Novinky

Kotala rozhodl v Ostravě, Liberec utrojkoval Levharty

13. kolo 1. ligy bylo tentokrát netypicky rozděleno do pět hracích dnů. Některá mužstva si v uplynulých dnech ”střihla” i duel navíc. Drama viděli diváci v Ostravě, kde k jejich nelibosti dalekonosnou střelou rozhodl olomoucký Jakub Kotala. Liberec sestřelil venku Levharty 15 trojkami. Na východě se o druhé a třetí místo dál přetahují Nový Jičín, Zlín a Brno U23.

Písek nemusel k venkovnímu duelu cestovat příliš daleko, pro vysoké vítězství 129-55 si zajel do Pelhřimova. Sršni vyhráli dvě čtvrtiny o 20 a více bodů a Sojky proti týmu s ambicemi na baráž o KNBL neměli vůbec žádný nárok. Svěřenci kouče Čecha se bavili basketbalem, zapsali 35 asistencí a se 71% úspěšností střelby za dva body zápas nemohl dopadnout jinak. V jejich dresu vyčnívalo duo Svoboda (23b) – Šlechta (20b), Sojky kontrovaly pouze Czerenkiewiczem (11b).

V pondělní předehrávce 14. kola naopak SP Basket doma zářil a v duelu z podpalubí skupiny západ porazil Pelhřimov jednoznačně 77-51. Po první periodě to vypadalo na bodové hody (33-20), ale opak byl pravdou. Hosté dorazili v kombinované sestavě a v útoku jim to dost skřípalo. Pražané si pomohli 24 útočnými doskoky, jimiž zamaskovali rovněž nevalnou úspěšnost střelby z pole (38%). Tři hráči SP Basketu nastříleli shodně 16 bodů: Jurman, Staniszewski a Pelikán. Nejlepší Sojkou byl Lukič-Gavrič (12b).

Řádící Ikegwuruka

Dvě utkání za prodloužený víkend zvládl i Jindřichův Hradec. Lions v pátek neměli mnoho práce s oslabeným SP Basketem (bez Hřebíka a Šopa). Proti úzké rotaci soupeře se snažili o rychlý basketbal od 16. minuty byl na ”place” pouze jeden tým. Jihočeši potěšili své fandy výhrou o téměř padesát bodů 107-58, když doskočili 65 balonů. Ve výborné formě navíc víkend zastihl křídelníka Ikegwuruku, jenž konkrétně v pátek zvládl za pouhých 21 minut 28 bodů a 12 doskoků. S užitečností 46 je devatenáctiletý borec jednoznačně mužem 13. kola (sdíleně druhý nejlepší výkon sezony).

V neděli v Poděbradech Ikegwuruka nezapomněl nic ze svého pátečního umu. Jindřichův Hradec sice na palubovce Polabí prohrával v poločase 42-50, ale irský hráč spolu s Novotným a Kheilem řídili velký obrat na finálních 98-88 pro favorita. Pro Lions rozhodly zápas body lavičky (29-5) a opět doskok (53-38). Chimobi Ikegwuruka zaznamenal 21 bodů a 12 doskoků, Martin Kheil 23 bodů. Domácí Filip Kábrt (31b) s Martinem Kolářem (24b+10d) sice odehráli celých 40 minut a byli k nezastavení, ale porážku neodvrátili.

Polabí sice prohrálo, Novák však aspoň částečně potěšil diváky

Liberec si otevřel střelnici

Polabí bez Františka Rylicha odehrálo jak výše uvedený duel s Lions, tak i v pátek přímý souboj o třetí místo v Plzni. Tamní Lokomotiva sice vedla po celý zápas, jenže skóre 94-75 zcela neodpovídá průběhu. Západočeši zlomili odpor mladých Polabanů až ve třetí čtvrtině, jíž vyhráli 33-19. Hosté doplatili na katastrofální střelbu (29,5%) z pole a 15 minutých šestek. Plzeň směrovala k důležité deváté výhře v sezoně dvojice Aušprunk (19b+8d) – Lejsek (15b). Lokomotiva má tedy na Polabí náskok jedné výhry a navíc lepší vzájemné zápasy. Vynikající výkon na západě Čech předvedl Dávid Novák (26b+9d), jenž se pomalu stává jednou z hvězd druhé nejvyšší soutěže.

