KomentářeNovinky

Startuje Final8 česko-slovenského poháru

Od dnešních 11 hodin se na pražské Královce představí čtyři nejlepší české a čtyři slovenské týmy, které si to rozdají o “federální” trofej. Kluby budou bojovat také o český, resp. slovenský pohár, které získají vždy nejlépe umístěné týmy z obou zemí. Všechny zápasy vysílá portál TVcom, vybrané potom televize RTVS Šport a ČT Sport (finále).

ERA Basketball Nymburk – BK Iskra Svit (11:00)

Nerovný souboj mezi hegemonem posledních dvou dekád NBL a Iskrou Svit otevře čtvrtfinálový program Final8. Od 11 hodin by měly prořídlé tribuny haly Královka sledovat jednoznačný zápas pro Nymburk. Středočeši naposledy získali Český pohár v roce 2021 na domácí palubovce, takže jsou pořádně hladoví. Trenéru Tabellinimu sice schází Spencer Svejcar, ale do hry se po jednozápasové pauze vrací Jaromír Bohačík. Nymburk je posílen postupem do play off FIBA Europe cupu a má velkou “dablovanou” kvalitu na všech postech a tomu bude v úzké rotaci hrající Svit jen těžko konkurovat.

Podtatranci jedou do Prahy se slušnou formou, v SBL vyhráli šest z posledních osmi duelů. Opírají se pětici zahraničních hráčů v čele s rozehrávačem Brownem a ty doplňuje z Kolína a Slavie dobře známý Róbert Rožánek, bývalý reprezentant Slovenska. Na lavičce má trenér Varga vesměs mladé hráče, kteří snad možná kromě Turzy nemají konkurenceschopnost. Svit hraje rychlý basketbal, ovšem pokud Nymburk nic nepodcení a zápas odehraje poctivě v obraně, zrodí se výhra Středočechů o 20 a více bodů.

Match-up: Sehnal vs. Brown

Francesco Tabellini (trenér Nymburku): “Svit je tým se silnou identitou. Mají sice menší rotaci, ale jejich hlavní hráči mají velké sebevědomí a jasně určené role. Mají tam dva tvůrce hry, jednoho hlavního střelce a na pozici čtyři velmi dobrého doskakovače a bojovníka. A jejich pětka je silná pod košem v obraně i v útoku. Důležité bude, abychom od začátku ukázali, že jsme připraveni a měli správný přístup.”

Lukáš Varga (trenér Svitu): “Na úvod proti nám stojí silný soupeř – Nymburk. Je to velmi zkušené mužstvo s kvalitou na každém postu. Gordon je fyzicky velmi silný rozehrávač a proto na něm musíme odvést dobrou práci v obraně. Chceme hrát koncentrovaně od začátku a postupem času získávat sebevědomí. V basketu je mužné vše.”

BK ARMEX Děčín – BC Komárno (14:00)

Obhájce Českého poháru Děčín změří síly s loňským finalistou SBL Komárnem. Válečníci znají prostředí a koše na Královce a jejich výhodou bude kromě jiného širší rotace. Severočeši jsou typický play off tým, parta kolem Tomáše Pomikálka podobné zápasy miluje. Nejprve se ale musí oklepat z nedělní porážky v derby se Slunetou a vstoupit do utkání s Komárnem se správnou koncentrací. Kouč Grepl vyžaduje od Válečníků důslednou obranu a po 93 bodech inkasovaných od Ústí to bude platit dvojnásob. A útočná osa Walton – Svoboda – Kroutil – Pomikálek budí respekt a Ďábly tak čeká pekelně těžké utkání.

Forma Komárna (jakožto druhého nasazeného celku SBL) z podzimu je ta tam. V týmu se letos vystřídali už čtyři trenéři a tým opustil i výborný rozehrávač Ebo. Z posledních pěti utkání v SBL Komárno prohrálo tři a zejména v obraně bude muset proti Děčínu předvést diametrálně odlišný přístup. Trenéru Djordjevičovi se do sestavy vrací po zranění pivot Nuhu, který bude svádět souboje se Šturanovičem a stále se zlepšujícím Macháčem.

Tomáš Grepl (trenér Děčína): „Komárno je přední tým slovenské ligy. Čeká nás těžký zápas, ale uděláme všechno proto, abychom v něm uspěli a urvali velmi ceněné semifinále Česko-Slovenského poháru.“

Ivan Djordjevič (trenér Komárna): “Děčín je kvalitní a zkušený tým se širokou soupiskou. Sledoval jsem jejich poslední zápasy, hraji hodně fyzický basketbal. Umí správně řešit situace 1 na 1 a jsou výborní na útočném doskoku. Na tyto detaily se chceme zaměřit. Očekávám těžký zápas, Děčín si zaslouží náš respekt, ale chceme ukázat naše ambice a pokusit se postoupit.”

