Před startem KNBL: Představujeme USK Praha

USK Praha si zvyká na etapu bez tří klíčových mužů. Lídra Ondřeje Sehnala, dlouholetého kapitána Michala Mareše a kouče Dina Repeši. Jak se bude znovu omlazeným Sovám dařit v letošním extrémně vyrovnaném ročníku NBL?

Chorvatský trenér roku v Kooperativa NBL Dino Repeša vyslyšel vábení ambiciózních Pardubic. Místo trenéra však nezůstalo na Folimance dlouho neobsazeno. Usedl na něj mladý americký trenér Josh King, který v posledních třech sezonách asistoval hlavnímu trenérovi bundesligového Ludwigsburgu. King chce s týmem praktikovat rychlý basketbal, ovšem založený na precizní defenzivě.

Reprezentační rozehrávač Ondřej Sehnal loni v Kooperativa NBL zaznamenával průměrně 16.7 bodů, 6 doskoků a 8.7 asistencí na zápas. Jeho step-backy či nájezdy byly pro ligové soupeře prakticky nebranitelné. V létě Sehnal přestoupil do bundesligového Braunschweigu. Na jeho místo klub angažoval Američana Nate Westa. Ten ve své poslední sezoně v NCAA (2019/20), 23letý guard doručoval 28,6 bodu, 8 doskoků a 7 asistencí za 38 minut při úspěšnosti trojek 43 procent. West se o rozehrávku podělí s Markem Vyroubalem, jemuž už loni vzrostla výrazně minutáž a letos nejspíš odehraje ještě více.

Podkošovou sestavu sice oslabil odchod Domagoje Prolety, ale Sovy mají mladíky ze své líhně, kteří jej nahradí. Macháč, Petružela a Fuxa podle slov manažera Šoba na vyšší minutáže NBL už mají. Za kapitána Michala Mareše (Kolín) USK angažoval Američana Kyla Mangase, jenž se zejména v Tipsport Federálním poháru prezentoval jako rozený střelec. Federální pohár dopadl pro USK slušně, neboť v něm porazil Děčín (83-81, právě díky 28 bodům Mangase) a Prievidzu (90-64).

V dalších duelech přípravy klub z Folimanky sbíral zkušenosti s náročnými soupeři. USK odehrál čtyři utkání s bundesligovými týmy s Würzburgem (62-78 a 54-77) a Ludwigsburgem (70-104). Poté přišly dvě porážky s týmy druhé Bundesligy – Norimberkem (69-83) a Jenou (83-89). Trenér King svým svěřencům ordinuje rychlejší basketbal a větší volnost v útoku, která však musí jít ruku v ruce s kvalitní obranou. Sovám bude vyhovovat pozice outsidera a v domácí specifické hale mohou vyhrát nad leckým. Pražané mají za cíl play off a při vyrovnanosti soutěže jej mohou splnit.

Tip Světa basketu na umístění: 9. místo

Nový kouč USK Praha Josh King
Grafika: USK Praha

Michal Šob: Příprava byla inspirující, víme na čem pracovat

V přípravě jste hráli proti týmům z první a druhé bundesligy. Co podle vašeho názoru nejvíce tyto zápasy daly USK a na jakých herních atributech z těchto zápasů lze stavět?

Celkem čtyřikrát jsme se postavili soupeři z nejvyšší německé bundesligové soutěže, dvakrát otestovali své možnosti proti účastníkovi Champions league. Utkání proti Ludwigsburgu a Würzburgu doplnily týmy z druhé nejvyšší soutěže, kterými byly Norimberg a Jena. Utkání s Ludwigsburgem se stalo středobodem naší přípravy a všechna ostatní utkání se skládala okolo. Uspořádali jsme pro bundesligový Würzburg týdenní soustředění v Praze a díky tomu jsme s nimi mohli mít další konfrontaci a rozvíjet spolupráci.

Díky tomu naši mladí hráči měli možnost konfrontace s kvalitním soupeřem. Příprava nám ukázala to mnoho věcí, na kterých musíme pracovat, ale také to bylo inspirující. Největší nedostatek z naší strany byl v porovnání v oblasti fyzičnosti a nasazení. Zároveň nás soupeř donutil ke zbytečně velkému množství technických chyb. Zvláště poslední přípravné utkání s Jenou, která aspiruje na postup do první bundesligy nám ukázalo, že pokud budeme předvádět naši hru konstantně po celý průběhu utkání, můžeme hrát i se silnějšími soupeři.

Mládí není v rozporu s ambicemi na play off

2) Svět basketu vás tipuje na 9. místo v KNBL. Co tomu říkáte a jaké máte cíle v sezoně? 

Věříme, že tuto prognózu vyvrátíme. Doufám, že našimi výkony přesvědčíme nejen vás, že myslíme vážně naše cíle, kterými je účast v nadstavbové skupině A1 a postup do play-off. Sice budeme mít opět nejmladší tým v lize, což vychází ze stavební filosofie našeho klubu, ale to není v rozporu s vysokými ambicemi klubu. Letos budeme hrát jiný styl basketbalu, než poslední tři roky. Věříme, že bude fanoušky USK Praha bavit a bude pro ně atraktivní. Druhým cílem je profilování mladých hráčů jako je Marek Vyroubal, Ondra Švec nebo Dalibor Vlk. V přípravě ukázali svůj potenciál a sílu, nyní ji musí rozvíjet a uplatnit i v KNBL.

Co zatím říkáte výkonům amerických posil Westa a Mangase? Splňují vaše očekávání?

Až soutěžní utkání ukážou jejich možnosti a kvalitu. Na to, že je to pro ně první evropské angažmá, se zadaptovali rychle a dobře zapadli do týmu. Zatím očekávání splnili, ale hodnotit jejich výkony lze až po pár odehraných utkáních v KNBL. Mají velký potenciál. věřím, že pomohou týmu i v jiných oblastech.