KomentářeNovinky

Opava v Děčíně vykutala první finálový bod

Děčínská aréna, která byla na Zápas 1 během hodiny do posledního místa vyprodaná, sledovala epickou bitvu o důležitý první finálový bod. Z této řežby nakonec odešla jako šťastnější Opava, která se tak v sérii hrané na tři vítězné zápasy ujala vedení 1-0 a jako první v letošních vyřazovacích bojích vyloupila válečnický chrám.

Děčínský kouč měl k dispozici kompletní kádr. Naopak Petr Czudek postrádal křídelníka Rostislava Dragouna a pivota Miroslava Kvapila.

Vyrovnaná úvodní půle s lepší koncovkou pro Slezany

Entrée do utkání měli hráči v bílých dresech skvělé, když skóre zápasu odšpuntovala trojka kapitána Tomáše Pomikálka a na střeleckou vlnu se brzy naladila i americká dvojice Ty Nichols – Anthony Walton. Ovšem hosté brzy přidali větší intenzitu na obranné polovině, skóre otočili a až do konce úvodní půle se vedení přelévalo ze strany na stranu. Konec kvartálu číslo jedna (a nakonec i celého poločasu) si vzal pod svá křídla Radovan Kouřil, a tak po úvodní desetiminutovce platil stav 21:24.

Ve druhé periodě se pokračovalo v duchu té první. Jakmile se jeden ze soupeřů nadechl k náporu a vypadalo to, že se mu podaří odskočit, záhy jej soupeř přicvaknul. Až v koncovce úvodní dvacetiminutovky nejprve Radovan Kouřil odtáhl svou ekipu na pětibodový rozdíl, na což ještě Ty Nichols zaregoval košem, ovšem na buzzer beater téměř z poloviny kurtu již domácí odpověď neměli a do kabin se tak šlo za stavu 35:41.

Děčín a Opava nastupují na hřiště před prvním finálovým utkáním
Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín

Válečníci měli Opavu na lopatě, ale lídr Jakub Šiřina (za)řídil otočku

Na startu druhé půle si družina Petra Czudka udržovala mírný náskok, který se ovšem brzy začal rozplývat jako pára nad hrncem. Severní družina totiž v obraně šlapala jako švýcarské hodinky a delší časový horizont nedovolila Opavě vsítit koš. A pokud už se jí to podařilo, domácí ofenzivu držel nad vodou americký perimetrový tandem, který okamžitě našel protizbraň. V závěru třetí čtvrtiny ARMEX Sportcentrum bouřilo, když Ty Nichols prohnal síťkou trojku a na tabuli po třech čtvrtinách svítilo skóre 58:54.

A právě zmiňovaná zámořská dvojice stála i za navýšením vedení na 63:55. V té chvíli to s opavskými šancemi na výhru nevypadalo příliš nadějně a Děčínští se vezli na vlně. Ovšem zkušenostmi z těžkých zápasů ostřílený opavský tým nezmatkoval, trpělivě se bod po bodu přibližoval a naopak děčínským plejerům začal střelecký prach vlhnout. Od stavu 73:73, který zařídila trefa Anthonyho Waltona, hosty potáhl šesti úspěšnými trestnými hody ex-reprezentant Jakub Šiřina a rozhodl tím o osudu utkání. Slezané si nakonec z Děčína odvezli výhru 80:76.

BK ARMEX Děčín – BK Opava 76:80 (21:24, 35:41, 58:54)

Body: Walton 28 (11 plusových faulů a 8 doskoků), Nichols 21 (4 asistence), Pomikálek 13, Svoboda 5 (8 doskoků), Kroutil 5, Josipovič 4 – Šiřina 20 (8 získaných faulů a 4 asistence; TH 13/11), Kouřil 13 (4 zisky), Gniadek 10 (8 doskoků), Švandrlík 8, Farský a Mokráň po 7, Slavík 5 (10 doskoků), Carl 4, Jurečka a Zbránek po 3.

Nedohráli pro pět faulů: Matěj Svoboda, Filip Kroutil – Jakub Mokráň, Filip Zbránek

Děčínský Anthony Walton zakládá další útok svého týmu
Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín

Týmové statistiky

Střelba 2 body 33/15 – 23/15; Střelba 3 body 30/10 – 34/9; TH 23/16 – 29/23; Doskoky 37:37 (útočné 14:11); Asistence 9:15; Ztráty 15:14; Fauly 25:24.

Rozhodčí: Robert Vyklický, Petr Hruša, Marek Vošahlík

Komisař: Pavel Hlaváček

Názory trenérů po utkání

Tomáš Grepl, kouč BK ARMEX Děčín: „První bod ve finále jsme ztratili v koncovce. Měli jsme šance a je obrovská škoda, že jsme zápas nedotáhli do vítězného konce. Vedli jsme už o osm bodů. Bohužel, naše chyby umožnily Opavě volné střely, a ta to umí potrestat. My teď musíme co nejrychleji zregenerovat, zvednout hlavu a připravit se na druhý zápas.“

Petr Czudek, kormidelník BK Opava: „Díky čemu jsme dnes vyhráli? Přinesli jsme si euforii a sebevědomí ze série s Nymburkem. První poločas byl z naší strany dobrý a vedli jsme o šest bodů. Ale ve třetí čtvrtce to zatuhlo a klobouk dolů před Děčínem, protože utáhl šrouby a bránil výborně. Naštěstí, když domácí v poslední čtvrtině utekli na osm bodů, stihli jsme to stáhnout a ušestkovali jsme to. Jsem za výhru rád, protože první krok je hrozně důležitý i kvůli regeneraci. Bude to takové autobusové finále, budeme jezdit sem a tam, takže potřebujeme zregenerovat.“

Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín