Novinky

Svitavy se přiblížily Opavě, Appleby sestřelil Děčín

V magnetu 21. kola KNBL prokázaly Svitavy dobrou formu a odklidily z cesty Opavu. Na Slezany v tabulce ztrácí navíc už jen jeden triumf. Kolo domácích narušil jen Nymburk, který zaknihoval 80. výhru v řadě v Ústí nad Labem. Jinak se dařilo Pardubicím, Hradci, USK Praha i Olomoucku.

V důležité bitvě ze středu tabulky uhájili svou Folimanku hráči USK. Válečníci se drželi pouze 16 minut, pak ale po oddechovém čase za stavu 35:36 přidaly Sovy v obraně a šňůrou 17:3 se dostaly na koně. Děčín v této pasáži ničili zejména Proleta s Maričem. Po přestávce se sice hosté taženi Šiškou (15b) a Pomikálkem (14b+12d) držel na dostřel, ale jejich zkázu dokonal konec třetí a začátek poslední čtvrtiny. Trojky Mareše se Sehnalem na 78:60 zlomily hostující odpor a USK odskočil v tabulce Děčínu na rozdíl dvou výher po vítězství 96:78. Skvělý duel odehrál střlec Raheem Appleby, jenž zaznamenal 30 bodů a 6 asistencí.

Tisková konference po zápas USK Praha – BK ARMEX Děčín

Magnet kola pro Svitavy

Dvacet opavských ztrát bylo v souboji třetího se druhým až příliš, zvláště, když jich Svitavy „napáchaly“ hned o 12 méně. Přesto Opava bez Kvapila a Bratčenkova a s hodně omezeně využívaným Zbránkem odehrála slušné tři čtvrtiny. Tuři od úvodního rozskoku mírně vedli a na začátku druhé části dokonce 27:16, jenže do šatny šli spokojenější hosté, kteří díky šesti trojkám (z toho třech Jurečky) obrátili na 40:41.

Ještě hůře bylo s domácími po dvou minutách třetí desetiminutovky, protože po šesti bodech Bujnocha to rázem bylo 42:49. Svitavy později přidaly na intenzitě obrany a světe div se – za zbývajících 18 minut hry povolily Opavě jen 21 bodů. Jak již bylo zmíněno, domácím pomáhaly ztráty Slezanů a díky intenci Stamenkoviče a těžké trojce s klaksonem Crandalla si Svitavy vytvořily vedení 68:59 po třiceti minutách.

Odpor hostů byl definitivně zlomen až šňůrou 9:0 za 3,5 minuty uprostřed poslední části. Porážka o dvacet bodů je pro Opavu poměrně krutá, nicméně kromě statistiky ztrát hovoří jasnou řečí zejména body z vymezeného území (44-16) a body po ztrátách (26-1). Svitavy na svého soupeře aktuálně ztrácejí jediný triumf. Domácí vedl za 15. výhrou v sezoně 18 body Crandall, double-double zaznamenal Luboš Kovář (13b+10d). Slezané se opírali o Bujnocha (17b+9d) a Jurečku (14b).

Tisková konference po utkání DEKSTONE Tuři Svitavy – BK Opava

Pohodové výhry oslabených

Jak Olomoucko, tak i Nymburk postrádaly několik svých důležitých borců, ale obě mužstva dokázala sílu a proměnila ji ve výhry. Hanáci doma předčili Brno 84:69 i bez Palyzy s Douglasem. V utkání, v němž domácí začali 17:3 a vedení si v pohodě hlídali až do konce, navíc guard Kouřil nastoupil po nemoci. Brnu stále chyběl Heřman, ale hlavní problém Jihomoravanů netkvěl v doskocích či bodech zpod koše, ale ve ztrátách. V jejich kolonce svítící číslo 28 nepotřebuje žádný další komentář. Olomoucko táhl s 25 body a 6 asistencemi Malik Morgan, zabral také mladý střelec František Váňa (21b), v brněnském dresu se s 20 body a 6 doskoky dařilo Radkovi Farskému.

