Novinky

1. liga: Písek drtil v Plzni, Olomouc stoupá tabulkou

Druhá nejvyšší basketbalová soutěž mužů má za sebou polovinu základní části. Podle očekávání jsou čelními týmy jindřichohradečtí Lions, Sokol Písek, resp. na východě Svitavy a trojici favoritů doplňuje Nový Jičín. Pojďme se podívat,co přineslo uplynulé deváté kolo.

Jindřichův Hradec povolil jednomu ze svých lídrů – rozehrávači Marku Welschovi – přestup do Olomoucka. Oba týmy se ale domluvily na tom, že mladý guard bude v případě potřeby nadále vypomáhat i u Vajgaru. Welsch se tak v pátek podílel na kontrolované výhře Lions nad béčkem USK Praha (91-67) 7 body a 13 asistencemi. Jihočeši, syceni 14 trojkami (z 29 pokusů), si vypracovali šestnáctibodové vedení už v poločase a to jen navyšovali. I nadále tak zůstávají v 1. lize neporaženi. 20 bodů a 9 doskoků zaznamenal Lukáš Stegbauer, na druhé straně se dařilo Daliboru Vlkovi (22b).

Ve šlágru kola podlehla Plzeň vysoko Písku 60-93. Poměrně vyrovnaný prvních patnáct minut (21-30) rámovaly nepřesné mušky obou celků. Jinak diváci viděli velmi svižný basketbal. Určující pro zbytek utkání byla písecká šňůra 11-2 (od 16. minuty do poločasu) a také dvě technické chyby (a následné vyloučení) domácího rozehrávače Honomichla z poslední minuty druhé části. Po přestávce se hostující favorit začal prosazovat a začátkem poslední čtvrtiny se Plzni navíc vyfauloval i klíčový pivot Aušprunk. Hosté oslavili osmou výhru v sezoně díky 23 útočným doskokům a ofenzivní trojici Šlechta (21b) – Svoboda (21b+8d) – Fait (18b). Čtvrtina bodů Plzně naopak ležela na rozehrávači Jirákovi (15b).

Martin Svoboda je oporou Písku

Vydřené triumfy Polabí a Levhartů

Nováček 1. ligy Liberec zvítězil potřetí v této sezoně. Přesvědčivou výhru 80-61 na hřišti SP Basket ozdobil kolektivní výkon Liberce, který spoléhal na čtyři dvojciferné střelce v čele s Vladimírem Kořínkem (17b+7d+6a). SP Basket doplatil na přílišnou snahu atakovat liberecký koš z dálky: Domácí z dálky vystřelili nevídaných 44 pokusů a proměnili z nich jen 8. Polovinu trojek nasázel Lukáš Hřebík, s 21 body nejlepší střelec duelu. SP Basket zůstává i nadále na posledním místě západu (1/8).

Až prodloužení muselo rozhodnout utkání v Nymburku, kde se nakonec radovalo domácí Polabí nad Litoměřicemi 76-74. Ve vyrovnaném duelu se oba týmy celkem šestnáctkrát vystřídali ve vedení, ovšem častěji v něm bylo Polabí. Litoměřicím se nedařila střelba trojek (6/32), ovšem když už hostům hořelo za patami, z dálky se přece jen trefili (zejména Šotnar). V prodloužení hrály oba celky ”na morál” a shodně bez dvou vyfaulovaných hráčů. Štěstí se nakonec přiklonilo na stranu Polabí – i díky 30 bodům Františka Rylicha. Jeho dvě trojky a koš s faulem Merty byly pro domácí rozhodujícím faktorem. Za Slavoj odehrál znovu výborný zápas pivot Jan Karlovský (24b).

Tabulka skupiny západ
Zdroj: CZ.Basketball

Zápas ze spodku tabulky sledovali fanoušci basketbalu v Pelhřimově, kde se však k jejich nemalému nadšení z výhry 84-81 radovali hosté z Chomutova. Levharti tak navázali na slušný výkon z minulého týdne, kdy doma těsně podlehli Lions 97-100 po prodloužení. Vyrovnaný duel rozhodl až pěti body v závěrečných 150 sekundách hostující Petr Macháč. Pivot, jehož si Levharti půjčují z Děčína, tak podtrhl své ofenzivní galapředstavení: 31 bodů (12/13 z pole), 8 doskoků a 10 získaných faulů. Levharti si mohli dovolit i minout 16 z 37 šestek a ztratit 27 balonů. Sojky jich totiž poztrácely rovných 30. Nejlepším střelcem domácích byl Lukič-Gavrič (28b).

