Komentáře

Základní část NBL minulostí. Kdo překvapil a kdo zklamal? (1. část)

Kooperativa NBL včera prožila derniéru základní části. O postupujících do nadstavby A1 sice bylo rozhodnuto už dva týdny dříve, přesto se pojďme podívat, jak si jednotlivé týmy vedly v období říjen – leden. A že NBL zažila pořádné turbulence: Douglasovo “prásknutí do bot”, brněnské prosincové povstání, skvělou formu Vyorala a Šiřiny, či výkonu USK ve stylu Robina Hooda. To vše za neomezené nadvlády Nymburku.

Každý rok odborníci a fanoušci volají po vyrovnanější lize. Každý rok však zůstávají nevyslyšeni. ERA Basketball Nymburk stále neomezeně vládne klubovému pelotonu NBL. Letos obhájce zlata ale vedle série 80 výher v řadě pozvedá český prapor i v Lize Mistrů. V základní skupině C totiž parta okolo Bohačíka s Hrubanem pomýšlí na senzační triumf, o němž se vzhledem k identické bilanci s Tenerife (11-2) rozhodne příští týden. V NBL byl mistr paradoxně nejblíž porážky 22.11. na Folimance, kde v zápase plném zvratů nakonec s odřenýma ušima vyhrál 80:90.

Zkušenosti z LM a motor bez dovolené

Před sezonou, nebo už možná ke konci té minulé jsem přemýšlel, jak moc pomůže Opavě účast v Lize Mistrů a kdy se nabyté zkušenosti projeví. Kdyby se týmu vyhýbala zranění, říkal jsem si, mohl by se umístit na 3. – 4. příčce po základní části. Jakub Šiřina a vlastně i celá Opava všem vytřela zrak a těsně před Vánocemi se usadila bezpečně na druhém místě s bilancí 13-1.

Přišla sice korekce v podobě “náloží” v Ústí a na Folimance a porážka s Nymburkem, i tak ale základní část Slezané zakončili s grácií: Vyhráli na horké pardubické půdě a bez pivotů doma smetli 17 trojkami Olomoucko o 17 bodů. Když k bilanci 17-5 připočteme postup do Final4 ČP, Opava je pro mě zatím nejpříjemnějším překvapením sezony. Tím spíš, že dlouhodobě je mimo hru druhý pivot Kvapil a nyní také Bratčenkov, a protože tým odchodem Kouřila před sezonou oslabil.

Lídr Jakub Šiřina sice aktuálně už těsně nevládne ligové užitečnosti, ale jeho 22,95 za 18,5 bodů a 7,4 asistencí je famózních, zvlášť, když si spočítáte, že ten borec už dva roky neměl pořádně delší letní odpočinek!

Tabulka KNBL po základní části
Tabulka KNBL po základní části
Zdroj: Livesport.cz

“Učedník” Pivoda naučil Tury bránit

Na koho jsem byl před sezonou taky velmi zvědav, byli svitavští Tuři. Po odchodu kouče Růžičky převzal tým jeho dosavadní asistent Lukáš Pivoda. A mladý trenér měl ambiciózní klub konečně dovést k ligové medaili. Když jsem viděl Tury v září a v říjnu i s nováčky Crandallem a Doddem, říkal jsem si: útok super – kreativita, spousta střelců a mozek Marko, ale existuje tam vůbec obrana? Jinými slovy, koho Tuři nepřestříleli, toho většinou neporazili.

Po repre pauze však díky tvrdé práci na tréninku přišel přerod a Tuři jsou vedle Nymburku týmem s jasně nejlepší formou. Včetně poháru vyhráli 11 ze 12 zápasů a s bilancí 16-6 jsou jen těsně třetí. A dvě čísla za všechny? Do pauzy Východočeši inkasovali v průměru 82,3 bodů na zápas, po ní už jen 77,7. OK, možná namítnete, že v první půlce absolvovali dva duely s Nymburkem. V každém případě 74 a 69 bodů inkasovaných od Pardubic a 70 od Opavy se počítá. Zvláště zápas s Opavou byl navíc z pohledu Turů hotovu ódou na basket.

