KomentářeNovinky

NBL: Dlouho očekávané finále je tady!

Přání fanoušků a expertů, aby se ve finále NBL střetl Nymburk s Opavou, se vyplnilo. Obhájce ligové trofeje Nymburk chystá Slezanům vendetu za Český pohár. Podaří se Opavě bez trojlístku hráčů znovu potrápit mistra?

Nymburk od porážky v Louda Auto Final4 Českého poháru zvítězil v NBL čtrnáctkrát v řadě. Po počátečních domácích problémech “dostat se do rytmu” s Děčínem, zvítězili svěřenci v play off 4-0 nad Válečníky i nad Ústím nad Labem. Opory Středočechů se zahřály na provozní teplotu a navíc nyní ví, že Opavu zkrátka už nemohou absolutně podcenit. Ona prohra ve finále poháru jim ukázala, že ne vždy lze o výhře v zápase rozhodnout během jedné dobře zahrané čtvrtiny. Od mistra očekáváme výbornou obranu a to především opavského lídra Jakuba Šiřiny.

Při zranění Gumbse s Klečkou (a Dragounem) má Nymburk v útoku převahu: Čtyři ostrostřelce (Ross, Harding, Hruban a Palyza) doplňuje dalších sedm vyrovnaných hráčů. Přičemž zejména trojlístek Benda – Kříž – Kovář nabízí skvělý mix aktuální formy a zkušeností. Pro Nymburk bude samozřejmě extrémně důležitý úvodní duel, v němž doma musí potvrdit roli favorita. Opavská užší rotace totiž bude v dalších zápasy ztrácet síly daleko rychleji, než český hegemon. Důležitá pro Nymburk bude i podpora publika, poněvadž je jisté, že z Opavy na venkovní duely přijede jistě nemálo věrných příznivců.

Pozvánka na finálovou sérii v podání zahraničních hráčů Nymburku

Opava bez tlaku

Opava nemá ve finále NBL co ztratit. Bývá to každoroční klišé všech nymburských finálových soupeřů za posledních 15 let. Ovšem díky opavskému triumfu v Českém poháru (a také celkové výhře ve Federálním poháru), těží Czudkova družina v této sezoně výrazně nad plán. V rotaci devíti hráčů a proti Nymburku prahnoucímu po odvetě za pohárovou ”potupu” to však budou mít Šiřina a spol. velice těžké. Není úplně pravděpodobné, že tým dokáže zopakovat takovou trojkopalbu, jako ve finále poháru. Týmu bude velmi chybět Radim Klečka, jehož přesná ruka a chytrá hra pohár rozhodly. Velkou smůlou je zlomená ruka Keenana Gumbse, jenž se v play off jevil jako skvělá náhrada za Klečku. Absence výtečného obránce Rostislava Dragouna je naopak skvělou zprávou pro všechny nymburské střelce.

Pro Opavu naopak hovoří domácí prostředí. Jestliže v Nymburku bude zaplněná hala opravdovým překvapením, v Opavě se třítisícová aréna promění v pověstné žluté peklo. Nevýhodou pro Slezany samozřejmě nutnost ”nějaké” výhry, aby se série do Slezska ještě jednou vrátila. Otázkou před finále je i zdravotní stav kapitána Šiřiny, jehož sezona byla velmi náročná a jehož proti USK trápila bolavá pata. Velká porce bude ležet také na bedrech druhého rozehrávače Kouřila, protože je téměř jisté, že Šiřinu nymburští budou střežit velmi pozorně. Opavě dodalo sebevědomí ”vyřízení” Brna 4-1. Mužstvo tak mohlo odpočívat téměř stejnou dobu, jako Nymburk. Jestli se sejde střelecká forma podkošové umění Markussona a Opava udělá finále dramatické, je ve hvězdách. My si myslím, že síla rotace Nymburku udělá své a Středočeši titul v NBL znovu (bez ztráty kytičky) obhájí.

Opava slaví vítězství v Českém poháru

Vzájemné zápasy v sezoně: Nymburk 3-2

Klíčový match-up: Harding vs. Šiřina

Tip na sérii: Nymburk 3-0

Sekulič: Musíme si pohlídat doskok

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Je to správný vrchol sezony. Opava hraje velmi dobře, měla i dobré zápasy v Europa Cupu, porazili nás v poháru a ukázali, že jsou dobrým týmem. Zasloužili si účast ve finále.Věřím, že už jsme se poučili z lekce, kterou nám Opava uštědřila v poháru a že jsme na dobré cestě. Zkušenost je samozřejmě velmi důležitá, navíc v kombinaci s kvalitou. To oboje Opava má. My máme hráče, kteří vědí, co znamená hrát tyto velké zápasy. Musíme si dát pozor na více věcí. Oni jsou velmi dobří střelci z dálky. Třeba v prvním semifinále měli opravdu skvělou střeleckou formu. Dali 21 trojek s úspěšností 65 procent. Takže bude důležité kontrolovat tuto část jejich hry a také doskok. Hrají hodně fyzicky a chodí pro každý doskok. Občas i za cenu risku. Takže doskok si musíme pohlídat. Pak je tam Jakub Šiřina, který ukazuje, že je opravdovým lídrem týmu. Ze sebe i hráčů chci dostat to nejlepší, abych dovedl Nymburk k titulu.“

Fillip Zbránek (power forward BK Opava): „Jak bylo už mnohokrát řečeno – Nymburk se dá porazit, ale jen velmi těžko pravidelněji porážet. Bude to tedy i při té užší rotaci hodně náročné, a pokud se nám podaří aspoň dvě výhry, budeme rádi, protože bychom to dostali do rozhodujícího zápasu. Muselo by se nám ale sejít vše jako v poháru. Tam zahrál excelentně Radim Klečka, který nám teď chybí, takže by to za něj musel vzít někdo jiný. Velká škoda samozřejmě je, že nebude hrát ani Keenan Gumbs. Určitě ale neskládáme zbraně, je to vrchol úspěšné sezony, tak proč si ji neudělat ještě zajímavější?“