KomentářeNovinky

Tandem Autrey – Nichols dotáhl Pandy k výhře v El Nordicu

Již páté pokračování „hvězdných severočeských válek“ je minulostí. Válečníci první tři derby o krále severu (dvě ligová a jedno pohárové) opanovali, poslední dva mače ovšem patřily výběru Jana Šotnara. Jak se poslední duel v děčínské aréně vyvíjel, kdy se utkání lámalo a kdo jej nakonec nedohrál? To vše se dozvíte na následujících řádcích…

Kouč Válečníků Tomáš Grepl nemohl v utkání využít služeb talentovaného rozehrávače Tadeáše Slowiaka; do děčínské sestavy se naopak po jednozápasové absenci vrátil reprezentační křídelník Matěj Svoboda. Kormidelník Pand Jan Šotnar v sestavě postrádal perimetrový tandem František Váňa – Jan Maděra.

Svižný začátek Válečníků otupily ústecké trojky a tlak ve druhém kvartálu se vystupňoval

Hráči v bílých dresech vstoupili do utkání velmi odhodlaně a brzy se ujali vedení 6:2. Ústečtí ovšem přijeli povzbuzení nedělní výhrou nad Nymburkem a jejich herní i psychická pohoda se začala postupně projevovat. Hosté brzy strhli vedení na svou stranu a postupně jej navýšili až na deset bodů – konkrétně na startu 8. minuty po dvou úspěšných šestkách Krise Martina platil stav 13:23. Hostující mančaft také v této pasáži utkání výborně pálil zpoza perimetru. Byli to ovšem domácí, kterým patřil závěr kvartálu, po němž na tabuli svítil stav 22:26.

Momentum z konce úvodní periody si ovšem družina Tomáše Grepla nedokázala přenést do druhé, kde se prohloubilo děčínské trápení na obou polovinách kurtu. Tomáš Pomikálek a spol. se neměli absolutně čeho chytit, v útoku se trápili, vázla jim souhra i komunikace na obranné polovině. Naopak hráči Slunety se vezli na vlně a do koše jim padaly i těžší střely. Rozdíl ve skóre se postupně vyšplhal až na dvacet punktů a lavička Pand byla v euforii. Do šaten se nakonec šlo za stavu 41:58. Ústí za první dvacetiminutovku trefilo sedm trojek oproti dvěma děčínským. Nejagilnějšími střelci byli za Děčín AJ Walton a Jordan Ogundiran (oba dali 8 bodů), za hosty pak tandem Ty Nichols (14) – Lamb Autrey (10).

Křídelník Válečníků Matěj Svoboda se snaží probít obranou Ústí
Foto: BK ARMEX Děčín

Válečníci zlepšili „defe“ a mocně dotahovali, ovšem Ústí výhru udrželo

Po změně stran domácí tým podporovaný více než jedenácti stovkami svých tifosi zpevnil a zintenzivnil svou obranu, takže hosté již neměli tolik otevřených a jednoduchých střel, které v první půli bez milosti trestali. Ovšem bohužel pro Válečníky, ruku v ruce s tím nešla bodová produkce, která by je dokázala přiblížit pod magickou dvoucifernou hranici. Před startem poslední čtvrtiny řádné hrací doby byl stav 51:66…

… a když úderný tandem Autrey – Nichols trefil na startu periody No.4 dvě slepené trojky a odtáhl svou družinu na 53:72, vypadalo to s děčínskými akciemi na obrat hodně bledě. Oddechový čas ovšem Děčín nakopl, jejich prapor zvedl především uzdravený Matěj Svoboda a domácí vycítili krev. Do varu se dostali i děčínští fans, hnali svůj tým vpřed a výrazné decibely by šlo naměřit na startu 36. minuty, kdy to po dvou úspěšných šestkách AJ Waltona bylo již pouze o šest bodů – 66:72.

Ladislav Pecka a spol. ovšem nezpanikařili, záhy odskočili na rozdíl deseti pointů a domácím už další zdramatizování nedovolili. V závěru utkání i kvůli některým verdiktům sudích plály emoce a rozjela se ruleta trestných hodů, která výrazněji navýšila skóre ve prospěch Ústí. Pátý faul si udělal i AJ Walton, jenž po odpískání páté chyby obdržel navrch ještě dvě technické (respektive lavička Děčína), což znamenalo diskvalifikaci a musel opustit lavičku domácích. Pandy nakonec ve válečnickém koloseu zvítězily po výborném výkonu zaslouženě 93:71.