Plných 62 bodů a devět trojek vysázel Liberec za poločas derby v Chomutově. ”Rysi” vedli v té chvíli už o 20 bodů a jelikož ve třetí periodě svých náskok navýšili na 29, pohodlně si dokráčeli pro čtvrtou výhru v sezoně. Chomutov ještě v závěru odvrátil debakl, a tak result zní 86-103. Hosté zakončili zápas s báječnou statistikou trojek 15/22 a bodově vyčníval Daniel Olejník (23b). Levhartům k vyrovnanějšímu průběhu nepomohl ani výborný výkon (a pět trojek) Nestora Boyka (26b). Liberecký nováček odskočil na sedmém místě mimo jiné právě Chomutovu na rozdíl dvou výher a ještě může zabojovat s béčkem USK o vyhnutí se play out.

Tabulka obou skupin 1. ligy
Zdroj: Livesport.cz
Tabulka obou skupin 1. ligy
Zdroj: Livesport.cz

Rekordní Tuři

Jako jediný neporažený tým zůstávají i nadále Svitavy, které ve východočeském derby rozdrtily béčko Pardubic 95-45. Tuři si navíc připsali rekord sezony v doskocích, jichž nasbírali 69. Kouč Bálint mohl po neúspěšném osmifinále Českého poháru s Brnem (86-110) znovu využít služeb ostrostřelce Slezáka, jenž se mu odvděčil 18 body. Pardubičtí nekladli ve Svitavách žádný odpor, stříleli totiž s úspěšností pouhých 22%. Ucházející výkon v dresu hostů přesto zaznamenala dvojice Dvořák (21b) – Vrábel (15b).

Nový Jičín zabral a bez větších problémů zvítězil v Jihlavě. Severomoravané (bez rozehrávače Jakubu ale už s Bukovjanem) si vytvořili devatenáctibodový náskok už v poločase a poté své vedení kontrolovali. Pod triumf 92-70 se podepsali 30-bodový Kevin Týml a Matěj Snopek s 21 body. Vysočina (bez Sedmíka) inkasovala 60 bodů z vymezeného území a dostala 24 bodů po ztrátách, takže svou chudou sbírku jedné výhry nerozšířila. Porážku korigovali Maňák (16b) s s Plešingrem (15b).

Stylem start-cíl si devátou výhru v letošní 1. lize přivezl Zlín z palubovky Opavy B. Slezané postrádali Kavana, Štěpánka a Matouše Kurečku a zejména Štěpánek pod košem hodně chyběl. Na kompletní Zlín nemohla okleštěná sestava stačit, byť se Mička (23b+11d) s Robenkem (19b+10d) snažili, seč jim síly stačily. Od vedení 7-2 pro Opavu hosté předvedli šňůru 15-0 a vyhoupli se do pomyslného sedla. V polovině druhého kvartálu už Valaši vedli až o 17 bodů a v pohodě dokráčeli pro triumf 82-70. David Nehoda nastřílel 26 bodů, Jan Krutílek přidal 21.

Poslední slovo měl “doma” Kotala

Jakub Kotala prožil povedený návrat na palubovku Snakes Ostrava, tedy týmu, v jehož barvách hrával coby junior. Jeho nynější klub – Basketbal Olomouc prohrával v Ostravě dvě a půl minuty před koncem ještě o sedm bodů a nic nenasvědčovalo teprve druhé ostravské letošní výhře. Tomáš Tkadlec (nejlepší střelec Olomouce s 27 body) s Kotalou však odmítli složit zbraně předčasně a druhý jmenovaný necelou minuty před koncem normální hrací doby vyrovnal na 84-84. Jelikož však domácí hvězda utkání David Jakel (27b) proměnil pět sekund před koncem jednu šestku, museli Hanáci ještě skórovat. Míč se dostal ke Kotalovi, který se trojkou s klaksonem nemýlil!

Kotalova vítězná trojka v zápase se Snakes

Brno U23 v pondělní dohrávce bez větších problémů dobylo orlí hnízdo v Prostějově. Svěřenci kouče Vaňka rozhodli zápas ve druhé čtvrtině, jíž získali poměrem 29-13. Celý zápas Brno vyhrálo velký rozdílem 96-60, svou aktivitou si vynutilo mnoho faulů a 28 bodů zaznamenalo z šestek. Když k tomu připočteme 60% dvojky a také doskoky (47-32), Brno má devátou výhru v sezoně. V dresu vítězů zářil Jaroslav Kubín (18b+8d), za domácí kontroval veterán Petr Dokoupil (16b).