KomentářeNovinky

Hon na Levice. Startuje play off Niké SBL

Niké SBL otevírá brány play off. A Svět Basketu vám přináší ucelené preview všech čtyř čtvrtfinálových sérií. Sesadí někdo z trůnu Levice? Jak dopadne podtatranské derby? Dokončí Handlová znovuzrození, nebo půjde dál obhájce stříbra? A zaskočí nevyzpytatelný Inter Prievidzu? Konečné odpovědi poznáme až za necelé dva týdny, ovšem tajenky můžeme poodkrýt již dnes.

Patrioti Levice (1.) vs. BKM Lučenec (8.)

Papírově nejjednoznačnější čtvrtfinále. Patrioti obhajují titul a jsou největším favoritem na zisk trofeje. Mají nejširší opěrnou rotaci a to se v těžkých duelech play off bude hodit. Lučenec sice s Levicemi letos dva zápasy dovedl do prodloužení a jednopu vyhrál, ale jeho lavička se s tou žlutozelenou nemůže rovnat. Základní pětka Pelikánů sice není špatná, avšak zejména dvojice Levic Adaway – Wheeler je o úroveň jinde a sama rozhoduje zápasy. V této sérii (která začíná již v pátek od 19h) uvidíme spíše více bodů a velkým překvapením by byla jakákoli prohra úřadujících mistrů.

Letošní H2H: 3-1

Match-up: Bojanovský vs. V. Kněževič

Tip na sérii: Levice 3-0

BC Prievidza (2.) vs. Inter Bratislava (7.)

Včera jsme přinesli velký rozhovor s koučem Prievidze Sašou Jankovičem, jenž tým po dlouhých letech dovedl ke druhému místu v základní části. Prievidza hrála naposledy finále SBL před pěti lety, ale i kvůli četným zraněním v něm tehdy jasně podlehla Interu. Letos je tým z Horní Nitry jedním z kandidátů na finále, nebo chcete-li jedním z vyzyvatelů Levic. Cesta do druhého kola play off vede přes nevyzpytatelný Inter. Prievidza se v sezoně prezentovala vynikající obranou a v ofenzivě tým táhli zejména Taylor, Rhodes a Belikov. A právě zastavit rychlou hru Interu bude největší úkol svěřenců trenéra Jankoviče.

Inter v na konci základní části posílil o Smithe (ex-Spišská) a dobře známého Zdanavičiuse, jenž se po zranění pomalu vrací do formy. Tým v čele s Pavlovičem (jenž může kdykoli explodovat ke 25 bodům) má dobrý mix zkušenosti a mládežnických slovenských reprezentantů. Ovšem pokud mají žlutočerní postoupit do semifinále, musí vyhrát v Prievidzi. Nejblíže k tomu budou hned prvním střetnutí, poněvadž na domácí by mohl být vyvíjen větší tlak.

Velkou posilou je pro Inter i navrátilec Tomas Zdanavičius
Foto: Vladimír Dorňák

Letošní H2H: 2-2

Match-up: Taylor vs. Pavlovič

Tip na sérii: Prievidza 3-1

Iskra Svit (3.) vs. Spišskí Rytieri (6.)

Podtatranské derby v rámci tohoto čtvrtfinále. Svit má problémy se zraněnými (Rožánek a Mozone), ale podle interních informací se mi podařilo znovu aktivovat Kevina Osaweho. Ten opustil Svit pro nadbytečnost (šest zahraničních hráčů) v lednu, ale protože nikde nehrál, mohl se pod Tatry vrátit. V atypické hale Svitu se nehraje dobře nikomu a jak známo, derby favorita nemívá. Dočkáme se pěti duelů?

Spišská by ráda zapomněla na zpackanou základní část. Papírově měl tým Tea Hojče na umístění v TOP3, ale nakonec s bilancí 16-16 ztroskotal až na šesté pozici. V Alpe Adria Cupu (až na ostudu s juniory Dinama Záhřeb) Rytíři (zejména doma) předváděli ale velice slušný basketbal a jen těsně nepostoupili do Final4. Rytíři mají po Levicích určitě nejširší rotaci a pokud se do formy dostane navrátilec Lautaro López, mají se fanoušci Spišské na co těšit. Veledůležitý bude už první duel celé série, neboť je jasné, že Spišská musí ve Svitu alespoň jednou zvítězit.

Ve Spišské si od Lautara Lópeze hodně slibují
Foto: Barbora Klorusová

Letošní H2H: 2-2

Match-up: Brown vs. Pipkins

Tip na sérii: Spišská 3-1

BC Komárno (4.) vs. MBK Baník Handlová (5.)

A poslední série – vicemistr z Komárna vyzve obměněnou Handlovou. Baníci měli v posledním kole základní části situaci ve svých rukou. Pokud by porazili doma Inter, skončili třetí a zahráli by si se Spišskou. Leč nestalo se, Inter drtivě ovládl druhý poločas duelu a na Handlovou zbyla pátá pozice. Tým trenéra Miloševiče každopádně prožil nejturbulentnější sezonu z celého pelotonu SBL. Připomeňme lednovou razii cizinecké policie, po níž kvůli chybějícím povolením k pobytu v EU museli skončit čtyři cizinci v čele se skvělými guardy Scottem a Harrisem. Tehdy se Handlová nacházela na druhém místě SBL. Klub po Federálním poháru přivedl jiný kvartet, ovšem hra Handlové působí dost nesourodě. Baníci potřebují vylepšit obranu a kostrbatou hru v postupném útoku, jedině tak mohou přes Komárno přejít.

I Komárno neprožilo lehkou sezonu, Ivan Djordjevič je nyní už čtvrtým lodivodem lavičky Ďáblů. Tým ze slovensko-maďarské hranice si na poslední chvílí (výhrou nad Svitem 92-73) zajistil čtvrtou příčku a výhodu domácího prostředí ve čtvrtfinále. Tahle série může fanouškům nabídnout až pět utkání, za předpokladu, že se Handlová Komárnu vyrovná v defenzivě. Pro Komárno je dobře, že se v útoku rozehrál reprezentant Volárik, o jehož obranných kvalitách netřeba pochybovat. Kdo však zatím paběrkuje, je někdejší nejlepší střelec srbské ligy Zach Harvey, jenž zatím zapisuje dietních 6 bodů na utkání. Pokud se mu podaří více bodovat, může dotlačit Ďábly do semifinále.

Letošní H2H: 2-2

Match-up: Nuhu vs. Petráš

Tip na sérii: Handlová 3-2