BK ARMEX Děčín – SLUNETA Ústí nad Labem 71:93 (22:26, 41:58, 51:66)

Body: Svoboda 22 (trojky 8/4), Walton 11 (+ 9 asistencí a 7 doskoků; 6 ztrát), Pomikálek 11 (+ 5 doskoků), Ogundiran 10, Macháč a Štěrba po 6, Kroutil 3, Šturanović 2 – Nichols 22 (+6 asistencí a 4 zisky; dvojky 5/5; užitečnost 30), Autrey 22 (+ 5 doskoků; trojky 6/3, TH 10/9), Pecka 15 (+ 8 doskoků), Karlovský 15 (dvojky 6/5), Martin 9 (+ 5 asistencí a 4 získané míče), Nábělek 6, Rowan a Haiblík po 2, Johnson 0 (+ 6 doskoků).

Lamb Autrey z Ústí pálí přes AJ Waltona z Děčína
Foto: BK ARMEX Děčín

Týmové statistiky

Střelba 2 body 29/16 – 28/20; Střelba 3 body 26/7 – 30/9; TH 25/18 – 33/26; Doskoky 30:31 (útočné 7:5); Asistence 19:20; Ztráty 18:11; Fauly 25:21; Počet diváků: 1150.

Rozhodčí: Ivor Matějek, Štěpán Pokorný, Lukáš Ulrych

Komisař: Pavel Hlaváček

Názory po utkání:

Tomáš Grepl, kouč BK ARMEX Děčín: „My jsme dneska v prvním poločase byli o krok později a obrana byla naprosto katastrofální, 58 bodů mluví za všechno. Pokud nebudeme hrát obranu, nemůžeme v takto kvalitním zápase porazit nikoho. Třetí čtvrtina byl úplně o něčem jiném, skončila 10:8. Tak potřebujeme hrát.“

Josef Pokorný, asistent trenéra SLUNETA Ústí nad Labem: „My jsme měli poslední dobou těžký schedule. Byl to pro nás velmi náročný zápas i po emoční stránce, po nedělním zápase nás dneska čekalo El Nordico. Další zápas hrajeme v pátek, potýkáme se s drobnými zraněními. Dali jsme klukům hodně volna, ale taky jsme hodně trénovali.“

Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: „První poločas byl naprosto hrozný. Dostali jsme 58 bodů, Sluneta nás porážela jeden na jednoho a všichni si dokázali vytvořit vlastní pozice. U nich to v útoku vypadalo hodně jednoduše, naopak my jsme se trápili, takže základ k tomu byla naše obrana. Ve druhém poločase se nám líp dařilo nedostávat tolik jednoduchých košů z bedny, ale na obrat to nestačilo.“

Jan Karlovský, pivot SLUNETA Ústí nad Labem: „Hrálo se mi velice dobře. Nevím, co to do mě zase vešlo, ale super, jsem rád, že jsme vyhráli a že jsem k tomu přispěl svými body. Klíčové bylo, že jsme to nevzdali, po dlouhé době jsme měli možnost v Děčíně vyhrát. Když nás dotahovali, tak jsme se z toho nepo… a vyhráli jsme zaslouženě.“

Další středeční výsledky Kooperativa NBL:

V prvním ze tří zbývajících duelů lepší nadstavbové skupiny zdolali doma Slezané díky výbornému druhému poločasu jednoznačně Brno. Ve vyrovnaném utkání zaknihovali na východě Čech velmi cennou výhru Medvědi, kteří se nečekaně zvedli po víkendovém „stovkovém výplachu“ od Děčína a zastavili tak rozjetou pardubickou mašinu.

Středočeši si po porážkách v Evropě a nedělním nezdaru v Ústí spravili chuť na borcích z Folimanky, ovšem proti oslabenému soupeři se jejich výhra nerodila lehce; o svém sukcesu Nymburk rozhodl až v posledním hracím období. Ve skupině A2 si víkendový televizní souboj zopakovalo Olomoucko s Ostravou, tentokrát měli výhodu domácího prostředí svěřenci kouče Hipshera. Ti ji nakonec využili na sto procent a díky Baileyho trojce v posledních vteřinách strhli nakonec výhru na svou stranu.

Milenko Veljković z Kolína se pokouší zastavit pardubického pivota Kamila Švrdlíka
Foto: Milan Křiček/BK KVIS Pardubice

11. kolo skupiny A1:

BK Opava – Basket Brno 99:71 (Pecháček 25 – Šiška 17)

BK KVIS Pardubice – BC GEOSAN Kolín 82:85 (Šafarčík 19 – Novotný 22)

ERA Basketball Nymburk – USK Praha 84:72 (Gordon 15 – Šafařík a Vlk po 14)

6. kolo skupiny A2:

BK REDSTONE Olomoucko – NH Ostrava 88:87 (Townsend 20 – M. Svoboda 36)

Foto: BK ARMEX Děčín