Elissa Cunane rozsekla brněnské derby v poslední sekundě

Nedělní dopoledne patřilo v jihomoravské metropoli tradičnímu derby mezi Žabinami a KP TANY Brno. Utkání premiérově vysílala stanice Nova Sport 1 a utkání bylo zároveň součástí konceptu Family Day. Za jednotné vstupné tak do haly mohla dorazit de facto kompletní rodinná sešlost – dvě děti, dva dospělí a dva senioři.

Ještě před startem utkání došlo v hale Rosnička ke slavnostnímu aktu, když kapitánka domácího celku Natálie Stoupalová převzala ocenění za 200. odehrané utkání v kariéře.

Kouč Žabin Viktor Pruša nemohl v utkání počítat s talentovanou reprezentační pivotkou Emmou Čechovou. Naopak první zápas od 28. ledna odehrála ústřední rozehrávačka týmu Petra Záplatová, která po dlouhé absenci zaviněné zlomeninou prstu pomohla k výhře šesti body.

Vedení Královopolanek při zranění dvou pivotek Ludmily Dudáčkové a Natalie Kucowské v tomto týdnu přivedlo novou americkou podkošovou akvizici Tyllinn Carter. Ta při své premiéře v Chance ŽBL zapsala dva body za čtyři odehrané minuty.

Drtivý nástup a trojková smršť KP Brno

V netradičním dopoledním čase to byly svěřenkyně Marcely Krämer, které na začátku utkání diktovaly tempo zápasu. A také měly skvěle seřízená mířidla za tři body, kde se činila především produktivní rozehrávačka Karolína Šotolová (sama za úvodní kvartál zapsala 12 punktů); celkově pak hostující ekipa měla za úvodní periodu trojky 12/10! Nejvyšší, devatenáctibodové vedení, jim vystřelila v poslední minutě Kateřina Galíčková – 17:36. Naopak domácímu týmu to drhlo na obou polovinách kurtu.

Tlak „Kéniku“ neustával ani na startu druhé desetiminutovky – a byla to opět ex-Žabina Galíčková, která po koši z rychlé rozehrávky z autu odtáhla svou ekipu v závěru 12. minuty již na rozdíl šestadvaceti bodů – 19:45. S akciemi Elišky Hamzové a spol. na zvrat to v těchto okamžicích vypadalo téměř beznadějně, ovšem pomohl jim oddechový čas kouče Žabin. Po něm jeho svěřenkyně zlepšily obranu, zapsaly osmibodovou šňůru a postupně začaly ze svého manka stahovat – postupně se jim povedlo přitáhnout až na rozdíl pěti punktů. Závěr prvního poločasu ovšem znovu patřil hostujícímu týmu, konkrétně fenomenální Šotolové, jejíž trojkový buzzer beater stanovil poločasový stav na 46:56.

Nikolina Knežević z Žabin (vpravo) se snaží prosadit přes Dominicu Hynkovou z týmu KP TANY Brno

Střelecké trápení Královopolanek ve druhém poločase

Obraz hry se ve druhé půli radikálně proměnil. Dirigentka hostujícího souboru Karolína Šotolová se trápila herně i střelecky, když za druhou dvacetiminutovku nevstřelila ani bod – a spolu s jejím výkonem se svezl celý tým. Královopolanky za druhou půli nastřílely pouhých 18 punktů. Žabiny také v ofenzivě nijak nezářily, díky čemuž se hostující tým držel dlouho ve vedení. To se v průběhu třetí periody vyšplhalo na 11 bodů, ovšem závěr tohoto hracího období patřil Petře Záplatové a spol. Tečku za tímto hracím obdobím udělal koš s faulem v podání Simony Sklenářové na 62:65.

Žabiny se na startu periody číslo čtyři více než pět minut nedokázaly střelecky prosadit – a hostující tým Eva Kopecká pěti body odtáhla na 62:70. Střelecký výpadek domácího celku ovšem hostující tým více nepotrestal, což se ukázalo jako jeden z možných klíčových faktorů. Utkání nakonec dospělo do dramatické koncovky – po dvou úspěšných šestkách Elišky Hamzové a koši Anežky Kopecké byl 18 vteřin před koncem stav vyrovnaný – 74:74. Poslední útok zápasu měly Žabiny – nájezd Hamzové v koši neskončil, ovšem útočný doskok získala její spoluhráčka Elissa Cunane a v posledním možném okamžiku rozhodla o výhře svého týmu 76:74.

Ve výborné kulise, kdy si do haly našlo cestu více než dvanáct stovek fanoušků, tak i třetí derby letošní sezony pro sebe urvaly Žabiny. V tabulce nejvyšší soutěže mají na druhém místě na svého městského rivala náskok již tří výher.

Žabiny Brno – KP TANY Brno 76:74 (19:36, 46:56, 62:65)

Body: Dudášová 22 (trojky 8/4), Hamzová 15 (+ 8 doskoků – 5 útočných, 7 asistencí, 5 získaných faulů i míčů; užitečnost 26), Sklenářová 12 (+ 6 získaných faulů), Cunane 8 (+ 11 doskoků – 5 ofenzivních a 6 získaných faulů), Knežević 8 (+ 6 doskoků), Záplatová 6, Stoupalová 5 – Šotolová 17 (trojky 6/5; 8 ztrát; všechny body vstřelila v prvním poločase), A. Kopecká 15 (trojky 7/3), Galíčková 12 (trojky 4/2), Vondráčková 10 (trojky 2/2), E. Kopecká 7, Malíková 7, Svatoňová 4 (+ 8 doskoků), Carter 2.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 43/19 – 35/15; Střelba 3 body 28/10 – 26/14; TH 15/8 – 4/2; Doskoky 42:26 (útočné 16:7!); Asistence 15:22; Ztráty 15:20; Fauly 14:20; Počet diváků: 1213.

Rozhodčí: Tomáš Linhart, Jan Musil, Michal Komprs

Komisař: Petr Kapounek