Komentáře

Před startem NBL: Představujeme BK ARMEX Děčín

Válečníci loni po dlouhých letech chyběli v play off. Děčín bude dělat vše pro to, aby se podobná negativní zkušenost neopakovala. Severočechům by v tom mohli pomoci i jeho skvělí fanoušci, pokud COVID-19 a vláda nerozhodnou jinak. Součástí preview je i rozhovor s děčínským manažerem Jakubem Důrou.

Přece jen, pokud minulý ročník hraný bez diváků někomu nejvíce uškodil, byl to právě Děčín. Zaplněná Maroldovka vždy hnala své miláčky na zteč a šestý hráč týmu kouče Grepla citelně chyběl. Můžeme se jen domnívat, kolik vyrovnaných koncovek s fanoušky v zádech, by Válečníci zvládli přetavit ve výhru. Osobně to vidím na dvě až tři výhry navíc.

Děčín ztratil po konci minulé sezony svého kapitána Šimona Ježka, který se rozhodl ukončit kariéru profi hráče. Válečníci přišli o duši týmu a kapitána, který dokázal svou bojovností strhnout k velkým partům ostatní spoluhráče. Na pozici 3 však dorazila více než adekvátní náhrada – ostrostřelec Matěj Svoboda ze Svitav. Pokud se Svoboda ztotožní s válečnickou identitou, bude pro Děčín velkou posilou.

Dalším velmi kvalitním hráčem, jenž bude kouči Greplovi k ruce, je Damonte Dodd, jehož si pamatujeme v minulosti rovněž ze Svitav. Dodd přišel pod košem zacelit díru jak po Pavlu Gruntovi, tak i po veteránu Robertu Landovi. Ikona Děčína loni laborovala se zdravotními problémy, takže do NBL zasáhla jen v několika zápasech. Landa se v 38 letech rozhodl ukončit hráčskou kariéru, v níž s Děčínem v lize získal čtyři stříbrné medaile.

Velká marodka

Trenéra Tomáše Grepla v přípravě provázely potíže se zraněnými a nemocnými hráči. Z toho důvodu byly výsledky týmu jako na houpačce. Porážky ve Walbrzychu, v Zielone Góře a v Drážďanech vystřídaly výhry nad Slavií a dvakrát nad Welsem. V Tipsport Federálním poháru pak Děčín, jenž pořádal v ARMEX Sportcentru základní skupinu B, smolně prohrál s USK Praha (81-83) a pak rozdrtil Prievidzu (89-53). Z logiky věci měli v této skupině druzí Válečníci cestovat do Levic k zápasům o konečné 5.-8. místo.

Ovšem nestalo se, z důvodu odhlášení USK se Děčín, jakožto nejlepší tým z druhých míst, posunul do Final4. Do Lučence však Severočeši vyjeli bez trojice nemocných klíčových mužů (Svobody, Dodda a Šišky) a okleštěná sestava vzdorovala rozjeté Opavě pouze poločas. Děčín poté padl o 28 bodů a podobným výsledkem dopadlo i utkání o bronz proti domácímu Lučenci.

Pokud se kouči Greplovi uzdraví všichni hráči a sezona se opět neodehraje bez diváků v halách, nemusel by Děčín chybět v play off. Válečníci musí ale ještě zlepšit obranu, neboť v ní je v přípravě tlačila bota nejvíce. Uvidíme, co tým vytěží z nižší sestavy, v níž je kromě Američana Dodda už jen Jakub Skalička jako klasický pivot.

Tip Světa basketu na umístění: 7. místo

Děčínský Martin Mach bojuje s opavským Martinem Gniadkem
Foto: Branislav Gúgľava

Důra: Podstatná je bojovnost a houževnatost

Vaši přípravu poznamenala spousta zranění a nemocí. Jakou roli to může mít pro start Kooperativa NBL?

Zdravotní komplikace jsou součástí sportu a my se s nimi musíme umět vyrovnat. Je jasné, že to je vždy nepříjemné a v přípravné fázi, kdy se pokládají základy do celé sezóny, to platí dvojnásob. Co se týká zápasů, tak jsme dosud nebyli ani jednou kompletní. Věřím ale, že jsme si absence vybrali teď v létě, a během sezóny se nám takové hromadné výpadky vyhnou.

Jaké herní atributy ještě musíte do konce září vylepšit, abyste v NBL dosahovali dobrých výsledků?

Ať podle dosavadních výsledků v přípravách či v Tipsport Federálním poháru, tak podle pohybů v kádrech, se blížící ročník Kooperativa NBL jeví jako extrémně vyrovnaný. Myslím, že vyrovnanost a s ní spojená atraktivita soutěže ještě stoupne. My musíme zlepšit všechno. Chceme se prokazovat dravým herním stylem, rozhodně musíme pracovat na zpevňování obrany a držení základních obranných zásad. V přípravě se ukazuje, že bychom mohli být útočně rozmanitým a velmi nebezpečným týmem. Pro Děčín vždy byla podstatná bojovnost a houževnatost – tady chceme splňovat přísně nastavená měřítka u Válečníků. Věřím, že naše hra bude fanoušky nabíjet energií, že se budou na zápasech bavit, a hlavně že budou moct chodit celý ročník.

NBL i Alpe Adria Cup

Předpokládám, že cíl v NBL je pro Děčín postup do play off. V úvodních čtyřech kolech si zahrajete doma s Ostravou, v Pardubicích, doma s Nymburkem a v Olomouci. S jakou bilancí bys byl po čtyřech zápasech spokojen?

Jako obvykle je jasným favoritem soutěže Nymburk. Opava je ještě silnější než vloni, jelikož nový pivot Markusson vypadá výborně a s návratem Klečky má Petr Czudek 12 vyrovnaných hráčů, z nichž je většina pospolu už hodně dlouho. U dalších deseti týmů může porazit doslova každý každého a rozhodovat bude hodně vlivů včetně zdraví klíčových hráčů. Do play-off se toužíme dostat tím víc, jak těsně nám uniklo vloni. Z úvodních zápasů bych byl plně spokojen se čtyřmi výhrami (smích). Chceme se rvát každý zápas, každou čtvrtinu, každou minutu, každé držení míče a nikomu se nevzdávat. S tím do sezóny půjdeme!

Letos si zahrajete znovu Alpe Adria Cup. Jaké v něm máte cíle?

Soutěž má přísnější a jasnější obrysy. Letošek je zatím termínově ukotvenější, co se týká týmů, takže zase o něco atraktivnější… Bohužel do AAC může i letos výrazně promluvit COVID-19. Pěvně věřím, že k ostatním federacím se přidá i ta česká, a podpoří projekt právě zastřešením a vyjednáváním o případnou výjimku pro pořádání v případě horšící se epidemiologické situace. Máme velmi zajímavou skupina se slovinským čtvrtfinalistou Šenčurem, Interem Bratislava a pro letošek hodně silným BC BGGT z Vídně. I zde bychom se rádi probojovali do play-off.