KomentářeNovinky

Ostrava a Slovanka se nečekaně probily do pohárového Final 4

Dvěma velmi nečekanými výsledky skončil středeční kompletní čtvrtfinálový program Českého poháru žen, pouze favorizované Žabiny Brno doma na Rosničce jednoznačně přehrály Hradecké Lvice.

Všechny vítězné týmy z těchto klání si zajistily vstupenku do Final 4, které se letos uskuteční 25. a 26. února v Chomutově. Kromě nich se fanoušci můžou těšit také na domácí Levhartice Chomutov, které jako pořadatelský tým mají své místo zajištěné.

Slovanka setnula ve formě hrající Slavii

Prapor sešívaného tábora výrazně zvedla v průběhu ročníku příchozivší Kateřina Suchanová a pod jejím vedením se tým Dušana Medveckého chystal po vzepětí v Chance ŽBL proniknout i mezi nejlepší pohárovou čtveřici. V cestě měl stát soupeř z kategorie lehčích, jelikož v posledním domácím měření v hale Rokytka zvítězila sešívaná ekipa nad Slovankou rozdílem 48 bodů!

Všechny předzápasové predikce ovšem vzaly za své a tým Jiřího Touška držel favorita pod krkem od začátku utkání. Hráčky domácích svůj náskok postupně navyšovaly a v půlce druhého kvartálu vedly již 44:25.

Druhá dvacetiminutovka patřila favoritovi utkání, ale ani přes veškerou snahu již Pražanky utkání ve svůj prospěch nezlomily. Dokázaly se sice přiblížit na rozdíl čtyř punktů, ale víc jim domácí nepovolily. Vendetu Slovance mohou Kateřina Rokošová a spol. připravit hned zítra, jelikož si vzájemný souboj zopakují v rámci tuzemské nejvyšší soutěže.

Týmy Slavie a Slovanky před startem pohárového čtvrtfinále
Foto: BLK Slavia Praha

Ostrava si poradila s KP Brno

Papírové předpoklady velely jasně – favoritem utkání hraného na Tatranu jsou hráčky zpod Špilberku. Úvodní kvartál duelu byl vyrovnaný, ale postupně začaly otěže zápasu přebírat svěřenkyně Marcely Krämer. Náskok Brňanek v poločase byl devítibodový.

Ovšem po změně stran se obraz hry proměnil – a byly to domácí hráčky vedené nejlepší střelkyní Eliškou Kubíčkovou, která zavelela k obratu. Na konci třetího kvartálu už byly hráčky SBŠ ve vedení, a ačkoli si jej Královopolanky vzaly zpět, domácí je výrazněji ujet nenechaly a utkání tak dospělo do dramatické koncovky.

Rozuzlení nakonec přinesly dvě úspěšné šestky domácí Anacie Wilkinson. A když stejná hráčka na druhé straně zastavila útok Brňanek úspěšným blokem, mohl na ostravské lavičce propuknout nefalšovaný gejzír radosti a nadšení z nejtěšnější možné výhry.

Favorizované Žabiny přehrály Hradec Králové

Pikantní mohlo být střetnutí pod Špilberkem pro Alenu Hanušovou, která v průběhu sezony přišla do Hradce právě z Brna; do utkání ale nakonec nezasáhla. Jejím spoluhráčkám se v utkání nepodařilo zastavit rozjetou brněnskou mašinu, která nakonec profrčela až Final 4. Výběr Viktora Pruši působil od úvodu střetnutí svěžejším dojmem a od druhé poloviny úvodního kvartálu vedl až do konce špílu.

V poločase byly hráčky týmu z jihomoravské metropole v plusu osmi bodů a o své výhře definitivně rozhodly ve třetí periodě, kterou opanovaly 21:13 a definitivně tak udaly ráz zápasu. V posledním hracím období se oba celky trápily na útočné polovině (dohromady nastřílely pouze 15 bodů), což ovšem domácí družinu nemuselo nijak výrazněji trápit.

Pivotka Žabin Brno Natálie Stoupalová se probíjí pod koš Hradce Králové
Foto: Žabiny Brno

Shrnutí výsledků a nejlepší střelkyně obou týmů

Slovanka – BLK Slavia Praha 84:78 (Svatoňová 22, Domuzin 15, Koucká, Ondroušková a Pilařová po 11 – Suchanová 25, Beasley 19, Mircová 11)

SBŠ Ostrava – KP Brno 84:83 (Kubíčková 25, Smutná 21, Wilkinson 18 – Malíková 17, Dudáčková 14, Šotolová 12)

Žabiny Brno – Sokol Hradec Králové 81:62 (Holmes 22, Kněžević 16, Stoupalová 13 – Effangová 33, Zeithammerová 9, Havrylchyk 8)

Foto: Zuzana Krišicová