KomentářeNovinky

Dosavadní vítězové a poražení Kooperativa NBL – 2. část

Česká mužská reprezentace se již připravuje na další pokračování světové kvalifikace proti Černé Hoře a Maďarsku. My jsme tuto pauzu využili ke shrnutí, jak se zhruba po třetině základní části daří jednotlivým ligovým klubům, kdo patří mezi jejich top snajpry či jakými kádrovými či trenérskými turbulencemi týmy prošly. Dnes přinášíme druhou část shrnutí, konkrétně týmů od 7. do 12. místa aktuální tabulky nejvyšší tuzemské basketbalové soutěže.

7. USK Praha (ligová bilance 3 výhry/4 porážky):

Pražané s novým italským kormidelníkem Francescem Tabellinim nerozehráli letošní ročník špatně a drží se na solidní sedmé příčce, na dostřel šestých Pardubic (mají o zápas méně). Z českých plejerů tým před sezonou posílili dva navrátilci a členové širšího reprezentačního výběru, Patrick Samoura a David Böhm. Ti by v tuzemské nejvyšší soutěži měli zúročit zkušenosti z americké univerzitní soutěže. Tým je opět velmi zajímavě namixovaný z kvalitních cizinců a talentovaných mladíků z vyhlášené místní líhně.

Cenný skalp si družina z metropole hlavního města připsala v Ostravě (výhra o 10 bodů) a především na domácí palubovce nečekaně vysoko zdolala Basket Brno (o 22 bodů). Parta okolo Marka Vyroubala se pyšní čtvrtou nejlepší ligovou „defe“ s průměrem 74,9 obdrženého bodu na utkání; třetí místo jí pak patří v průměru doskočených míčů (41,4).

Nejlepšími střelci týmu z Folimanky jsou Shawn Pipes JR (21,3 bodu na utkání – 1. v celé soutěži), Michael Okauru (14,7) a David Böhm (11,1 + 8,9 doskoku – 5. v lize).

Betano dorazilo do Česka! 3000 Kč vstupní bonus plus 350 Kč po dokončení registrace

8. SK Slavia Praha (3/5):

Nováček letošního ročníku Kooperativa NBL vletěl do soutěže jako svěží vítr a tuzemské vody zatím víří nad očekávání. Tým Pavla Beneše sice zatím čeká na venkovní výhru, ale v domácím prostředí je velmi nebezpečný, což již dokázal proti Olomoucku, Ústí a především Nymburku. Hlavně poslední výhra, a to nad obhájcem titulu, byla opravdu nečekaná. Nejblíž venkovní výhře byli Pražané v posledním odehraném kole v Pardubicích, kde dlouhou dobu tahali za delší konec provazu, ale v koncovce vedení neudrželi a prohráli 90:93.

Sešívaný tým je velmi zajímavě poskládán. Prim hrají předsezonní posily z tuzemských klubů Juraj Páleník (přišel z Opavy) a Róbert Rožánek (Kolín) a také americký tandem Jordan Bruner – Adam Dworsky. Ve velmi dobrém světle se ukazují talentovaný Martin Kheil, pivot David Jelínek a nelze opomenout ani bratrské duo Pumprlů.

Týmové pojetí hry Slavie dokazuje i řeč čísel, když v kolonce asistencí jí patří druhé místo s průměrem 18,8. První příčku pak dokonce tým z Edenu drží v úspěšnosti trojkových pokusů (39,2%).

Střelecky tým Slavie táhnou Martin Kheil (16,7 bodu na zápas), Róbert Rožánek (12,5), Jordan Bruner (12,3; v Kooperativa faktoru mu s průměrem 5,0 patří třetí příčka) a Adam Dworsky (11,3).

9. SLUNETA Ústí nad Labem (3/5):

Loňská kometa soutěže z Ústí nad Labem (tým po dechberoucí sérii s Brnem skončil nakonec čtvrtý) se letos zatím krčí na deváté příčce, když se jí vůbec nevydařil vstup do soutěže. Sluneta prohrála úvodní čtyři ligové duely a již po druhém kole propustila Stevena Haneyho, jehož z předchozího angažmá ve Finsku předcházela pověst ostrostřelce, a pod výstrahou vyhazovu hrál v dalších utkáních i point guard Jordan Callahan.

Jeho výkony sice měly vzrůstající tendenci a také statistická čísla šla výrazně nahoru, přesto i on dnes v klubu oficiálně skončil. Vedení severočeského celku nevyšly námluvy s loňskou star Lambem Autreym, proto bude obzvlášť zajímavé sledovat, jaký pohyb směrem dovnitř klubu proběhne během repre okna.

Po úvodních čtyřech tvrdých direktech dokázaly Pandy třikrát v řadě zvítězit a po čtvrtém vítězství sahaly i v Brně, kde nakonec po kontroverzní koncovce těsně prohrály. Video z dění v posledních vteřinách tohoto zápasu najdete na Facebooku Slunety ZDE.