Tisková konference po zápase BK Olomoucko – mmcité1 Basket Brno

To mistr i bez Dixona, Pumprly a Bohačíka zvítězil v Ústí nad Labem 77:100 a kromě poměrně vyrovnaného prvního poločasu už po přestávce byl jasným pánem palubovky. Hosté odrazili ještě na konci druhé čtvrtiny do vedení 40:50 a rychlou šňůrou 2-14 za 3,5 minuty třetí části mač ovládli. Nymburk dominoval zejména na útočném doskoku (7-22) a také ve vyšší úspěšnosti střelby. Hosté spoléhali na 15-bodovou dvojici Hruban – Šafarčík, 14b+13d zapsal i pivot Hankins. V dresu Slunety zápas bodově vyšel Peckovi s Faitem (shodně po 13b).

„Nám se celkem povedl vstup do zápasu, první čtvrtinu jsme dokonce o bod vyhráli, ačkoli měl soupeř osm útočných doskoků, což je neskutečné. Od začátku druhé čtvrtiny ale soupeř měnil obrany a my jsme se s tím hodně prali. Více nemá smysl dodávat, já jsem rád, že jsem mohl dát šanci mladým hráčům, kteří jinak takovou minutáž nedostávají. Teď se musíme v programu, který nemáme o moc lehčí než náš soupeř, připravit na Ostravu,“ řekl lodivod Slunety Antonín Pištěcký.

„Na začátku jsme měli zápas pod kontrolou méně, než jsme plánovali. Těší mě především, že jsem nakonec mohl rozdělit minuty mezi všechny hráče, což je v našem našlapaném programu důležité. Za výhru jsme rádi, kluci zde odvedli výbornou práci,“ liboval si trenér Nymburku Oren Amiel.

Tabulka NBL po 21. kole
Zdroj: ČBF

Triumfy Východočechů

Veledůležitý duel o 9. místo zvládli lépe Královští sokoli, kteří obratem ve druhém poločase zdolali Ostravu 92:72. Pod opticky jednoznačný výsledek se podepsala zlepšené obrana Hradce, který hostům dovolil ve druhé půli jen 23 bodů. Druhou podstatnou statistikou je 24 ztrát Nové Huti, po nichž následovalo hned 30 bodů sokolů. Obrat se začal rodit hned ve třetí periodě, jíž domácí vyhráli 26:11 a konsternovaná Ostrava už s nepříznivým stavem nic neudělala. Pod pátou výhru Hradce v sezoně se podepsala posila Nemanja Barac s 23 body a 8 doskoky, 22 bodů přidal Tresač. Hosty táhl jako obvykle nejlepší střelec ligy Newkirk.

Posledním zápasem kola bylo polabské derby mezi Pardubicemi a Kolínem. Domácí Bekse se povedly odčinit dvě porážky se Svitavami a vydřenou výhrou (bez Půlpána a Pavloviče) 94:82 se naladila na pondělní zápas čtvrtfinále Alpe Adria Cupu v Levicích. Medvědi ukázali znovu svou lepší tvář a trápili favorita téměř celé utkání. Definitivní pojistku na pardubickou výhru č. 13 daly až trojky Vyorala s Kohoutem, které znamenaly vedení 87:77 a to už domácí s podporou svých fanoušků uhájili. Tomáš Vyoral byl znovu hlavní hvězdou zápasu, poněvadž zaznamenal 21 bodů, 11 asistencí a získaných faulů (užitečnost 34). Hosty drželi ve hře Igrutinovič (16b) a Američané Durham s Richardson (po 14b).

„Ulevilo se nám, protože poslední tři zápasy – s Opavou a dvakrát ve Svitavách – jsme neodehráli tak, jak se chceme prezentovat. Navíc nám chybí dva důležití hráči Viktor Půlpán a Ozren Pavlovič. Jsem šťastný, že se nám podařilo vyhrát. V obraně určitě máme věci, které se dají zlepšovat, ale dařilo se nám v ofenzivní fázi, a když jsme potřebovali, v kritických momentech jsme lépe zvládali i obranu. To rozhodlo,“ oddechl si kouč Pardubic Ken Scalabroni.

„Myslím, že výsledek je nakonec vůči nám trošku krutý, odehráli jsme velmi dobré utkání. Potvrdili jsme, že máme vzrůstající formu, ale bohužel neudržíme kvalitu našeho výkonu po celých 40 minut. Pětiminutový výpadek ve čtvrté čtvrtině nás stál vítězství. Jinak ale určitě jdeme nahoru. Potřebujeme se dobře připravit na skupinu A2, abychom se dostali do předkola play-off,“ konstatoval trenér Kolína Pavel Beneš.