KomentářeNovinky

Svitavy vydřely výhru ve Zlíně, outsideři loupili venku

Basketbalisté Zlína se ve šlágru mizernými šestkami připravili o cenný skalp Turů. Snakes Ostrava napravili debakl z prvního kola a překvapili Nový Jičín. Ve skupině západ má vynikající start nováček Sokol Pražský, jenž zdolal béčko USK.

Sokolové doma v prvním kole porazili SP Basket a v dalším pražském derby si v kole druhém vyšlápli i na USK Praha B. Rozhodující náskok si Sokol vytvořil ve třetí čtvrtině. Šest minut před koncem poslední desetiminutovky domácí odskočili na dvanáctibodové vedení a Sovy (bez Vlka a dalších posil A týmu) se na obrat nezmohly. Svěřenci kouče Jachana sice výbornou obranou ukrajovali ze své ztráty, avšak Látalova trojka v koncovce cíl nenašla a Sokol oslavil i druhou výhru v 1. lize. Nenápadný byl tentokrát Ondřej Kohout (4b+7d), takže domácí ofenzivu táhl Matouš Jurman (23b). Hosty z Folimanky poháněl Šafařík (22b+5a) a naopak limitem bylo 19 ztrát.

Poměrně překvapivý byl nedělní úspěch Chomutova na půdě Polabí v poměru 94-84. Při pohledu na sestavu domácích už pak byla jejich porážka překvapivá méně. Kouč Košař neměl k dispozici Mertu s Novákem z Kolína, jakož i Rylicha s Novákem z Nymburku. Levharti se do svého soupeře zakousli a zejména v prvním poločase se prezentovali slušnou obranou, což jim zajistilo vedení 41-27. Náskok hostů narůstal převážně díky útočným doskokům (23) i trojkám (10/29) a ve 28. minutě vedli o 30! Polabí slouží ke cti, že utkání nevzdalo a zkorigovalo na finálních 84-94 z jejich pohledu. Domácího trenéra mohl těžit velmi dobrý výkon sedmnáctiletého Vojtěcha Synáčka, jenž nastřádal 21 bodů a 4 doskoky. Levharty v ofenzivě pohánělo trio Boyko (22b+7d) – Hlava (19b) – Macháč (18b+17d).

Úspěchy favoritů

Bez problémů si pro druhou výhru v sezoně došel Jindřichův Hradec, jemuž pomohl starý známý – z Písku vypůjčený Filip Novotný. Mladý křídelník se prezentoval 18 body za 19,5 minuty a i díky němu Lions “spláchli” SP Basket 105-66. Jihočeši nastříleli také 14 trojek a nejpilnější byl v tomto ohledu Tomáš Valentíny s pěti trojkami a 26 body. Dařilo se i Litoměřícím, které nedaly žádnou šanci nováčkovi z Radotína (95-53). Duel Slowiak syn vs. Slowiak otec tak výrazně vyšel lépe pro rozehrávače Slavoje.

Zá zápasu Jindřichův Hradec - SP Basket
Zá zápasu Jindřichův Hradec – SP Basket

Zatím bez výhry je loňský nováček první ligy – Liberec. Rysi doma nestačili na Plzeň. Výsledek 61-82 je ale k Severočechům velmi krutý: ještě po třiceti minutách totiž prohrávali pouze o sedm bodů. V poslední desetiminutovce ale Plzeň zabrala v obraně, povolila domácím jen 10 bodů a v útoku spoléhala na píseckého juniora Ondřeje Chválu, který 9 body položil základ pro vysokou výhru svého týmu. Velmi dobrý zápas odehrál jak plzeňský rozehrávač Jirák (17b), tak i tradičně pivot Aušprunk (12b+14d).

Šestky stály Zlín výhru

Velmi dobré utkání viděli fanoušci basketbalu ve Zlíně, kde se v hitu 2. kola představily Svitavy i s Romanem Markem. Favorizovaní Východočeši sice vedli v poločase o 12 bodů, ale po přestávce je čekal ještě velký boj. Zlín vedený výtečně hrajícím pivotem Vošlajerem (20b+15d) dokázal ve třetí periodě srovnat na 58-58 a začala přetahovaná o každý koš. V ofenzivním posledním kvartálu pak držel akcie Zlína proklatě vysoko Nehoda se Szarowskim, jenže poslední slovo měli Tuři: Zkušený křídelník Martin Novák zakončil poslední minutu pěti body včetně veledůležité trojky a Svitavy si odvezly z Baťova města cennou výhru 89-85. “Ševci” promarnili možnost na senzaci kvůli 18 neproměněným trestným hodům (23/41) a v samotném závěru taky kvůli laciné ztrátě zkušeného Šmída. O 48 bodů Svitav se postarali velezkušení Slezák (26b) s Markem (22b).

