KP TANY Brno porazilo Slavii a poskočilo na třetí místo

Páteční program 10. kola Chance ŽBL nabídl hned tři souboje. Nejexpovanějším z nich byl hit mezi KP TANY Brno a pražskou Slavií, v němž došlo k přímému souboji o třetí příčku v tabulce.

Za Brňanky naskočila do duelu i staronové akvizice, čtyřiadvacetiletá americká pivotka s polskými kořeny Natalie Kucowski. Ta přišla jako náhrada za Ludmilu Dudáčkovou, jež si v utkání proti turecké Antalyi poranila achilovku.

Pestrá hra a rychlé kontry KP trhaly obranu Slavie na kousky

V brněnské aréně sice do zápasu vstoupily o něco lépe Pražanky, ovšem postupně začaly za delší konec provazu tahat svěřenkyně Marcely Krämer. Ty zdobila – podobně jako ve zmíněném nedávném vítězném utkání EuroCupu proti Antalyi – pestrá a týmová kombinační hra. Domácím se tedy ještě v průběhu úvodního kvartálu povedlo skóre překlopit na svou stranu – tečku za úvodním kvartálem udělal koš s faulem v podání Michaely Vondráčkové, díky němuž bylo vedení Brna dvouciferné – 28:18.

Dvoumístný náskok se Karolíně Šotolové a spol. povedlo v periodě číslo dvě postupně navýšit až na devatenáct punktů, když v závěru 15. minuty po trojce Dominicy Hynkové svítil na tabuli stav 43:24 a domácí tifosi ve „Vodovce“ křepčili nadšením. Aby těch pohrom pro sešívaný výběr nebylo v těchto okamžicích málo, třetí chybu si nedlouho poté udělala opora Alena Hanušová… Do kabin nakonec odcházely jednoznačně spokojenější domácí hráčky za stavu 50:33.

Grandiózní návrat do utkání nakonec Slavia ve výhru přetavit nedokázala

Po návratu ze šaten se obraz hry naprosto proměnil a byl to výběr Dušana Medveckého, kdo převzal otěže zápasu do svých rukou. Dvěma trojkami dvacetiminutovku s pořadovým číslem dvě odšpuntovala ex-reprezentační křídelnice Kateřina Suchanová – a právě ona spolu s Alenou Hanušovou zavelely k velkému comebacku. Tlak hostujícího týmu vrcholil na startu 27. minuty, kdy dvou úspěšných šestkách druhé jmenované platil stav 58:56. V pravou chvíli pro Brno ovšem přišla jeho sedmibodová šňůra, která slávistický tlak otupila. Do závěrečné čtvrtiny řádné hrací doby se nakonec vstupovalo za stavu 70:60, ovšem již bez vyfaulované pivotky hostí Kateřiny Rokošové…

Její absence v poměrně úzké rotaci Slavie byla možná jedním rozhodujících z faktorů porážky. Tým z jihomoravské metropole totiž do čtvrté periody vlétl opět s obrovskou energií a chutí. A když v polovině 33. minuty prohnala síťkou trojku Karolína Šotolová, odtáhla svou družinu na patnáctibodový rozdíl a hostující kormidelník za stavu 75:60 okamžitě sáhl po oddechovém čase. Po něm se hostující hráčky sice snažily s utkáním ještě něco udělat, ovšem Brňanky si pohodlný náskok v pohodě pohlídaly. Slavia navíc v závěru přišla o zraněnou Marijanu Zukanović, jež po podkošovém souboji odkulhala s bolestivou grimasou. Po výhře 86:73 tak KP dorovnalo Slavii (oba týmy mají aktuálně bilanci 7-3) a v tabulce ji vystřídalo na třetí příčce.

Rozehrávačka KP TANY Brno Karolína Šotolová

KP TANY Brno – BLK Slavia Praha 86:73 (28:18, 50:33, 70:60)

Body: A. Kopecká 20 (dvojky 5/5; TH 8/7), Galíčková 15 (dvojky 6/6), Hynková 13, Svatoňová 13 (+ 6 získaných faulů), Malíková 10, Šotolová 7 (+ 6 asistencí), Kucowski 5 (+ 8 doskoků – 5 útočných), Vondráčková 3 – Hanušová 23 (+ 9 doskoků a 5 asistencí), Rokošová 17 (dvojky 5/5 ; TH 7/7 – střelba 100%; 6 ztrát), Suchanová 16 (trojky 9/4), Dubniuk 9, E. Žílová 4, Helebrantová a Zukanović po 2.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 41/24 – 28/12; Střelba 3 body 21/5 – 28/8; TH 30/23 – 30/25; Doskoky 41:30 (útočné 14:9); Asistence 24:17; Ztráty 19:21; Fauly 24:23; Počet diváků: 450.

Rozhodčí: Veronika Vávrová, Michal Komprs, Michaela Scholzová

Komisař: Petr Reichl

Názory po utkání

Marcela Krämer, trenérka KP TANY Brno: „Věděly jsme, že to nebude jednoduché střetnutí. Hrály jsme svoji hru, jenže pak přišly nějaké kiksy, to nás rozhodilo. Neumíme se ani poprat s tím, že když po EuroCupu i v lize přitvrdíme, tak zde je to nastavené jinak.“

Dušan Medvecký, kormidelník BLK Slavia Praha: „Zápas se rozhodl v prvním poločase, neplnili jsme nic, co jsme si řekli a viděli na videu. Když dostaneme 50 bodů od KP, tak nemůžeme pomýšlet na dobrý výsledek. Nicméně do zápasu jsme se ve třetí čtvrtině vrátili, ale po pátém faulu klíčové hráčky na pozici pět Rokošové to potom už pro nás bylo ztracené utkání. Gratulace Královu Poli, bylo lepším týmem.“

Další výsledky pátečního programu 10. kola Chance ŽBL

Žabiny Brno – Sokol Hradec Králové 92:66 (Knežević 19 – Vlčková a Vydrová po 12)

KARA Trutnov – Slovanka 81:75 (Proctor 31 – Ondroušková 19)