Geroj Matěj Svoboda zajistil Válečníkům druhý bod v sérii s Brnem

Po úterním vítězství rozdílem pěti bodů, které děčínští hráči na svou stranu strhli v závěru utkání, se o den později v Maroldovce odehrál ještě mnohem větší thriller, opět se šťastným koncem pro družinu Tomáše Grepla. Utkání mělo opravdu play-off parametry se vším všudy a o zajímavé i vypjaté situace rozhodně pod děčínskou skálou nebyla nouze.

V dresu Válečníků zůstal stále pouze na střídačce po násobné zlomenině v obličeji křídelník Jan Štěrba. Brněnský kouč Martin Vaněk nemohl využít dvojice talentovaných pivotů Milana Tomáše Stráněla a Jaroslava Kubína.

Drtivý nástup Válečníků táhl AJ Walton, který byl brzy vyloučen

Borci v tmavých dresech do Zápasu 2 vletěli s ohromnou energií a chutí a oproti předchozímu mači se jim výrazně dařilo na útočné polovině. Brzy si dokázali vypracovat dvouciferné vedení, z nějž hned patnáct bodů mělo rukopis lídra Anthonyho Waltona – ten byl ovšem na startu poslední minuty úvodního kvartálu po strkanici pod brněnským košem vyloučen, jelikož vběhl na kurt ze střídačky, což je dle litery pravidel zakázáno. Mimochodem, kromě tohoto vyloučení padlo v utkání i několik technických a nesportovních chyb, což jen podtrhuje, o jak vypjaté klání se jednalo. Bučení a pískot po střechu napěchované arény si opět „vychutnal“ brněnský křídelník Matěj Dáňa…

Díky šestkované snížili svěřenci Martina Vaňka před druhou čtvrtinou své manko na sedm punktů – 35:28 – ovšem i bez svého ústředního rozehrávače domácí borci ve druhé desetiminutovce na hřišti kralovali. Fanoušky bavili pestrými kombinacemi a rychlou hrou, která nesla ovoce – a když v průběhu 16. minuty zaknihovali koš s faulem nejprve Matěj Svoboda a záhy po něm Petr Macháč, bylo vedení domácích již sedmnáctibodové – 51:34. A když už se brněnské družině povedlo z náskoku něco ukrojit, byl to Jordan Ogundiran, jehož trojka hosty zchladila a do kabin se šlo za stavu 58:44.

Nejlepšími střelci Děčína v prvním poločase byli Jordan Ogundiran (16 bodů) a AJ Walton (15), na straně Brna měli nejpřesnější mušku Viktor Půlpán (14) a Greg Lee (11).

Tomáš Pomikálek z Děčína a Terrell Brown-Soares diskutují v průběhu středečního utkání

Epický druhý poločas dospěl do dramatické koncovky, kterou rozhodl Matěj Svoboda

Po změně stran se bodová produkce Válečníků trochu zasekla, čehož hosté využili a plíživě, nenápadně se k domácím bod po bodu přibližovali. Brněnskou ofenzivu v této pasáži zápasu držel nad vodou především Štěpán Svoboda. A tečku za třetí periodou nakonec udělal jeho spoluhráč Petr Křivánek, jenž svůj celek přitáhl na rozdíl dvou pointů – 75:73 – což slibovalo interesantní náboj do poslední čtvrtiny řádné hrací doby.

A přesně tyto predikce se do puntíku naplnily – ve čtvrtém kvartálu se v děčínském koloseu odehrála bitva s plnou parádou. Oba týmy trápily problémy s fauly, které se nevyhýbaly ani osovým hráčům. Po větší část tohoto hracího období byli vpředu Brňané – a když v závěru 37. minuty potopil svou třetí trojku v utkání Šimon Svoboda, byla za stavu 84:88 brněnská lavička ve varu.

Válečníci ovšem dostáli svému jménu a rvali se do poslední chvíle, za což byli odměněni. Jedenáct sekund před závěrečnou sirénou se míč odrazil k reprezentačnímu křídelníkovi Matěji Svobodovi, jenž prohnal síťkou trojku, otočil na 94:92 a chvíli to vypadalo, že hala v Maroldově ulici pod náporem radosti válečnických tifosi spadne. Po oddechovém čase Brna navíc stejný borec na druhé straně zblokoval svého jmenovce Šimona a po kontrole závěrečné situace utkání rozhodčími u videa již mohla euforie domácích vypuknout naplno. Série se tak za stavu 2-0 na zápasy pro Děčín stěhuje do Brna, kde se bude hrát v sobotu a neděli – obě utkání startují shodně v 18 hodin.

