KomentářeNovinky

Svitavy otočily hitové derby, Liberec doma (téměř) neporazitelný

Obrana je základ a přesně touto poučkou se řídily Svitavy ve druhém poločase derby s Královskými sokoly. To díky pouhým 23 inkasovaným bodům nakonec obrátily ve svůj prospěch a vedou skupinu východ. Nečekané výhry oslavily Nový Jičín, Chomutov či SP Basket. Skvělé individuální výkony pak fanouškům ukázali pardubický Svojanovský, svitavský Novák či opavský Pavelek.

Rozhodné triumfy, které měly téměř identický výsledek, ve 13. kole oslavily SP Basket a Liberec. SP Basket přehrál v derby Radotín 77-56 a učinil přítrž nováčkovu sbírání (zatím celkem šesti) výher. Cesta za teprve druhým zářezem v sezoně vedla pro mladé Sokoly přes kvalitní obranu. Radotín ztratil 20 míčů a střílel z pole pouze s 30% úspěšností, což určilo ráz zápasu. V domácím dresu opět velmi dobře zahrál syn bývalého vynikajícího slovenského reprezentanta Petera Mičudy – Timotej Mičuda (18b+9d), za Radotín zapsal další double-double v sezoně Bělohradský (11b+15d).

Liberec už naplno bojuje o nadstavbovou skupinu C. Svěřenci kouče Leška vyprovodili Polabí 78-57 a mají osmou výhru v sezoně. Dotáhli se tak v tabulce na Litoměřice a Plzeň. Severočeši si z domácí haly vystavěli téměř nedobytnou pevnost, od porážky ve druhém kole s Plzní tam zvítězili už pošesté za sebou! Rysi se opírali o umění dlouhána Bíma (22b+8d), Polabí ve značně okleštěné sestavě však velký odpor nekladlo.

Kábrt v hlavní roli

Páteční šlágr skupiny západ vydřel ve svůj prospěch Jindřichův Hradec. V Plzni rozhodl trojkou Filip Kábrt 65 sekund před koncem normální hrací doby a korunoval tak svůj povedený večer v západočeské metropoli. Kábrt nastřílel 15 bodů a spolu s Valentínym (16b) a Jansou (14b) byl hlavním motorem Lions. Rozhodujícím faktorem utkání byl ale útočný doskok, který hosté vyhráli 23-12. Za Plzeň mohli z dálky srovnat ještě v poslední minutě Jirák s Honomichlem, jenže jejich projektily se neujaly. Skvělý střelecký instinkt ukázal devatenáctiletý domácí hráč Vojtěch Klička, jemuž na 17 bodů (kariérní rekord mezi dospělými) stačilo pouhých 15,5 minuty na hřišti. Klička trefil osm z deseti střel z pole.

Jindřichův Hradec si v neděli předehrál čtrnácté kolo proti Chomutovu, jemuž nedal u Vajgaru žádnou šanci a zdemoloval jej 112-78. Filip Kábrt zápas zakončil s užitečností 35 za 22 bodů a 6 doskoků. Levharti bez Petra Macháče vyhořeli na doskoku (33-48) a inkasovali 58 bodů zpod koše. Opět výborný střelecký výkon podalo jejich křídlo Jakub Weig (18b).

Chomutov prožil náročný víkend, avšak v pátek doma proti Sokolu Pražskému překvapil a i bez zmíněného Macháče favorita udolal 86-75. Sokolům se bez Ondřeje Kohouta nedařila střelba (pouhých 31% z pole), prohráli na doskoku 46-60 a zapsali teprve druhou porážku v této sezoně. Levharty poháněl s 23 body Boyko, Pražany zase se 14 body Zach.

Tabulka skupiny západ po 13. kole
Zdroj: CZ.Basketball

Tuři ovládli koncovku derby

Východočeské derby a zároveň absolutní hit uplynulého kola viděla svitavská hala na Střelnici. Tuřím fanouškům se konec nepředstavil v dresu Královských sokolů bývalý pivot Svitav Jiří Jelínek, ale rozehrávač Marek Welsch byl trenéru Stamenkovičovi k dispozici. V první půli měli převahu hosté, kteří si díky osmi trojkám hýčkali vedení 58-45. Po změně stran však Svitavy zabraly v obraně, povolily Sokolům pouhých 23 bodů a koš po koši redukovaly manko. Po trojce jinak v zápase dobře bráněného Romana Marka tři minuty před koncem závěrečného dějství už Tuři vedli 77-76 a fanoušci byli ve varu.

