Novinky

Nový Jičín blízko čtvrtého místa, Vyšehrad se potápí

Poslední prvoligový víkend byl ve znamení velkých událostí. V play out se do bažin druhé ligy pomalu potápí Vyšehrad, jenž doma v prodloužení nestačil na Basket Opava 2010. Vysočina pro změnu oslavuje Lukáše Kantůrka, díky jehož supervýkonu si tým polepšil už na pět výher. Ve skupině C vrátil Písek porážku Svitavám a možná ještě nevzdal šanci na druhé místo. A poměrně nečekanou výhru oslavil i Nový Jičín, který vyloupil Litoměřice.

Novojičínští jeli přes celou republiku a na palubovce Litoměřic neměli být favority. A to i přesto, že Severočechům chyběl dlouhán Šteffel a křídelník Žampach. Severomoravané vedli větší část zápasu a Slavoj se potýkal s nepřesnou muškou. Po poločase 31-44 začali domácí lépe bránit a postupně ukrajovali ze soupeřova náskoku. V útoku se spoléhali na pomocníky ze Slunety Haiblíka (20b+7d) s Karlovským (15b+7d). Druhý jmenovaný dokonce minutu před koncem snížil na 67-68 a diváci byli v očekávání dramatické koncovky. Nový Jičín nakonec spasil Kevin Týml, jehož dvojka s faulem z následujícího útoku definitivně otupila litoměřické snahy. Týml zaznamenal monstrózní double-double za 17 bodů a 15 doskoků a Nový Jičín po triumfu 73-67 dostihl Slavoj na patnácti výhrách. Díky lepším vzájemným zápasům jsou novojičínští o něco blíže čtvrtému místu, které by jim zaručovalo výhodu domácího prostředí ve čtvrtfinále play off.

Kevin Týml rozhodl o výhře Nového Jičína

Písek slaví důležitou výhru

Slavia rozdrtila Snakes 120-59 a je velmi blízko prvnímu místu po nadstavbě. O to by svěřenci trenéra Pavla Beneše přišli pouze v případě, že by v příštím kole ve Svitavách prohráli o 32 a více bodů a zároveň ztratili i závěrečný domácí duel s Novým Jičínem. Tuři by potřebovali kromě těžko očekávaného vysokého vítězství uspět ještě v Litoměřicích. V pátečním duelu proti Snakes dovolil lídr 1. ligy (už s pivotem Aušprunkem) Ostravanům pouze vyrovnanou první periodu (26-23). Pak sešívaní zapnuli hlavně v defenzivě a povolili hostům za třicet minut pouhých 36 bodů. V útoku vedle 13 trojek zvládli o 29 střel z pole víc a drtivě zvítězili. Slavii táhli Američané Bradley (23b) s Parkem (22b), skvostnou statistiku však zaznamenal i Radek Pumprla: Šestadvacetiletý křídelník zvládl za 21 minut 19 bodů, 10 asistencí, 7 doskoků a 7 zisků (užitečnost 41)! Nejlepším střelcem Ostravy byl s 23 body Matěj Snopek.

Tabulka nadstavbové skupiny C
Zdroj: CZ.Basketball

Martin Svoboda zajistil Sršňům dvacet vteřin před koncem výhru nad Svitavami 80-77. Písecký pivot za vyrovnaného stavu sroloval pod koš a při úspěšném nájezdu byl ještě faulován. Bonusovou šestku Svoboda proměnil a svitavský Jurka po následném oddechovém čase svého kouče Bálinta nemířil z dálky přesně. Sršni si definitivně zajistili třetí příčku a za určité konstelace (dvě svitavské prohry a dvě písecké výhry do konce nadstavby) mohou ještě obsadit druhé místo. Martin Svoboda byl s 25 body a 11 doskoky rovněž nejužitečnějším mužem zápasu, jeho kolega na rozehrávce Vojtěch Sýkora nebyl daleko od triple-doublu (12b+8d+12a). Za Svitavy se nejvíce dařilo hrajícímu asistentovi Martinu Novákovi (17b).