BK ARMEX Děčín – Basket Brno 94:92 (35:28, 85:44, 75:73)

Body: Ogundiran 22 (+ 6 získaných faulů; TH 8/8; trojky 8/4), Matěj Svoboda 20 (+ 7 doskoků a 5 získaných faulů), Walton 15 (trojky 3/3, dvojky 2/2 za šest a půl minuty před vyloučením), Pomikálek 10 (+ 9 doskoků – 6 útočných), Bošković 7, Šturanović a Macháč po 6, Kroutil 5, Slowiak 3 (+ 5 asistencí) – Lee 25 (+ 8 doskoků – 4 útočné; TH 4/4), V. Půlpán 19 (dvojky 9/6; TH 8/7), Brown-Soares 17 (+ 8 získaných faulů a 6 doskoků; TH 12/10), Křivánek 11, Šimon Svoboda 10 (trojky 6/3), Šiška 4 (+ 8 asistencí), Martin Svoboda 4, Krakovič 2.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 38/18 – 37/20; Střelba 3 body 33/13 – 33/8; TH 24/19 – 39/28; Doskoky 44:45 (útočné 13:17); Asistence 21:20; Ztráty 11:8; Fauly 26:27; Počet diváků: 1200 (vyprodáno).

Rozhodčí: Jan Baloun, Štěpán Pokorný, Jakub Kec

Komisař: Roman Šikner

Matěj Svoboda se raduje se svými spoluhráči z výhry nad Brnem

Názory hráčů po utkání:

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „My jsme si hned na začátku vytvořili větší náskok, ale pak přišlo nešťastné vyloučení AJ. Přesto si myslím, že jsme ukázali charakter a bojovali jsme i za něho. Ostatně máme s tím zkušenosti z loňského play-off, kdy jsme přišli o AJ nebo třeba o Nicholse. Ale bylo to dnes velmi obtížné – a přestože jsme dali devadesát dva bodů, cítím, že jsme se v útoku trápili. Byla tam spousta špatně vyřešených situací, v obraně jsme rovněž udělali řadu chyb. Ale nedali jsme hlavy dolů, když jsme přišli o vedení, bojovali jsme a ukázali dnes naši válečnickou mentalitu. Koncovka byla trochu o štěstí, protože balon se ke mně dostal od Filipa (Kroutila) po takovém pinknutí a s mým střeleckým procentem dnes asi jen málokdo věřil tomu, že tu poslední střelu dám. Při posledním útoku Brna jsem měl před očima koncovku s Pardubicemi ve skupině A1, kdy nám dal Chatman trojku v poslední vteřině asi dva metry za trojkovou čarou. A dnes byl můj hráč, Šimon Svoboda, na stejném místě – a já věděl, že tam musím jít, ale zároveň jsem měl v hlavě, že nesmím faulovat. Myslím si, že jsem to vyřešil perfektně, protože jsem tam skočil bokem, vyhnul se kontaktu a zápas jsme vyhráli. Za dnešní vítězství jsme hrozně vděční a věřím, že nás to mentálně hodně nakopne. V Brně nás ale čekají dva velmi těžké zápasy.”

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Jsem naštvaný, protože oba zápasy jsme mohli vyhrát, ale odjíždíme za stavu 2:0 pro domácí. Ukázali jsme ale, že když budeme bojovat až do konce, můžeme vyhrát. Bohužel, teď jsme to neurvali, ale nyní hrajeme dvakrát doma a do Děčína se určitě chceme vrátit. Byly tam pozitivní věci, byly tam špatné věci. To musíme pro příště odstranit. Klíčový byl zase útočný doskok.”

Pandy urvaly oba zápasy proti Bekse a na východ Čech jedou s vedením 2-0 v kapse

Ústí nad Labem si v Zápase 1 čtvrtfinálové série poradilo bez potíží s Pardubicemi a zvítězilo 84:64. Lídry Slunety byli Lamb Autrey (18 punktů) a Maverick Rowan (14), v dresu Východočechů hráli ofenzivní prim David Pekárek (15) a Tyere Marshall (13). V tomto klání se Bekse zranil křídelník Petr Šafarčík, který do Zápasu 2 nebyl připraven.

Maverick Rowan z Ústí zakončuje přes pardubického Kamila Švrdlíka

A aby těch pohrom pro pardubický tým nebylo málo, ve středením klání po šesti minutách opustil kurt kvůli zranění další z lídrů týmu, Kameron Chatman. I bez nich se svěřenci Vanji Miljkoviče drželi statečně, ovšem nakonec padli 68:78 a Ústí si tak zajistilo i druhý bod v sérii. V jeho dresu hráli prim Ty Nichols (29 punktů) a Khris Martin s Maverickem Rowanem (oba po 12), na straně Pardubic nejvíc bodů zaknihoval tandem Jure Skifić a Josef Potoček (oba shodně po 12).