Samotná koncovka už byla více o štěstí: Za stavu 84-81 měli hradečtí ještě šest sekund na vyrovnání, ale Stamenkovičův výhoz po oddechovém času vystihl Hlobil a Lukáš Jokl s klaksonem pečetil svitavskou výhru 86-81. Tuři jsou spokojeni, protože do dalších bojů mají i lepší skóre se Sokoly (+3) a třeba i případnou domácí výhodu v play off. Martin Novák se blýskl 25 body a 13 doskoky a s užitečností 37 byl hráčem 13. kola. Za hosty odpovídal hrající Manažer Sedmák (21b+8d). Svitavy zvítězily podeváté v řadě.

Jde to i bez Kavana

Když se ve druhé minutě derby mezi Opavou B a Snakes Ostrava zranil domácí lídr Kryštof Kavan, všem zatrnulo. Opava ale našla nového lídra ve Štěpánu Pavelkovi, který zaznamenal 16 bodů, 23 doskoků a 5 asistencí (užitečnost 34). Nedařilo se naopak ostravskému Janu Mičkovi (5 bodů a 2/17 z pole), takže Opava B vydřela desátý triumf v této sezoně. Pavelkových 23 doskoků je druhým nejlepším doskakovačským číslem v této sezoně.

Nový Jičín i bez řady hráčů rotace dokázal vyhrát stylem start-cíl v Pardubicích 87-84. Mladým hráčům Beksy scházel Adam Lukeš, takže tahoun Michal Svojanovský s 24 body a 10 asistencemi (sdílený nejlepší výkon kola se svitavským Novákem) pouze korigoval na konečných minus tři. Kariérní zápas mezi dospělými odehrál novojičínský křídelník Daniel Tomek, jenž nastřílel 18 bodů za 22,5 minuty.

Hanácké derby v Prostějově zvládla lépe Olomouc (73-64). Odpor Orlů definitivně zlomily dvě trojky v rozmezí jedné minuty, přičemž tou druhou upravoval nejlepší střelec Grmolenský (23b) dvě minuty před koncem na 72-64. Šiky Orlů (bez Adama Klepače) vedl s 18 body a 9 doskoky Nosek.

Do 14. minuty se hrál na Morendě mezi Brnem U23 a Zlínem zcela vyrovnaný duel, pak ale domácí mladíci zapnuli a šňůrou 25-5 do poločasu vykročili za drtivou výhrou 99-58. Zlín spáchal při presingu Brna 26 ztrát a domácí si s chutí zastříleli. Nejlepším Brňanem byl s 18 body a 9 doskoky Šimon Svoboda, ve zlínském dresu největší parametry snesl Nehoda se 14 body.

Tabulka skupiny východ po 13. kole
zdroj: CZ.Basketball

Výsledky:

Levharti Chomutov – Sokol Pražský 86-75 (Boyko 23, Weig 15 – Zach 14, Šťovíček 12)

Lokomotiva Plzeň – GBA Lions J. Hradec 77-80 (David 17, Klička 17 – Valentíny 16, Kábrt 15)

Lynx Liberec – Basketbal Polabí 78-57 (Bím 22, Olejník 15 – Synáček 18, Kolář 13)

SP Basket – Wolves Radotín 77-56 (Mičuda 18, Hřebík 14 – Bělohradský 11, Randuška 10)

USK Praha B – Litoměřice – odloženo

GBA Lions J. Hradec – Levharti Chomutov 112-78 (Kábrt 22, Vondra 21 – Weig 18, Kovář 14)

Tuři Svitavy – Královští sokoli 86-81 (Novák 25, Slezák 22 – Sedmák 21, Dvořák 13)

Basket Brno U23 – Fastav Zlín 99-58 (Svoboda 18, M. Půlpán 15 – Nehoda 14, Szarowski 12)

BCM Orli Prostějov – Basketbal Olomouc 64-73 (Nosek 18, Müller 14 – Grmolenský 23, Rous 14, Tkadlec 14)

Vividbooks Pardubice – BC Nový Jičín 84-87 (Svojanovský 24, Folta 13, Mrázek 13 – Tomek 18, Snopek 17)

BK Opava B – Snakes Ostrava 68-61 (Pavelek 16, Kurečka 12, Štěpánek 12 – Jakel 19, Voráč 17)