Zamyšlený trenér Svitav Lukáš Pivoda
Zamyšlený trenér Svitav Lukáš Pivoda
Foto: FB Basketbal Svitavy

Pokud Lukáš Pivoda se svým podobně mladým trenérským týmem dokáže tuhle partu skvělých hráčů ukočírovat, může z toho být letos konečně medaile. Dopomoci by k ní měl i Eugene Crandall. Americký shooting guard mě sice občas svým až přílišným “sólováním” a místy špatným volením zakončení štve, jenže borec s 14,1 body, 4,2 doskoky a 3,3 asistencemi by měl být v nadstavbě a v play off jasnou oporou. Crandall s celým týmem musí také zapracovat na slabé bilanci trestných hodů – protože 64,3% (nejméně z celé NBL) je opravdu málo.

Vyoral drží Beksu na výsluní

Pod trenérem Scalabronim se z Pardubic stal spíše defenzivní mančaft. Je to dáno tím, že klub začal více využívat odchovanců z projektu Golden talents. Jediným cizincem je Ozren Pavlovič, což je po dobách čtyřech Američanů za trenéra Sanderse razantní změna. Mix zkušených pivotů a Tomáše Vyorala spolu s mladíky typu Svobody zatím přináší pro Beksu ovoce v podobě bilance 13-9.

Tomáš Vyoral v akci proti Kolínu (84:105)

Beksa se po základní části pyšní druhou nejlepší defenzivou po Nymburku (75,5) a právě bojovnost spolu s umem Tomáše Vyorala (nebo Viktora Půlpána) rozhodovaly Východočechům zápasy. Před nadstavbou Pardubice nemají na růžích ustláno (náročný program a zranění Půlpána s Pavlovičem). Vyoral ale vypadá, že je opravdu nezastavitelný. 18,9 bodů, 5,7 doskoků a 5,5 asistencí dává dohromady užitečnost 23,5 – která je umocněna strojově přesnými šestkami (84%).

Pokud se Pardubicím rychle vrátí Půlpán a Vyoralovi vydrží forma, nemá se Beksa (s trochou intence Švrdlíka s Kohoutem) čeho bát. I když znáte to – v play off rozhoduje momentální forma a do půlky dubna je ještě daleko…

Douglas prchnul, Sluneta spoléhá na Houšmena

Před sezonou jsem o něco výše rozhodně tipoval Olomoucko. To jsem však netušil, že dvě třetiny základní části Hanáci odehrají bez loňského MVP Javonteho Douglase. Amerického křídelníka nejprve trápilo zranění, aby následně v polovině ledna odletěl do USA a s klubem přestal komunikovat.

Olomoucko ztrácí na Pardubice jedinou výhru. Bilance 12-10 je ve vyrovnaném středu tabulky vzhledem k okolnostem relativně uspokojivá. Horší je pro ambiciózní klub vypadnutí z ČP, v němž tým obhajoval bronz z Nového Jičína. Poslední hořkou pilulkou byl včerejší duel v Opavě. Olomoucko neubránilo Šiřinu (a opavskou trojkopalbu obecně), nevyužilo absence opavských pivotů a odjelo se 17-bodovou porážkou. Kouč Benáček musí začít přemýšlet nad obranou a uvidíme, jak se v nadstavbě ukáže posila Drye.

Jen s horším skóre za Olomouckem je na šestém místě Sluneta Ústí nad Labem. Severočechy zabrzdily čtyři porážky v posledních 14 dnech. Sice jen dvě z toho bylo v lize, ale stovka ve Vídni v AAC A prohra v Ostravě jsou varováním. Vedení reagovalo po prohře na Tatranu pokutami a pohovory s hráči, takže uvidíme, jak se vše projeví v neděli s Opavou. Za očekáváním zůstávají v posledních týdnech zejména výkony Ladislava Pecky.

Ústecký Pavel Houška bojuje o doskok s ostravským Dominikem Heinzlem
Ústecký Pavel Houška bojuje o doskok s ostravským Dominikem Heinzlem
Foto: Facebook NH Ostrava

Slunetu musí letos těšit čtyři triumfy nad rivalem z Děčína (dvě Z toho v AAC) a hlavně forma nestárnoucího Pavla Houšky. Šestatřicetiletý veterán je rovnou třetím nejužitečnějším hráčem soutěže (22,3)! Svému týmu tak pomáhá 16,2 body, 7,3 doskoky a 3,3 asistencemi za 30 minut ve hře. Houška podtrhuje letošní dominanci Čechů v užitečnosti. První pětici v rámci celé NBL totiž narušuje pouze čtvrtý Luka Igrutinovič.

Pohled na spodní polovinu tabulky přineseme zítra. Sledujte náš web a Facebook!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *