Ihring slaví záchranu, Hruban se střelecky rozjel a nečekaná stopka pro Kyzlinka

V horké a rozhodující fázi je většina zahraničních basketbalových soutěží, které dlouhodobě monitorujeme a v nichž významnou stopu zanechávají čeští a slovenští hráči. V minulém týdnu dalším z borců skončila sezona, naopak řada z nich bojuje v play-off. Jak se komu z nich vedlo, to se dočtete na následujících řádcích.

Zachráněný Ihring a produktivní Hruban

Nečekanou porážku v úvodním utkání čtvrtfinálové série play-off zaznamenal Ulm vedený slovenským kormidelníkem Antonem Gavelem, když podlehl 65:78 Wurzburgu.

Záchranu v nejvyšší maďarské soutěži slaví Pakš v čele se slovenským rozehrávačem Máriem Ihringem, když v uplynulém týdnu zaknihovala jedno vítězství i jednu prohru. Nejprve v domácím prostředí jednoznačně setnula Kormend 99:76 a slovenský playmaker byl top skórerem své ekipy.

K výhře pomohl osmnácti body, devíti asistencemi a čtyřmi doskoky za 24 odehraných minut. Zápas No.2 pro Pakš dopadl těsnou porážkou 80:82 s KTE-Duna. Ihring v tomto špílu zůstal pouze na lavičce a šanci v utkání, kde již o nic nešlo, dostali i hráči, kteří v sezoně tak výraznou minutáž od trenéra nedostávali.

Cholet, jehož barvy hájí kapitán českého národního týmu Vojtěch Hruban, pronikl díky úspěšnému závěru základní části do vyřazovacích bojů, v nichž aktuálně bojuje s eurocupovým vítězem z Paříže. A dokázal jej šokovat hned v prvním utkání série, kdy na horké půdě jasného favorita triumfoval 91:81. Bývalý hráč Nymburka se činil, když k triumfu přispěl 19 body (spolu se Salaunem nejlepší střelec týmu) za necelých 30 minut na kurtu; jako bonus proměnil hned tři z pěti tříbodových pokusů.

Ve druhém klání série si ovšem hráči z hlavního města Francie vzali výhodu zpět, když na kurtu Choletu kralovali jednoznačně 90:72. Český křídelník za třicet minut vsítil 12 bodů a přihodil 5 asistencí a 4 doskoky.

Tomáš Kyzlink (s míčem) v rozhodujícím utkání série proti týmu Spojnia Stargard

Konec sezony pro Kyzlinka a Katálanci bojující o zlatý grál ve Španělsku

Sezona nečekaně skončila Tomáši Kyzlinkovi, jehož Anwil Wloclawek vypadl ve čtvrtfinále s týmem Spojnia Stargard. Wloclawek vedl již 2-0 na zápasy a směle kráčel za postupem, ovšem následné tři zápasy opanoval jeho soupeř a raduje se tak z proniknutí do semifinále.

V rozhodujícím pátém klání Anwil prohrál před svými fans 77:81. Hbitý reprezentační perimetrový borec byl druhým nejlepším střelcem své družiny, když za dvaadvacet minut nastřílel 16 punktů.

Do play-off španělské ACB ligy vstoupila Barcelona, která ve čtvrtfinále „vyfasovala“ za soupeře Tenerife. V prvním utkání série splnila roli favorita a své hájemství uhájila výhrou 96:86. Pivot Jan Veselý nastřílel 8 bodů za necelých 16 minut, rozehrávač Tomáš Satoranský přidal šest bodů a pět asistencí za 19 minut.

Murcia také v úvodním kole čtvrtfinálových vyřazovacích bojů nečekaně zvítězila na kurtu favorizované Valencie 96:86 a ujala se vedení v sérii 1-0 na zápasy. Perimetrový ostrostřelec David Jelínek nebyl v tomto klání připraven ani na lavičce.

Týmy Bálinta i Hanzlíka rozjely play-off dvěma nezdary

Ve druhé španělské lize je play-off také v plném proudu. Po úvodních dvou domácích utkáních hraje Tizona Burgos v čele s reprezentačním koučem Diegem Ocampem 1-1 na zápasy s Gipuzkoou. V úvodním utkání Tizona zvítězila 108:90, ovšem druhé ztratila těsně 90:92. Ani do jednoho z nich nezasáhl zraněný křídelník David Böhm.

Dva venkovní nezdary naopak zapsalo Alicante, jehož barvy hájí rychlonohý křídelník Richard Bálint. V prvním utkání jeho tým prohrál 73:84 a ex-brněnský borec si na konto připsal 5 bodů za 15 odehraných minut. Druhé klání jeho výběr ztratil 68:88 a Bálint za téméř 21 minut nastřílel sedm pointů.

Shodně dvě porážky v úvodních dvou venkovních mačích zaznamenal i Betis Sevilla, za nějž válí český guard Ondřej Hanzlík. Při úvodní porážce 77:86 na kurtu Estudiantes odehrál osm a půl minuty a nastřílel čtyři body, k nimž přidal i stejný počet doskoků. Druhý mač jeho tým ztratil jednoznačně 73:98 a dvaadvacetiletý borec do statistik zapsal 5 bodů za necelých 17 odehraných minut.