Ofenzivními lídry družiny Jana Šotnara jsou Spencer Svejcar (19,6 bodu na utkání – 3. v celé soutěži), Kristopher Martin (17,8) a Ladislav Pecka (12,9). Dobré je zmínit ještě jednu personu, a to obrovitého centra Delvona Johnsona, jenž kraluje hned třem ligovým žebříčkům. Konkrétně jde o doskoky (průměr 11,4), úspěšnost dvoubodové střelby (73,5%) a také divácky atraktivní Kooperativa faktor (6,5).

Spencer Svejcar pálí na koš v zápase proti Kolínu
Foto: Sluneta Ústí nad Labem

10. NH Ostrava (2/4):

V podobných vodách jako v loňském ročníku tuzemské nejvyšší soutěže se aktuálně pohybuje Ostrava. Tým Adama Cholevy vypadá na papíře velmi silně, je tedy nasnadě otázka, zda se mu postupně povede vyšplhat do vyšších sfér ligové tabulky.

Tým před sezonou posílil mimo jiné hráč na pozici 1 či 2 Malik Morgan, jenž si již českou soutěž vyzkoušel v barvách Olomoucka. Ve velmi dobrém světle se jeví také poslední akvizice, ukrajinský křídelník Oleksandr Belikov. Jako výborný tah se jeví prodloužení smlouvy s bosenským hromotlukem Aleksandrem Radukičem, jenž je jedním z lídrů týmu.

Moravskoslezský tým je velmi produktivní v útoku (průměr 84,3 bodu na zápas jej řadí na druhé místo v celé lize), ale Achillovou patou je propustná defenziva (87,2). Za zmínku stojí i ostravská úspěšnost střelby za dva body (56,2% – 3. v lize) a průměr asistencí (18 – 4. v lize).

Nejproduktivnějšími Ostravany jsou Malik Morgan (21 bodů na zápas – 2. v KNBL), Aleksandr Radukič (18,7 – 4. v lize), Oleksand Belikov (13,2) a Matej Majerčák (13; 48,5% úspěšnost dvoubodové střelby – 5. v soutěži).

11. BK REDSTONE Olomoucko (1/6):

Hanáci letos zatím prožívají sezonu doslova jako při jízdě na divokém býkovi v zábavním parku. Těsně před startem soutěže vyměnili oba Američany (za Devina Coopera s Bryanem Colemanem přišli Jonathan Williams s Dariousem Motenem) a nesehraný tým působil na startu soutěže hodně rozháraným dojmem. Navíc pouze do tří zápasů zatím kvůli zdravotním problémům zasáhla předsezonní akvizice z Hradce Králové, dirigent Peda Stamenkovič.

Již po třetím kole se vedení klubu rozloučilo s trenérem Miljanem Čurovičem, který neustál domácí blamáž s Hradcem Králové (porážka 95:109; první poločas skončil 30:62!) a na přechodnou dobu se týmu ujal prezident klubu a sportovní manažer v jedné osobě Michal Pekárek.

Před týdnem se klubu upsal nový lodivod, Tihomir Bujan, který hned při své premiéře na lavičce dovedl k tým k prvnímu sezonnímu vítězství v KNBL nad Opavou v poměru 92:84. Výhra nad obhájcem ligového stříbra by tým mohla výrazně nakopnout…

Olomoucko se letos přihlásilo do Alpe Adria Cupu, kde má prozatím bilanci 1-1.

Střeleckými lídry Olomoucka jsou Jonathan Williams (16,7 bodu na utkání), Darious Moten (14,4) a Sreten Kněževič (11,9).

12. Královští sokoli (1/7):

Na chvostu tabulky Kooperativa NBL se nachází tým z východu Čech, jenž před sezonou prošel značnou obměnou, omladil a přišel také o mozek týmu, když Peda Stamenkovič zamířil do Olomoucka.

Svěřenci Lubomíra Peterky řadu zápasů prohráli poměrně vysokým rozdílem, což na sebevědomí týmu a především mladým hráčům rozhodně nepřidá. Jednotlivé borce v týmu navíc provází různé zdravotní neduhy. Vedení na neúspěšný start do sezony včera zareagovalo rozvázáním smlouvy s rozehrávačem Aleksandarem Vlahovičem, jenž v dresu Královských sokolů odehrál pouze tři duely a jeho aktuální zranění si vyžádá dlouhodobé léčení.

Kdo přijde za něj? Basketbalovým éterem se již nějakou dobu nese informace, že klub je v kontaktu s ostřílenou ligovou ikonou Lambem Autreym, jemuž nevyšly námluvy s Ústím nad Labem. Potvrdí se tato informace, nebo klub přivede během repre pauzy jinou (zvučnou) posilu, aby se vyhrabal z ligového podpalubí?

I když výsledky klubu jsou zatím za očekáváním, přesto se tým drží na třetím místě v procentuální úspěšnosti trojek (35). Tým hoří především na obranné polovině, když inkasuje v průměru 95 bodů na zápas. Nejlepšími střelci týmu jsou Maksim Šturanovič (16,4 bodu na zápas), Lovro Mandalinič (15) a David Škranc (13; úspěšnost trojek 60% – 1. v lize; Kooperativa faktor, průměr 4,4 – 4. v soutěži).

Maksim Šturanovič zakončuje v utkání proti Děčínu
Foto: Královští sokoli

Foto: NH Ostrava