Braunschweig) a rozehrávače z domácí ligy Childe Dundaa. Tým se bude spoléhat na výbornou obranu, která v kvalifikaci na MS zavřela soupeře v průměru na pouhých 60.5 bodech. Otázkou zůstává, zda bude fungovat i proti těžším vahám jako je Itálie a Dominikánská republika. Angola samozřejmě svým atletickým basketbalem může překvapit, ale zdolat někoho jiného než maximálně domácí Filipíny se jí nejspíš nepovede.

Sestava ZDE

Filipíny

I domácí výběr má ve svém středu hvězdu z NBA: Tou není nikdo jiný než ostrostřelec Utahu (20.6 bodů na zápas v NBA v minulé sezoně) a naturalizovaný Američan Jordan Clarkson. Zkušený shooting guard by měl pomoci domácím k vysněnému postupu do osmifinále. Základní skupina A je sice jedna z “hratelnějších”, avšak ani to nemusí samo o sobě něco znamenat. Mužstvo Filipín tvoří vesměs méně známí hráči z domácí ligy, s výjimkou křídelníka Dwighta Ramose, jenž si na živobytí vydělává v Japonsku.

Nejlepší akce Jordana Clarksona v dresu Utahu

Je nabíledni, že fanoušci v Araneta Coliseum budou šestým hráčem výběru trenéra Reyese, ale jestli to bude stačit na postup, je velkou otázkou. Za nás spíše ne. Clarkson na všechno stačit nebude ani obrana Filipín v přípravě nepůsobila bůhví jakým dojmem. Mírný optimismus sice naznačuje triumf nad Pobřežím Slonoviny 85-62, ale porážka 87-102 s Černou Horou, resp. 77-84 s Mexikem vrátila mužstvo nohama na zem…

Sestava ZDE

Tip na pořadí: 1. Itálie, 2. Dominikánská republika, 3. Angola, 4. Filipíny