Novinky

Jindřichův Hradec utnul svitavskou sérii výher

V první lize už není neporaženého celku. Postaral se o to Jindřichův Hradec, jenž doma zdolal suveréna ze Svitav. V nadstavbě C pokračuje zajímavý souboj o čtvrté místo a tím i domácí výhodu v play off. Polepšily si v něm Litoměřice výhrou nad přímým soupeřem z Nového Jičína. V play out utekli hrobníkovi z lopaty hráči Pelhřimova, kteří mistrně otočili duel s potápějící se Vysočinou.

Jindřichovu Hradci bez mnohých opor už experti přestali věřit na lepší umístění, než semifinále 1. ligy. Po triumfu 97-89 nad Svitavami však všichni musí zbystřit a možná s Lions i stále počítat. Neporažení Východočeši na jihu lépe začali (17-9), ale Lions pak začali přebírat iniciativu. Výsledkem byla ofenzivní první perioda (26-26). Hlavní krok k nečekanému vítězství udělala osmička Jihočechů ve druhé čtvrtině, v níž začala lépe bránit a i díky 10 bodům Litevce Jocyse ji ovládla 28-14. Mladý křídelník byl k nezastavení po celý zápas a celkově zaznamenal 38 bodů (13/21 z pole), 6 doskoků a 7 asistencí. S užitečností 44 byl i nejlepším hráčem čtvrtého kola nadstavby.

Po přestávce Lions pokračovali ve zvyšování náskoku, opírajíce se o výtečnou úspěšnost střelby ze všech pozic. Když Jocys zvyšoval dvě minuty před koncem třetí periody už na 82-59, byli Tuři zralí na ručník. Jenže ani to ještě nebyl konec. Jindřichův Hradec dohrával duel možná až příliš bohorovně a vedení 91-74 se během posledních čtyř minut málem rozplynulo. Hostující šňůru 15-2 přetrhl za stavu 93-89 trojkou domácí Slowiak, čímž definitivně rozhodl o výhře Lions. Nejlepším střelcem hostů se stal s 23 body Slezák, zásadní rozdíl mezi oběma týmy v zápase byla úspěšnost střelby z pole (56% vs. 46%).

Tabulka nadstavby C
Zdroj: CZ.Basketball

Litoměřice útočí na čtyřku

Litoměřice i podruhé v sezoně zdolaly Nový Jičín. Tentokrát svěřenci trenéra Eisnera neponechali nic náhodě a vedení třímali od prvních minut. Nový Jičín působil unaveným dojmem a absolutně se mu nedařila střelba z dálky (2/20). Už v poločase domácí vedli 41-25 a neměli problém si dojít pro čtrnáctý triumf v sezoně (74-54). Slavoj spoléhal na své dlouhány Grunta s Karlovským, kteří shodně nastříleli 14 bodů. V novojičínském dresu vyčníval Kevin Týml (15b a 5/11 z pole), jenž trochu vylepšil hrozivou týmovou úspěšnost z pole 28%. Litoměřice v tabulce ztrácí na svého soupeře na čtvrté pozici (a také Brno U23) jedinou výhru, takže poslední dvě kola budou ještě velmi dramatická.

Písek si v domácím prostředí bez potíží poradil s Brnem U23 106-73. Už v poločase přitom Jihočeši nastříleli soupeři 63 bodů a potopili 10 ze svých 12 trojek. Zápas byl od 15. minuty rozhodnut a domácí svou hrou bavili diváky. Martin Svoboda zaznamenal 20 bodů a 8 doskoků, Sršni měli 66% dvojky a 40% trojky. Za Brno se nejvíce dařilo Dáňovi (18b+8d). Díky prohře Svitav jsou Sršni blízko možnosti vyhrát nadstavbu na úkor Turů. Za dva týdny jim k tomu stačí doma porazit Svitavy o pět a více bodů a také tento pátek splnit povinnost v podobně vítězství v Novém Jičíně.

Ukázkové zrychlení hry v podání píseckého Šlechty

Polabí nejblíže play off

V nadstavbové skupině o 7. až 12. pomalu míří do play off basketbalisté Polabí, kteří v neděli rozdrtili Opavu B 90-56 a zapsali čtrnáctou výhru v sezoně. Po vyrovnané úvodní čtvrtině plné nepřesností, seřídili Středočeši mířidla a pěti trojkami nakopli svůj ofenzivní stroj. Už v poločase, syceni ponejvíce Dávidem Novákem (16b v zápase) a Františkem Rylichem (20b), vedli o 19 bodů a postupně potěšili své fandy výhrou o 34. Za hosty (bez Robenka a Šimona Kurečky) byl lídrem Kryštof Kavan s 13 body a 10 doskoky.