Match-up: Svoboda vs. Páleník

MBK Baník Handlová – USK Praha (17:00)

Handlovou týden před Final8 postihlo nevídané zemětřesení. Čtyři opory klubu (Harrise, Scotta, Balčiunase a Todoroviče) odvedla cizinecká policie, protože jakožto občané zemí mimo EU neměli v pořádku doklady a povolení k pobytu. Tyto potřebné dokumenty neobstaral (resp. neprodloužil) menežment klubu, což je v profesionální soutěži jen těžko uvěřitelné. Buď jak buď – Harris se Scottem byla letos nejlepší rozehrávačská dvojice SBL a Handlová si původně na USK věřila. Takto pojede do Prahy v osmi hráčích. Z nich členy základní rotace byli a jsou pouze Balčiunas, Laštic, Petráš a Pipíška. Ostatních pět borců mívalo v klubu pouze epizodní role…

Pražský USK je tady v tomto čtvrtfinále velkým favoritem. Sovy v NBL skvěle brání, mají druhou nejlepší defenzivu ligy a v sobotu zle trápily Nymburk. Postupně hraje lépe a lépe pivot Junior M’Bida, jenž pomáhá v podkošovém prostoru, kde svěřenci Franka Kuhna měli po celou sezonu bolavé místo. Dnes by už navíc měl nastoupit i rozehrávač Ondřej Švec, který v sobotu chyběl kvůli lehkému výronu. Celoplošná obrana Pražanů nebude Handlové sedět, postup Baníku by se rovnal vzhledem k výše uvedenému spíše malé senzaci.

Nenad Miloševič (trenér Handlové): “Situaci v našem klubu nebudu komentovat. Jediné, co můžu říct, že uděláme všechno pro to, abychom v Praze důstojně reprezentovali Handlovou.”

Ondřej Švec (rozehrávač USK): “Myslím, že minimálně pro nás v klubu jsme byli favority i před tím, než se k nám dostala informace o odchodech cizinců Handlové. Každopádně nevíme, jestli soupeř i za tak krátkou dobu nenašel nějaké jiné posily, takže to bude pro nás taková neznámá.”

Match-up: M’Bida vs. Petráš

Patrioti Levice – BK Redstone Olomoucko

Prapor slovenských mužstev tak budou, zdá se, třímat v rukou hlavně Levice. Obhájce titulu v SBL a tým ostřílený FIBA Europe Cupem má ze všech slovenských týmů nejkvalitnější soupisku. Ve čtvrtfinále s Olomouckem je tak logicky favoritem. Petrioti vyhráli v lize šest zápasů po sobě, ale ani oni se nevyhnuli výpadkům. Osa Kněževič – Adaway – Wheeler vypadá hodně zajímavě. Na první pohled tento match-up nahrává ofenzivnímu basketbalu, ale Patrioti umí bránit, pokud už jde do tuhého. Pokud si svěřenci trenéra Madzina pohlídají úderný perimetr Olomoucka, zvítězí.

Hanáci jsou rozhodně největším překvapením v osudí Final8. Tým trenéra Hipshera “šmiknul” v osmifinále Pardubice na jejich hřišti a ukázal, jak silné hráče má na perimetru. Adamu, Feštr, McBrayer a nově Townsend když mají den, mohou všichni nastřílet okolo 20 bodů a s takovým vkladem se prohrává jen těžko. S týmem už není David Škranc, s nímž vedení rozvázalo smlouvu. Tohle čtvrtfinále bude podle nás nejvyrovnanější, ale dál těsně proklouznou Levice.

Michal Madzin (trenér Levic): “Věřím, že jsme dobře připravení. Jedeme do do Prahy s cílem zabojovat o nejlepší výsledek. Olomoucko doplnilo kádr a jsou velmi silní v útoku. Mají hodně zbraní, které musíme eliminovat, abychom postoupili.”

Lukáš Feštr (rozehrávač Olomoucka): “Troufnu si říct, že pro basketbalovou veřejnost jsme největším překvapením na FINAL 8. Určitě nechci, abychom tam byli jen do počtu, třikrát prohráli o dvacet a skončili osmí. Může to znít divně, když máme na úvod nejlepší slovenský tým, ale já budu radši hrát ve čtvrtfinále s Levicemi než s Nymburkem, nebo Děčínem. Beru to tak, že jsme v přípravě porazili Prievidzu, když jsme nebyli ani kompletní. Prievidza je teď na Slovensku těsně čtvrtá. Nevím, proč bychom nemohli porazit Levice.”

Match-up: Adaway – McBrayer