Písek slaví s fanoušky triumf nad Tury

Brno a Chomutov blízko play off

Brno U23 posíleno o Jakuba Nečase zabralo a proti SP Basketu si připsalo důležitou výhru 72-63. Svěřenci trenéra Bartoně si po třech neúspěších v řadě vybojovali 12. výhru v sezoně a to zejména díky perfektní obraně. Duel se lámal ve třetí čtvrtině, kterou Jihomoravané vyhráli o 11 bodů. Jakub Nečas byl střeleckým lídrem s 19 body, k nimž přidal i 12 doskoků. Hostům kvůli slabé střelbě (31% z pole) nestačilo ani 17 útočných doskoků a v jejich dresu se double-doublem blýskl Tomiáš Mikula (15b+12d). Brno je nyní nedaleko postupu do play off, k definitivě mu chybí jedna výhra.

Duel mezi béčky Pardubic a USK Praha se bude dohrávat dnes (8.3.), takže odehraným posledním zápasem tohoto kola byl ten v Chomutově, kam dorazila Olomouc. Levharti zvítězili v pohodovém tempu 100-80 a utkání drželi ve své moci od prvních minut. Svěřenci kouče Holuši začali šňůrou 19-3, což byla veta po olomouckých nadějích. Severočechy, kteří přeskákali Hanáky 51-29, vedl s 24 body Nestor Boyko. Za Olomouc korigoval 25 body a střelbou 10/17 z pole Adam Srník. I Chomutov tak už pomalu vyhlíží vyřazovací boje.

Tabulka nadstavbové skupiny D

Kantůrek vytahuje Vysočinu z bažin

Už pátou výhru v této sezoně oslavila Vysočina a to hlavně díky galapředstavení Lukáše Kantůrka. Mladý rozehrávač se na domácí výhře nad Plzní 82-73 podílel 32 body, 11 doskoky a 5 asistencemi, za což mu statistikové napočítali užitečnost 42. Zachránění Západočeši spoléhali na lídra Václava Honomichla (20b), ovšem bylo vidět, že odchod Karla Aušprunka do Slavie výrazně oslabil podkošovou sestavu. Hlavním důvodem plzeňské porážky byl (vedle Kantůrkova supervýkonu) doskok, na němž prohráli 26-44. Jihlavští basketbalisté už téměř jistě nemohou skončit poslední a ve zbývajících čtyřech kolech se budou soustředit, aby za sebou udrželi Basket Opava 2010.

Zachráněný Zlín může hrát v klidu a odneslo to Polabí, které na jihovýchod republiky dorazilo ve značně okleštěné sestavě. Valaši zasypali už v prvním poločase hostující koš dvanácti trojkami a celkovými 18 si došli pro pohodlné vítězství 108-91. Monster double-double zapsal zlínský veterán Tomáš Vošlajer (20b+20d) a s užitečností 44 byl v tomto ohledu hráčem kola v 1. lize. 35 bodů přidal rozehrávač Daniel Szarowski, jenž potopil i sedm trojek. Hosté při absenci Rylicha spoléhali na Filipa Kábrta (34b+7d).

Veledůležitý opavský lup

V pondělní dohrávce se doma radovali Orli Prostějov, jimž se podařilo zdolat Sojky Pelhřimov 72-67. Hosté přijeli ve značně kombinované sestavě a v útoku jim to skřípalo. Přestože Sojky většinu zápasu prohrávaly, předvedly velký comeback a Porietis trojkou snižoval 40 sekund před koncem na rozdíl jediného bodu (68-67). Z následujícího útoku však odpověděl stejnou mincí Erik Klepač a Orli už v souboji ptactva domácí hnízdo ubránili. Právě Klepač (17b) byl spolu s veteránem Petrem Dokoupilem hlavním bodovým úderníkem Hanáků. Za hosty se zaskvěli shodně 19 body Rihards Porietis a Daniel Kölbl.

A na závěr záchranářský souboj na Vyšehradě, který k nelibosti domácích příznivců vyhrál Basket Opava 2010 poměrem 84-74 v prodloužení. Nastavený čas se nemusel vůbec konat, kdyby v samotném závěru buďto domácí Bělohradský, nebo hostující Pavlík proměnili obě šestky. V každém případě, v prodloužení byla rozhodující obrana Slezanů, kteří dovolili domácím pouhé dva body. Významnou roli v tom hrál i fakt, že Vyšehrad odehrál poslední čtvrtinu a nastavení bez vyfaulované opory Daniela Zacha. Nejlepším střelcem domácích se stal se 13 body Dominik Adášek, Opavu vedl se 17 body a 9 asistencemi Michal Ihring. Vyšehrad čeká náročná odveta v Opavě, kde musí bezpodmínečně vyhrát o 11 a více bodů a navíc doufat, že ve zbývajících duelech vyhraje ještě o utkání víc, než soupeř.