Novinky

1. liga: Slezák explodoval výkonem sezony

Svitavský veterán Pavel Slezák se postaral o největší vzruch uplynulého víkendu v první lize. Prakticky sám porazil Olomouc a zapsal i dva skvělé rekordy. V obou skupinách se přiostřuje boj o nejlepší nadstavbovou skupinu (1. – 6. místo). Na východě je jí blizoučko Nový Jičín, západ nabízí vyrovnanější klání třech týmů.

V pátek si hodně pomohly Litoměřice, které způsobem start – cíl loupily na palubovce Jindřichova Hradce 76-65. Spolufavorit na baráž se v této fázi sezony potýká s odchodem střelce Novotného do Pardubic a jeho (a také Welsche s Jocysem) absence byla výrazně znát. Litoměřice si po celý zápas pomáhaly trestnými hody, jichž proměnily všech 18! Trojice “pomocníků” z Ústí Karlovský (18b) – Maděra (19b) – Haiblík (22b) se postaral o 59 ze 76 bodů Severočechů. Jindřichův Hradec (veden kapitánem Linhartem se 17 body) prohrál teprve podruhé v této sezoně, ale i tak má už postup do nadstavbové skupiny o 1. až 6. místo jistý. Litoměřice si polepšily na devět výher a spolu s Plzní a Polabím mohou zabojovat o nejvyšší skupinu.

Další povinnou výhru získal Písek, jenž si pro ni dojel do Prahy. SP Basket svěřenci kouče Čecha rozdrtili 107-48. S 21 body se nejvíce dařilo Jakubu Šurému, který si připsal i kuriózní vlastní koš (viz video). Ostrostřelec Šlechta přidal 18 bodů, Fait 17. SP Basket neměl proti rozjetému soupeři nárok a ve svém středu zaznamenal pouze jediného dvojciferného střelce (Staniszewski 11b).

Kuriózní vlastní koš Písku

Plzeň vydřela důležitou výhru

Zápas mezi Plzní a Libercem se hrál od počátku podle ofenzivních not. Možná překvapivě se Severočeši drželi po celou dobu favoritovi na dostřel a Plzeň může děkovat trojici David (23b) – Aušprunk (19b) – Honomichl (17b), že důležitou desátou výhru poměrem 91-85 vybojovala. Zápas definitivně rozhodla hluchá tříminutovka Liberce mezi 35. až 37. minutou, v níž Plzeň po šňůře 6-0 odskočila do vedení 75-69. Zkušenější Západočeši, hrající navíc v širší rotaci, si už zápas pohlídali, když je podržela i výborná exekuce šestek (27/33). Liberec (sycený Kořínkem s 23 body) může na tomto sebevědomém výkonu i nadále stavět a živit naději na vyhnutí se play out.

Zcela bez problémů si pro desátou výhru v sezoně dojelo Polabí do Pelhřimova. Pod triumfem 94-56 se podepsal zejména doskok (62-33) a výkony hostujících Koláře (23 bodů a 10 doskoků) s Dávidem Novákem (22 bodů a 9 doskoků). Sojky (Fulcara 12b) se vůbec nemohly prosadit proti dobré obraně Polabí i jeho rychlé hře a například ve druhé půli nastřílely pouhých 21 bodů. Polabí v následujících třech kolech svede lítý boj o nejlepší nadstavbovou skupinu s Litoměřicemi a Plzní. Zápas mezi béčkem USK a Chomutovem je na programu 22. ledna.

Tabulka skupiny západ
Zdroj: CZ.Basketball

Král Slezák

Svitavy rozcupovaly Olomouc 115-40. Na tom by vzhledem ke svitavské dominanci na východě nebylo nic zvláštního. Kdyby ovšem Pavel Slezák, domácí nestárnoucí křídelník, Hanáky neporazil zcela sám. Osmatřicetiletý hráč nastřílel 46 bodů, tedy o šest více, než celý tým Olomouce. Stanovil tak nový střelecký rekord letošní sezony 1. ligy. Slezákovi na něj stačilo pouhých 28 minut na palubovce. Svitavský “snajpr” navíc potopil i 10 trojek z 19 pokusů, což je další letošní rekord. Uvidíme, zda Slezákův zápis na bodové kótě 46 letos ještě někdo překoná…

Duel dvou týmu z chvostu tabulky obstarali Snakes Ostrava s Vysočinou. A možná překvapivě skončil zcela jasně pro Snakes 116-59. Domácí využili pomoci Jiřího Štěpánka, jenž sezonu 1. ligy dohraje v Ostravě, namísto v Opavě B. Štěpánek zavzpomínal na časy, kdy hrával za Snakes v juniorce a Vysočině nastřílel 25 bodů. Celkem sedm hráčů týmu Patrika Smažáka zaznamenalo dvojciferný počet bodů, na což (v kombinaci s domácím presingem) nebyli hráči z Jihlavy připraveni. Jejich jediným hráčem s 10 a více body byl Maňák (13b).

Tabulka skupiny východ

Nový Jičín blízko druhého místa

O druhé a třetí místo, tedy postup do nejlepší nadstavbové skupiny, bojují Nový Jičín, Brno U23 a Zlín. Ševci svůj zápas tohoto kola dohrávají až dnes v Prostějově. To Nový Jičín využil oslabení Opavy B a dojel si pro důležitou dvanáctou výhru (80-70). Hosté začali zostra, vytvořili si dvouciferný náskok a ten si bez větších problému drželi až do konce. Dobrou formu prokázal křídelník Týml (17b+11d), Novému Jičínu pomohla i výtečná úspěšnost střelby za dva body (74%). Opavu srážely mizerné šestky (3/13) a s porážkou nic nenadělal ani 18-bodový Robenek. Nový Jičín si mimo jiné ve středu doma zahraje osmifinále Českého poháru proti prvnímu týmu Opavy.

V posledním zápase programu 15. kola vyhrálo Brno U23 v Pardubicích, kterým nepomohlo ani posílení o Burdu a Novotného. Domácí na Dukle absolutně nezachytili začátek zápasu a po první čtvrtině prohrávali 18-35. Postupně se sice dotáhli jen na čtyřbodový deficit (po třech čtvrtinách 55-59), ale poslední slovo měla znovu širší rotace Brna (už i s Dáňou). Matěj Burda (13b) s Filipem Novotným měli velmi vychýlené mušky, společně minuli celkem 26 ze 30 střel z pole, což je nevídané množství. V dresu Brna se na výhře 79-63 podíleli Svoboda (20b) s Kubínem (15b+10d). Brno má v tabulce aktuálně na třetím místě náskok dvou výher na Zlín.