Polabí a Litoměřice dokonaly senzaci

Svitavy mají po sezoně. Spolufavorit 1. ligy padl v Nymburce s Polabím i potřetí a středočeští mladíci oslavili senzační postup. Druhý mečbol proměnily i Litoměřice proti Jindřichovu Hradci – pod vedením skvělého Karlovského. Naopak až pátý mač bude muset rozhodnout sérii mezi Novým Jičínem a Brnem U23.

Litoměřický pivot Jan Karlovský hraje na jaře ve vynikající formě. Ukázal to znovu i ve čtvrtém čtvrtfinále proti Lions, v němž v prvním poločase zaznamenal 19 bodů při famózní střelbě z pole 8/12. Díky Karlovskému (a výborné obraně) si Slavoj vybudoval náskok 40-27 a vytvořil si psychickou výhodu oproti soupeři, který musel za každou cenu zvítězit. Jihočeši měli v prvních dvaceti minutách hodně vychýlená mířidla a stříleli z pole s 31% úspěšností a šestky dokonce pouze s 50%. 

Poměrně bezpečný odstup si Slavoj držel i po změně stran. Vždy, když se Lions dostali na minus deset bodů, přišly důležité koše domácích. Ve třetí periodě navíc Litoměřice nastřílely čtyři trojky a po třiceti minutách vedly bezpečně o 15 bodů. Severočeši pak už žádné drama nepřipustili a před svými fanoušky oslavili postup do semifinále, který jim loni těsně unikl v Novém Jičíně. Na výhře 86-76 se podíleli Karlovský (28b+7d) a Grunt (19b+7d), Slavoj hrál velmi kolektivně (25 asistencí) a s výbornou úspěšností střílel i trojky (10/21). V dresu Jindřichova Hradce korigovali Jocys (23b+7d+6a) s Kheilem (22b).

Jan Karlovský ve čtvrtfinále přispíval Slavoji téměř double-double průměry (22.75 body a 9.5 doskoky na utkání) a za nás (pokud by něco takového federace vyhlašovala) by mohl být nejužitečnějším hráčem prvního kola play off. Průměrná užitečnost Karlovského za první kolo play off čini 30, druhý Dávid Novák je na kótě 27,5.

Senzace mladíků pod vedením Rylicha

Čtvrtý zápas série Polabí – Svitavy hraný (netradičně) v nymburskému Sportcentru před slušnou návštěvou připomínal od prvních minut spíš urputný boj, než basketbal. Oba celky svazovala nervozita: často ztrácely míče a měly velmi vychýlená mířidla. Od prvních minut byl však zápas extrémně vyrovnaný. Oba týmy se celkem devatenáctkrát vystřídaly ve vedení. Polabí (bez Koláře, ale oproti pátku už s Rylichem) ztratilo mírný náskok (29-24) a do kabin šlo za jednobodového deficitu (33-34).

Svitavy (stále bez Jansy) si po většinu třetí periody držely mírný náskok, zatímco domácí duo Merta s Mikulou už tou dobou posbíralo po čtyřech osobních chybách. Fanoušky Polabí potěšila koncovka třetí části, v níž Rylich s Dávidem Novákem obrátili na 50-49. Tuři si ale zkraje poslední desetiminutovky vzali vedení zpět, a tak rozuzlení přinesly až poslední minuty. O vyřazení velkého favorita rozhodly až tři domácí trojky v rozmezí sedmdesáti sekund mezi 36. a 37. minutou. Vedení 67-58 už bylo dostatečné a byť se zejména hostující lídr Slezák snažil, seč mohl, Středočeši dokráčeli ke sladkému triumfu 74-67. V semifinále se mladíci utkají s Pískem.

Polabí slaví postup do semifinále

Rozhodující rozdíl mezi oběma mužstvy byl v trojkách (10/31 – 3/20), takže Polabí nemuselo mrzet ani mizivé procento za dva body (28.6%). Svěřenci trenéra Košaře si vypomohli i 24 proměněnými trestnými hody, naproti tomu Turům nebylo moc platných ani 50 doskoků. V domácím dresu zářil František Rylich s 30 body a 7 doskoky, jemuž zdatně sekundoval s double-doublem Dávid Novák (20b+11d). Hosté opět nedostali do hry Jakuba Jokla (9b+10d), takže je nejvíce sytili Slezák (19b) s Martinem Novákem (15b+8d).

Brno si vynutilo pátý duel

Mladí Brňané odvrátili hrozbu konce sezony a díky skvělé obraně a širší rotaci uspěli v Novém Jičíně 75-62. Překvapivě hodně defenzivní zápas svěřenci trenéra Vaňka začali ve svůj prospěch obracet po nevýrazných jedenácti minutách v úvodu, kdy prohrávali 13-21. Nový Jičín ale pak do poločasu zapsal pouhé čtyři body a Nečas se Křivánkem řídili otočku na 36-25. Domácí trefili v prvním poločase pouze jedinou trojku, po změně stran tuto činnost ale příliš nevylepšili (5/21 v zápase).

Skvělá sekvence Brna na konci třetí čtvrtiny

Hosté si před velmi pěkně zaplněnou novojičínskou halou drželi náskok i po přestávce. Pomáhali si útočným doskokem (18-5), po němž v zápase nastříleli 21 bodů ze druhých šancí. Domácí ofenzivu táhl pivot Prošek (28b+7d), ovšem k němu se nikdo ani náznakem nepřiblížil. I kvůli tomu se Severomoravanům ve zbytku utkání nepovedlo stáhnout deficit na méně než šest, respektive sedm bodů. Brno U23 srovnalo sérii na 2-2, přičemž si pomohlo i jedenácti trojkami. Nejlepšími střelci hostů byli Houzar (14b), Nečas (13b+14d) a Šulc (13b+7d). Rozhodnutí o postupujícím do semifinále padne v úterý na Morendě. Vítěz vyzve ve druhém kole play off Litoměřice.