Jokl řádil, Svitavy stále bez prohry

Svitavský pivot Jakub Jokl zaznamenal proti Snakes 33 bodů a 15 doskoků a s užitečností 46 se stal nejen mužem kola, ale i celé 1. ligy v této sezoně (o užitečnost 46 se dělí se zlínským obrem Vošlajerem). Šestice ostravských hráčů neměla proti Turům žádnou šanci a odjela ze Střelnice s vysokou porážkou 47-88. Svitavy zůstávají i nadále bez prohry a drtí své soupeře.

Betano dorazilo do Česka! 3000 Kč vstupní bonus plus 350 Kč po dokončení registrace

Na opačném pólu tabulky se bez vítězství nachází Vysočina a nic na tom nezměnil ani páteční zápas v Prostějově. Orli svědomitě bránili a jihlavští ukázali, že při hře v postupném útoku mají obrovské problémy se prosadit. Pod orlí triumf 73-54 přidal svůj výrazný podpis křídelník Jakub Rytíř (28b+11d). Hosté ztratili 28 míčů a v útoku se k Maňákovi (22b) s Plešingrem (18d) se vůbec nikdo nepřiblížil.

Béčko Opavy pro zápas s mladíky z Brna U23 posílila dvojice Farský – Slavík, ale zejména v úvodní čtvrtině to vůbec nebylo znát. Slezané nastoupili pod dojmem, jako by se jim v silné sestavě nemohlo nic stát a běhaví hosté se dostali brzy do vedení (15-9). Od druhé čtvrtiny viděli diváci konečně ve větší míře i koše, ale Opava se začala svou “papírovou sílu” přetavovat v body až po změně stran (36-43). S 26 body a 11 doskoky to byl Jan Mička, jenž svůj tým vedl k obratu na 72-56 na začátku poslední čtvrtiny. 18 bodů přidal Jakub Slavík a domácí potvrdili roli favorita po výsledku 90-78. Nejlepším střelcem hostů byl Stašák (18b).

Tabulka skupiny Východ

Noskova přesná ruka

Divokou přestřelku ve Zlíně nakonec vyhrála 97-90 Olomouc, pro níž to byla třetí výhra za sebou a znamenala posun na páté místo tabulky. Hanáci zapnuli až v posledních čtyřech minutách a šňůrou 14-4 rozhodli bláznivý zápas. Například druhou čtvrtinu totiž vyhráli Valaši 35-15, ale tím, že první i třetí periodu ztratili, šlo se do závěrečné části téměř za vyrovnaného stavu (69-68). Velmi přesnou ruku a chladnou hlavu prokázal v koncovce hostující Jakub Nosek, jenž proměnil 9 z 11 šestek. Nosek (19b) se spolu s Klepačem (22b+10a) a Tkadlecem (22b) zasadili o výhru měrou vrchovatou. Zlínu nebyl nic platný ani další vysoký double-double Tomáše Vošlajera (18b+18d).

A na závěr osmá výhra Nového Jičína v sezoně, pro níž si Severomoravané dojeli do Pardubic. Souboj s místními mladíky byl vyrovnaný pouze 17 minut, pak hosté načali klíčovou šňůru 15-2, jíž orámovali konec druhé a začátek třetí periody. Nabyté 15-bodové vedení jakoby domácí mužstvo zlomilo a Nový Jičín i díky 31 bodům a 10 doskokům Proška dokráčel k suverénnímu vítězství 111-83. Severomoravené hráli hodně týmově a nastřádali 31 asistencí a opírali se i o výborné výkony obou rozehrávačů: Jakubu zaznamenal 8 asistencí a žádnou ztrátu, Bukovjan 12 asistencí a jedinou ztrátu. Nejlepším střelcem Pardubic se stal Matyáš Vrábel (22b+6d).