KomentářeNovinky

Semifinále NBL: Propluje Brno do vytouženého finále?

Pár dní volna po čtvrtfinále NBL rychle uteklo a v pondělí už se hlásí o slovo semifinálová série Opava – Brno. Potvrdí Opava s vracejícím se lídrem Šiřinou roli favorita, nebo se do finále probojuje Brno? A zvládne ve druhé sérii (hrané od středy) překvapení sezony Sluneta sebrat Nymburku aspoň jeden zápas? Jako první se budeme v samostatném preview věnovat sérii Opava – Brno, zítra přineseme pojednání o sérii Nymburk – Ústí.

Připomeňme, že i v semifinálové rundě mohou fanoušci vidět v nejdelším případě až sedm utkání. To je na programu 15.5. v sérii Opava – Brno, 16.5. v bitce Nymburku s Ústím. Kromě play off si to 6. a 8.5. v baráži o NBL rozdají Jindřichův Hradec se Slavií Praha.

Papírové předpoklady se naplnily a v ostře sledovaném semifinále změří síly Opava s Brnem. Slezané se nad očekávání dobře vypořádali s absencí dvojice Šiřina – Klečka a od třetího duelu snadno ovládli čtvrtfinále s USK. Nutno podotknout, že hvězda Pražanů Kyle Mangas odehrál první rundu play off se sebezapřením, resp. do čtvrtého a pátého zápasu vůbec nenastoupil. Jestliže pro MVP Louda Auto Final4 Českého poháru Radima Klečku sezona na 90% skončila, Jakub Šiřina se po desetidenní pauze zapříčiněné bolavou patou vrátil k tréninku a bude připraven

Velmi prozřetelným tahem opavských činovníků bylo angažování shooting guarda Keenana Gumbse: Pětadvacetiletý Američan (vyjma druhého utkání s USK) skvěle zastoupil výše uvedenou dvojici a s 15.6 body, 4.2 doskoky a 3.8 asistencemi na utkání patřil k hlavním postavám výběru trenéra Czudka. Při návratu Šiřiny, výborné formě Markussona se Zbránkem a samozřejmě sehranosti Slezanů tak mohou opavští příznivci k sérii s Brnem vzhlížet s optimismem.

Série mezi Brnem a Opavou slibuje líté podkošové souboje
Foto: Jan Russnák

Krakovič a Marko lídry

Brno odehrálo čtvrtfinále s Beksou v užší rotaci, než samo čekalo. Vedle dlouhodobě zraněného Maddena přišly pro kouče Růžičku komplikace s drobnými šrámy Nečase a Körnera, ale ta hlavní pohroma se udála ve třetím utkání v Pardubicích. Už v polovině první periody odstoupil s vykloubeným malíčkem první rozehrávač a vyhlášený obránce Viktor Půlpán. Pro bývalého hráče Pardubic sezona smolně skončila, podobně, jako se tomu stalo loni na začátku semifinále s Nymburkem.

V sérii s Beksou povstal veterán Roman Marko, jenž na sklonku kariéry skvěle dirigoval svůj celek a zvládl dobře i zvýšenou minutáž (cca o 5,5 minuty navíc oproti základní části a nadstavbě). Marko v posledních třech utkáních zapisoval 13 bodů a 6.3 asistencí (oproti dvěma ztrátám) a svým spoluhráčům dodal potřebný klid. Nemůžeme zapomenout ani na Ukrajince Oleksandra Mišulu, jenž zahrál výborně na obou polovinách palubovky. 13.3 bodů, 4.3 asistencí i 0.6 bloku ukazují, že Mišula zvládal trefovat těžké trojky, jakož i rozdávat bloky pardubickým soupeřům.

Dobrou zprávou pro Brno je i návrat formy podkošového bijce (a kapitána) Jakuba Krakoviče, který se ve vyřazovacích bojích trávil na hřišti více času a dostal se na 10.6 bodů a 5.3 doskoků. Krakovič tak nahradil výpadek Huntera Mickelsona. Američan se po návratu ze zranění kolena z Českého poháru propadl z průměrů 14b+7.5d na 8.6b+4d, což částečně souviselo s nižší minutáží. Kouč Růžička si mne ruce, protože všichni tři jeho pivoti (třetí je reprezentant Puršl) hrají velmi slušně – ale v semifinále je čeká přetěžká práce v obraně, kdy budou muset zvládnout Markussona.

Obrat Brna v sedmém čtvrtfinále

“Žluté peklo” háže rukavici brněnským fans

Otázkou zůstává, jak se na brněnských hráčích projeví náročná série s Pardubicemi. Tu vyhráli Brňané díky obraně, explozi Krakoviče ve čtvrté periodě sedmého zápasu a konečně i za pomoci skvělých fanoušků. Právě lepšící se podpora publika bude pro Brno klíčová. V prvních dvou duelech play off si cestu do haly Vodova našlo jen něco kolem pěti stovek fandů. Jenže rozhodující klání už sledovalo téměř 1300 lidí! A jelikož v Opavě čeká management klubu prakticky plný dům a tradiční žluté peklo, budou muset Jihomoravané především vyhrávat doma. Nic to nemění na tom, že minimálně jednou Růžičkův soubor bude muset v Opavě triumfovat, pokud chce pomýšlet na postup.

Očekáváme poměrně ofenzivní sérii, alespoň zpočátku, poněvadž oba celky mají rády rychlou hru a navíc mají ve svém středu výborné trojkaře. Slezané jsou favoritem série, ovšem při absenci Klečky ne tak velkým. Pokud však vydrží zdraví Šiřinovi, měla by se projevit přece jen o něco širší rotace a zkušenost trenéra Czudka. Předpokládáme tedy, že Opava má větší šance vyzvat Nymburk ve finále Kooperativa NBL.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Čekají nás dvě první kola semifinále. Brno nás nahánělo celou nadstavbu, ale my jsme dokázali udržet druhé místo. Jsme proto mírným favoritem, ale určitě to bude těžká série proti zkušenému týmu doplněném dravým mládím.“ 

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Úvodní zápasy v Opavě bereme s velkou vážností. Dny po čtvrtfinále jsme využili k regeneraci a přípravě na našeho soupeře. Opava má zkušený tým, který vhodně doplnila. My známe její přednosti a limity. Věřím, že jsme dostatečně dobře připraveni bojovat v proslulém „opavském žlutém pekle“. Na tuto atmosféru se těšíme a do Opavy pojedeme odhodláni bojovat o každý centimetr palubovky.“

Cesta do semifinále: Opava 4-1 nad USK Praha – Brno 4-3 nad Pardubicemi

Vzájemné zápasy: 3-1

Absence: Klečka, Dragoun – Madden, Půlpán

Tip na postup: Opava 4-2 na zápasy