I druhý duel v sezoně zvládla Opava B a to i bez svého dlouhána Jiřího Štěpánka. Na palubovce Basketbalu Olomouc se projevila širší rotace Slezanů a dobrá obrana od druhé periody, od níž začali hosté budovat náskok. Opava B zvítězila 89-60 zejména díky poslední čtvrtině, kterou vyhrála o 18 bodů. Domácí porážce nezabránil ani skvělý střelecký výkon Lukáše Olborta s 28 body. Není bez zajímavosti, že za Hanáky na pár minut nastoupil i asistent trenéra BK Redstone Olomoucko Carter Vance, ale do listiny střelců se nezapsal. Opava potopila celkem 11 trojek a nastřílela i 50 bodů z vymezeného území. Nejaktivnějším Slezanem byl Štěpán Pavelek s 21 body a 8 doskoky.

Snakes překvapili favorita

Už v minulé sezoně trápili Snakes Ostrava Nový Jičín na jeho kolbišti. Tehdy z toho byla pro tým kouče Smažáka ještě porážka v prodloužení. V neděli se už mladí Ostravané dočkali. Nový Jičín byl bez pomoci z NH Ostrava (tamní trenér Choleva poslal svému mateřskému klubu jen pivota Svobodu) zranitelnější, ačkoli to první minuty zápasu nepotvrdily. Domácí skvěle stříleli a vypracovali si až desetibodové vedení. Snakes ale zastavili propad a ještě do půle snížili na tříbodový deficit. Ve druhé půli navíc Nový Jičín trefil pouhé dvě trojky a Stehlík s Voráčem pomohli nastartovat šňůru hostů 19-6, která zápas rozhodla. Desetibodové vedení Ostravy se sice snažil narušit zejména Václav Bujnoch (v zápase 26 bodů a 13 doskoků), ale kromě snížení na začátku čtvrté části (na 64-67), se už žádné drama nekonalo. Pod výhru 84-76 se podepsalo pět dvojciferných střelců v čele s Jakelem (20b+8a), Mičkou (18b+11d) a Voráčem (18b+13d).

Jasný triumf 94-48 si připsal Basket Brno U23 proti Orlům Prostějov. Hanáci ukázali, že je i letos bude tlačit bota v útoku a odjeli z metropole Moravy s debaklem. Vítěze, kteří byli lepší v takřka všech herních činnostech, táhla dvojice Houzar (19b) – Kubín (18b+11d). Za Orly se snažil zmírnit vysokou porážku Nosek (16b).

Královští sokoli se rehabilitovali za úvodní porážku v Opavě, v regionálním derby přehráli Vividbooks Pardubice 100-70. Východočechům pomohl 23 body rozehrávač Theodor Dlugoš, pro nějž byl zápas soutěžní premiérou u souboru hrajícího trenéra Stamenkoviče. Slušný výkon zaznamenal i veterán a hrající manažer Peter Sedmák s 19 body a 7 doskoky. Sokoli si v zápase pomohli 67% úspěšností za dva body a 14 trojkami. Pardubické béčko nenavázalo na úvodní triumf nad Brnem, Adam Lukeš zůstal s 19 body a 7 doskoky příliš osamocen.

Výsledky:

GBA Lions J. Hradec – SB Basket 105-66 (Valentíny 26, Novotný 18 – Medek, Regeti, Pelikán po 10)

Basketbal Polabí – Levharti Chomutov 84-94 (Synáček 21, Kováčik 14, Kolář 14 – Boyko 22, Hlava 19)

Sokol Pražský – USK Praha B 73-70 (Jurman 23, Lilele 12 – Šafařík 22, Látal 14)

BA Lynx Liberec – Lokomotiva Plzeň 61-82 (Kořínek 19, Olejník 13 – Jirák 17, Chvála 16)

Slavoj Litoměřice – Wolves Radotín 95-53 (Šotnar 23, Rozsypal 15 – Kulenovič 12, Maštálka 10)

Královští sokoli – Vividbooks Pardubice 100-70 (Dlugoš 23, Sedmák 19, J. Svojanovský 19 – Lukeš 19, Vrábel 10)

Basket Brno U23 – BCM Orli Prostějov 94-48 (Houzar 19, Kubín 18 – Nosek 16)

Fastav Zlín – Tuři Svitavy 85-89 (Vošlajer 20, Szarowski 18 – Slezák 26, Marko 22)

Basketbal Olomouc – BK Opava B 60-89 (Olbort 28, Srník 13 – Pavelek 21, Vavrečka 15)

BC Nový Jičín – Snakes Ostrava 76-84 (Bujnoch 26, Havlík 15 – Jakel 20, Voráč 18, Mička 18)