Novinky

Federální pohár rozlosován!

Už za necelé dva měsíce budou moci fanoušci basketbalu v Česku a na Slovensku sledovat obnovený Federální pohár. Dnes se nejen oni, ale i kluby dočkaly rozlosování základních skupin. Posuďte sami, ve většině případů půjde o třaskavé souboje!

Na úvod připomeneme, že Federální pohár se odehraje v úvodních dvou víkendech v září, konkrétně 3.-5. a 11.-12. V prvním termínu budou na programu čtyři základní skupiny, v nichž se vždy tři mužstva utkají systémem každý s každým. O týden později se pro změnu ve třech dějištích odehrají turnaje o trofej (Final-4) a o umístění na 5.-8. (jež hrají týmy ze druhých míst základních skupin), resp. 9.-12. místě (třetí ze zákl. skupin).

V těchto dnech jedná vedení soutěže o titulárním partnerovi, jenž by dodal Federálnímu poháru potřebný lesk a připravil pro všechny zúčastněné boje o trofej ještě třaskavější. Samozřejmostí budou live přenosy v HD kvalitě, jež obstarají internetové televize TVcom a Huste.TV.

Vedení poháru nalosovalo všechny čtyři skupiny a určilo (po dohodě s kluby) pořadatelská města. Základní skupiny se odehrají v Děčíně, Bratislavě, Levicích a Spišské Nové Vsi. Utkání o Federální pohár (Final-4) a klání o 5.-8. a 9.-12. pak v Levicích, Lučenci a Kolíně, to vše v závislosti na výsledcích pořadatelských klubů ve skupině.

Pikantní los

A jak vlastně vypadá složení skupin? U jediného českého pořadatele prvního kola – v Děčíně – poměří síly vedle Válečníků ještě USK Praha (s novým trenérem Kingem) a také Prievidza. Dojde tak na souboje dvou tradičních českých týmů a loňského nejpříjemnějšího překvapení Niké SBL v čele s neustále se zlepšujícím guardem Matejem Majerčákem. Uvidíme, jaké zahraniční posily se do té doby menežmentu Prievidze povedou přivést.

Ondřej Šiška rozehrává útok Děčína přes svého jmenovce Sehnala v dresu USK Praha

V Bratislavě dojde na střety dvou bronzových z minulé sezony Niké SBL – Interu a Svitu, k nimž se přidá v NBL stříbrná Opava. Pro Slezany bude Federální pohár generálkou na kvalifikaci do Ligy Mistrů, jíž Czudkův tým odehraje od 14.9. Bude zajímavé sledovat, jak doplní kádr kouč Interu a slovenské reprezentace Oleg Meleščenko tak, aby byl Inter Opavě konkurentem. U Svitu je to vždy o tom, jaké klub přivede Američany a v posledních letech se zdá, že Medvědi mají v tomto ohledu čich na výborné hráče (viz MVP Parsons).

Ve Spišské Nové Vsi bude se možná hrát nejvyrovnanější skupina, v níž by nebyly překvapením ani vyrovnané bilance všech třech celků a fakt, že by muselo rozhodovat skóre. Utká se zde úřadující slovenský mistr, vždy ambiciózní Pardubice s novým trenérem Repešou a obrozené Olomoucko. Hladové Hanáky s novým lodivodem Skibniewskim a protřelým manažerem Pekárkem nelze nikdy podceňovat.

A konečně v Levicích se utkají domácí Patrioti (loni stříbrní v Niké SBL), dále nejpříjemnější překvapení Kooperativa NBL – Kolín a vždy nebezpečný Lučenec. Zvláště zápas Lučenec – Kolín bude zajímavý z pohledu rozehrávače Róberta Rožánka, jenž letos v létě z Lučence do Polabí přestoupil. Zápas Levic s Kolínem by mohl být ozdobou poháru a měl by do hlediště přilákat dost domácích fanoušků.