Béčko Opavy si předehrálo páté kolo nadstavby s USK Praha B už minulý čtvrtek. Vítězství Opavy 70-59 řídil nečekaný lídr Kamil Vavrečka s 18 body a šesti trojkami. Domácí Slezané mírné vedli po celý zápas a podporoval je i Kryštof Kavan, jenž nebyl daleko triple-doublu za 8 bodů, 9 doskoků a 9 asistencí. Pražané odjeli ze Slezska s prázdnou i proto, že postrádali obvyklé opory Fuxu a Vlka, takže jejich nejlepším střelcem byl Šafařík s 15 body.

Tabulka nadstavbové skupiny D
Zdroj: CZ.Basketball
Tabulka nadstavbové skupiny D
Zdroj: CZ.Basketball

Oslabení Zlína (mj. bez Nehody, Szarowskiho) využilo v pátek béčko USK a to i přesto, že samo hrálo druhý duel ve dvou dnech. Trénovaní junioři Sov využili široké rotace k důsledné obraně a do koncovky jim zbylo více sil. Utkání rozhodla šňůra 12-2 v prvních čtyřech minutách poslední části a Sovy nakonec Valachy porazili 91-74. Nejlepší užitečnost mezi dospělými (29) zaznamenal Pražan Matyáš Ježek (19b+11d), za Zlín korigoval pivot Vošlajer (17b+10d).

Šestice Hanáků vydržela se silami v Plzni pouze poločas. V polovině sedmnácté minuty zvyšoval Skalička náskok Olomouce na 35-31, ovšem poté Plzeň začala lépe bránit a zejména i lépe střílet a zbývajících 23 minut vyhrála drtivě 53-21. Celkově Lokomotiva zvítězila 84-56 a utkání nedohrál vyfaulovaný hostující nejlepší střelec Erik Klepač (15b) a další dva hráči Olomouce dohrávali se čtyřmi osobními chybami. V domácím dresu zářil pivot Aušprunk s 25 body a 12 doskoky za 25 minut. Plzeň se nachází se třinácti výhrami na osmém místě a už tento pátek ve Zlíně může stvrdit postup do play off.

Vysočina zkolabovala v koncovce

Nevídaný kolaps Vysočiny viděli fanoušci v Pelhřimově, kde se utkaly dva nejhorší týmy play out. Jihlavští hráči v zápase plném chyb byli dlouhou dobu lepším týmem a šest a půl minuty před koncem duelu vedli o 48-35. Druhá výhra v sezoně a přiblížení se předposledním Sojkám byla blízko. Jenže v posledních šesti a půl minutách Pelhřimov zabral a nevídanou šňůrou 21-2 obrátil zápas na finálních 56-50! Domácí srazili Vysočinu do kolen pěti trojkami a tou poslední z rukou Grunta uštědřili Jihlavě ránu z milosti. Sojky se čtvrtou výhrou v sezoně přiblížily na dostřel jediné výhry SP Basketu a na dvě Chomutovu. V každém případě Sojky minuly v utkání 15 z 22 šestek a střílely z pole pouze s 31% úspěšností, Vysočina dokonce jen s 26%. Nejlepšími střelci byli za domácí Novák (13b+9d) a za hosty Plešingr (11b+12d).

Tabulka skupiny play out
Zdroj: CZ.Basketball
Tabulka skupiny play out
Zdroj: CZ.Basketball

Ve vynikající formě (šesti výher za sebou) dohrává sezonu Liberec, který si v hale na Dukle smlsnul na béčku Pardubic (tentokrát pouze s hráči U19) 97-49. Hosté nastříleli 12 trojek a trefovali se za dva body s 63% úspěšností, což ostře kontrastovalo s 27% z pole v podání domácích. V libereckém dresu si s chutí zastříleli Kořínek (26b+8d) s Novotným (20b+7a). Nejlepším střelcem pardubické U19 byl se 12 body Folta.

Bezstarostný basketbal nabídlo utkání Snakes Ostrava vs. SP Basket, v jehož prvním poločase padlo nevídaných 110 bodů. Ostravané si vytvořili velký náskok už v první čtvrtině (39-20), v níž minuli z pole pouhé dvě střely z 18! Nakonec svěřenci trenéra Smažáka zvítězili 94-82, když přece jen po přestávce tempo i úspěšnost střelby obou týmů opadly. Další výborný zápas odehrál domácí guard Jakel (20b+9d), za hosty korigoval Hřebík s 25 body.

V posledním duelu tohoto kola vyhrál Chomutov díky drtivé druhé čtvrtině (34-18) v Prostějově 84-74. Oporou Severočechů byl dlouhán David Žikla, jenž zaknihoval double-double (22b+10d) a spolu s Nestorem Boykem (14b) v závěru definitivně uklidnil Levharty. Prostějov musí litovat toho, že nevytěžil více ze slibného startu do utkání (13-3 v polovině první čtvrtiny). Tahounem domácích byl Jakub Rytíř (16b).

Petr Dokoupil krásně shodil na volného Radima Havla