KomentářeNovinky

Slovenský pohár nabídne extrémně vyrovnané Final4

V Lučenci se v pátek a v sobotu potkají tři aktuálně nejlepší týmy Niké SBL a domácí obhájci vítězství z Final4 2022. Lučenec, který se v lize trápí, vyzve aktuálně třetí tým SBL – Svit – v repríze loňského pohárového finále. Pro mnohé předčasné finále letošního Slovenského poháru pak nabídne druhé semifinále Levice – Spišskí Rytieri.

Odborníci i bookmakeři sázkových kanceláří se shodují, že letos je velmi těžké tipovat vítěze Final4. Je to velký rozdíl oproti loňské sezoně, v níž pohárové Final4 hostily Levice. Celkové vítězství Patriotů bylo tehdy ohodnoceno kurzem pouhých 1,4:1. O to větší šok poté “žlutozelení” zažili v semifinále se Svitem, s nímž prohráli po inkasované stovce. Letos titulární partner Niké SBL – sázková kancelář Niké – vypsal následující kurzy na celkového vítěze:

Zdroj: Niké

Z výše uvedeného je patrné, že Final4 SP bude řež od první do poslední minuty každého utkání. Všechny duely budou fanoušci moci sledovat na Niké TV.

SF1: Lučenec – Svit (18:00)

Lučenec jakožto obhájce vítězství v poháru a stříbrný medailista loňského ročníku ligy letos paběrkuje. V klubu brzy po nepovedeném začátku sezony skončil srbský trenér Boras, jehož nahradil bývalý vynikající rozehrávač Nenad Miloševič. Vždy ambiciózní Pelikáni ale ani pod jeho vedením příliš nezlepšili výsledky a s bilancí 10-13 se krčí na šesté pozici v SBL. Tým v sezoně trápí úzká rotace i občasná zranění některých opor. Minulou sobotu Lučenec přetrhl sérii pěti porážek, když zdolal sedmou Prievidzu 79-74. Svit v semifinále ale bude úplně jiný kalibr. Pelikáni spoléhají na kvartet Američanů v čele s Tahjem Eaddym (17.8 bodů na zápas) a důležitým faktorem v jejich prospěch budou hrát i fanoušci v domácí hale.

Svit prožívá pod uznávaným odborníkem Olegem Meleščenkem po slabší sezoně 21/22 opět velice dobrý ročník. Podtatrancům tak nemusí vadit ani odchody pivota Mokráně před sezonou a klubové ikony Avramoviče před Vánocemi. Po odchodu “sázkařského hříšníka” Avramoviče Iskra vyhrála osm z deseti utkání a z bídné bilance v SBL se rázem vyhoupla na třetí příčku (14-9). Týmu se letos podařilo angažovat velmi slušné legionáře v čele rozehrávačem Kingem (20.8b+4.3a na zápas) či křídlem Goncalvesem. A právě na třiadvacetiletého Brazilce se nezapomeňte dívat pozorněji, létající power forward totiž vedle krásných smečí střílí i skvěle za tři body (45%, celkem 17 bodů a 8 doskoků na zápas). Svit letos Lučenec porazil ve všech třech střetnutích a pro nás je (i díky zkušenému Meleščenkovi na lavičce) mírným favoritem prvního semifinále.

Match-up: Goss vs. Goncalves

Tip: Svit

Grafika: Lukáš Droppan

SF2: Levice – Spišskí Rytieri (20:15)

Kromě Svitu je ve Final4 tým s ještě lepší formou: Je jím Spišská Nová Ves. Svěřenci trenéra Hojče vyhráli (v součtu s AAC) 12 z posledních 15 utkání. Nezdá se tedy, že by jim nějak uškodil odchod rozehrávače Washingtona (nejlepšího střelce Niké SBL) do Bundesligy. Klub za něj přivedl velice zdatnou náhradu – z Interu dobře známého Lautara Lópeze, jenž v loňské sezoně získával ostruhy v Jadranské lize. Hlavním tahounem Rytířů je však Patrick McGlynn (21b na zápas), o jehož instinktu zabijáka se předvědčily v odvetě čtvrtfinále AAC Pardubice, jimž nasázel 45 bodů. Pod košem Spišské operuje reprezentační pivot Fusek, potažmo Juríček, drobnou slabinu ale mají “východniari” na křídlech. Tým vyznává ofenzivní basketbal a uvidíme, zda se Levice nechají strhnout k nějakému “run and gun”.

Trenér Spišské Teo Hojč povede své Rytíře proti bývalému týmu 
Foto: Lukáš Droppan
Trenér Spišské Teo Hojč povede své Rytíře proti bývalému týmu
Foto: Lukáš Droppan

Měl to být souboj ostrostřelců McGlynna s Lapornikem, jenže slovinský nejlepší střelec celého FIBA Europe Cupu (19.8b na zápas) si v posledním utkání FE Cupu s Budivelnikem zlomil kůstku na zápěstí a bude několik týdnů mimo hru. Trenér Madzin tak musí řešit ofenzivní problém, který se naplno ukázal v posledních dvou zápasech SBL. Levice prohrály jak na Interu (63-81), tak i doma s Komárnem (62-78). Rozehrávači v obou duelech příliš nedostali do hry podkošovou dvojici Bojanovský – Padgett a přístup některých hráčů v obraně byl poněkud zvláštní. Levice mají ale za sebou 15 kvalitních zápasů v evropských pohárech, což se jim v případě vyrovnané koncovky může hodit. Rozehrávač Draško Kněževič je na své pozici patrně nejlepším obráncem v SBL a pokud ubrání na přijatelném číslu McGlynna, bude to mít Spišská hodně těžké. Patrioti mají širší rotaci a vyrovnaný kádr, čili jsou pro nás (i přes aktuální slabší formu) mírným favoritem.

Match-up: Kněževič vs. McGlynn

Tip: Levice