Slezák vystřílel Turům finále, Sedmák Sokolům třetí zápas

Pavel Slezák byl hrdinou semifinálové série mezi Jindřichovým Hradcem a Svitavami, v níž se trochu překvapivě z postupu radovali Východočeši. To ve druhé sérii mezi Litoměřicemi a Královskými sokoly rozhodne až třetí střetnutí ve středu v Hradci Králové.

Svitavská zkušenost nad síly mladých Lions

Devětatřicetiletý Slezák řádil už v prvním semifinále u Vajgaru, kde Tuři uspěli 96-91. Svitavský ostrostřelec jako jediný “neslezl” z palubovky a svou skvělou fyzickou kondici přetavil ve 26 bodů a 4 doskoky. Tuři nervózní duel dohrávali bez křídelníka Martina Nováka, jenž po útočném faulu a technické chybě dohrál již ve třetí periodě. Slezák spolu s Hlobilem a Markem měli v rozuzlení v koncovce: Pivot Hlobil košem s faulem odrazil na 91-88 pro Tury, aby poté střelci na obou stranách míjeli šestky. Za stavu 93-91 pro hosty sedm sekund před koncem měli Lions po time-outu míč. Kábrtovu laxní rozehrávku však vystihl Roman Marko a tříbodovou akcí přihrál Svitavám první bod. Svitavy přestříleli Lions zpoza oblouku (11-7) a hlavně takřka nemíjely dvojky (79%). GBA nebylo nic platných ani 30 šestek a 25 bodů Filipa Kábrta.

Roman Marko rozhoduje

Odveta na Střelnici budila vášně, Lions se dožadovali disciplinárního trestu pro Martina Nováka, jenž v prvním duelu nakopl míč na tribunu. Novák však v zápase od rozhodčích inkasoval pouze technickou, takže v odvetě normálně nastoupil. Oba celky se přetahovaly ve vedení. Před koncem druhé periody hosté odtáhli na 43-37, ale poločas zakončil Novák a Svitavy za stavu minus tři zůstaly na přímý dostřel. Lions ve třetí části pět minut neskórovali a Tuři se šňůrou 12-0 vyšvihli do trháku 59-49. Podobný výpadek potkal ve závěrečném dějství ale i domácí. Linis s Kábrtem přirazili na 67-66 z pohledu Svitav a duel dospěl do nervydrásající čtyřminutovky. Třetí zápas odmítl Pavel Slezák, jenž zcela dominoval a za čtyři minuty nastřílel 15 ze 16 domácích bodů. Oslavil se spoluhráči posléze triumf 83-76. Slezák vyšperkoval zápas 33 body (15/17 TH), sekundoval mu Novák s 16 body a 9 doskoky. Lions jsou smutní, třetí duel nevynutil ani Kheil (21b+10d).

GBA Lions J. Hradec – Tuři Svitavy (1.z.) 91-96 (Kábrt 25, Linis 17 – Slezák 26, Marko 20)

Tuři Svitavy – GBA Lions J. Hradec (2.z.) 83-76 (Slezák 33, Novák 16 – Kheil 21, Jansa 18)

Svitavy slaví postup do finále 1. ligy

Sedmák vynutil pro Sokoly G3

Ve druhé sérii se zatím pokaždé radovali hosté. V pátek Litoměřice pod vedením Karlovského (30b+10d) a Maděry (27b+9d) vyloupily Třebeš 82-77. Slavoj vedl prakticky celý zápas a v koncovce poslal Sokoly na dostřel až trojkující Dlugoš (77-80). Hrající kouč Stamenkovič (jinak nejlepší střelec domácích s 15 body) mohl poslat v posledních vteřinách z dálky zápas do prodloužení, ale minul. Karlovský tak jistil senzační výhru Severočechů. Nedobrou zprávou pro Litoměřice bylo zranění Johana Haiblíka…

Haiblík v odvetě (jakož i v NBL v sobotu za Ústí) opravdu nenastoupil a Slavoj držel s favoritem krok pouze poločas (41-46). Velezkušený hrající manažer Královských sokolů totiž věděl, co je v sázce a 28 body, 8 doskoky a 6 asistencemi (užitečnost 40) táhl svůj tým k rozhodné výhře 92-64. Hosté byli lepší ve většině herních činností (trojky 13-5, ztráty 8-16) a sérii vyrovnali zcela zaslouženě. Rozhodnutí o soupeři Svitav ve finále padne 10.4. od 18:30 na Třebši.

Královští sokoli – Slavoj Litoměřice (1.z.) 77-82 (Stamenkovič 15, Sedmák 14 – Karlovský 30, Maděra 27)

Slavoj Litoměřice – Královští sokoli (2.z.) 64-92 (Karlovský 22, Slowiak 20 – Sedmák 28, Jelínek 13)

Souboje mezi Peterem Sedmákem a Janem Karlovským jsou ozdobou série

Olomouc sestupuje, Prostějov do baráže

Basketbalisté Olomouce sestupují z 1. ligy. Rozhodlo o tom poslední kolo play out, v něž svěřenci Michala Pekárka doma vysoko podlehli Polabí 87-103. Možnost reparátu v baráži tak mají prostějovští Orli, kteří už v pátek zvítězili na Folimance 87-78. S Olomoucí měli Orli lepší vzájemný dvojzápas. Snakes Ostrava přehráli doma díky silné poslední čtvrtině SP Basket 85-75 a skončili v této sezoně nakonec osmnáctí. Podle našich informací ale Snakes nabídnou licenci na účast v sezoně 2024/25 k prodeji, takže bude zajímavé sledovat, zda ji například Olomouc neodkoupí…