Válečníci se po veleobratu ve druhé půli stali vládci severu

Epochální podívaná hned ve 3. kole, to slibovalo severní derby mezi Pandami a Válečníky. Koření tradičně vybičovaného mače dodal třaskavý předsezonní přesun Tye Nicholse z Děčína do Ústí i návrat ex-Válečníka Lamba Autreyho do ústeckých barev v předchozích dnech. Derby se tradičně hrálo před parádní kulisou, kterou ještě „vyhajpoval“ komentátor utkání, jímž tentokrát nebyl nikdo jiný než oblíbený Jiří Kalemba.

Pomalý rozjezd Děčína a útočná smršť Ústí

Svěřenci Jana Šotnara do utkání vstoupili s mnohem větší intenzitou, především na útočné polovině jich bylo plné hřiště a pestrými kombinacemi se jim dařilo rozbíjet děčínskou defenzivu. Ofenzivu domácích sytily především americké akvizice. V úvodním kvartálu, který uzavřel buzzer beaterem na 26:23 zpoza trojkového oblouku Láďa Pecka, se ovšem domácím nepovedlo utéct na větší bodový rozdíl. Ve druhé desetiminutovce ovšem přišla ústecká bodová tsunami, naopak Děčínu se nedařilo ofenzivní manévry Pand zachytávat. Z tohoto tlaku domácích rezonovalo až jejich čtrnáctibodové vedení, když po Nicholsově nájezdu zkraje poslední minuty úvodní půle svítil na tabuli stav 56:42. Hosté ovšem čtyřmi body v řadě kontrovali a do kabin se šlo za stavu 56:46.

Třetí čtvrtina ve stylu hry „kočka s myší“

Tomáš Pomikálek a spol. nastoupili do druhého poločasu mnohem lépe než do půle první a postupně z manka umazávali bod po bodíku. Přitáhnout se borcům v tmavých dresech ovšem povedlo nejblíž na rozdíl tří bodů, víc jim domácí nepovolili, a sami naopak po alley-oopu Delvona Johnsona vstupovali do poslední čtvrtiny řádné hrací doby s šestibodovým polštářem za stavu 75:69.

Delvon Johnson bavil diváky na Slunetě
Zdroj: TVcom

Perioda číslo 4 jasně v režii Válečníků

Ve druhém poločase se střelecky přestalo dařit Lambu Autreymu a spolu s jeho klesající produkcí šla dolů celková ofenzivní síla Pand. Naopak Děčínští vycítili šanci, které se chopili se vší vervou a v závěrečné desetiminutovce řádné hrací doby domácí zmáčkli. Vedení na stranu Válečníků strhnul v závěru 32. minuty trojkou Filip Kroutil. A i když Láďa Pecka ještě stihl vyrovnat, záhy opět borec s číslem 13 na zádech vyslal do obroučky další úspěšný dalekonosný projektil. Po něm se již domácí nedokázali vzpamatovat a Děčín si náskok udržel až do konce utkání. Vládci severu se tak po výhře 95:88 stali hráči Děčína, v jejichž čele tentokrát stanul „triple-doublový“ generál AJ Walton, jenž zaznamenal 19 bodů, 10 doskoků i stejný počet asistencí.

SLUNETA Ústí nad Labem – BK ARMEX Děčín 88:95 (26:23, 56:46, 75:69)

Body: Autrey 19 (+ 5 asistencí), Nichols 18 (+ 10 získaných faulů, 8 asistencí a 5 zisků), Pecka 15 (+ 10 doskoků), Johnson 12 (dvojky 6/6), Dailey 12, Váňa 10, Žikla 2 – Svoboda 22, Walton 19 (+ 10 doskoků i 10 asistencí, 6 plusových faulů, 4 zisky; TH 8/8), Kroutil 18, Pomikálek 17, Cubbage 14, Šturanović 4 (+ 11 doskoků – 9 útočných), Macháč 1.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 41/23 – 41/20; Střelba 3 body 22/9 – 28/11; TH 23/15 – 24/22; Doskoky 30:43 (útočné 8:17); Asistence 17:16; Ztráty 11:14; Fauly 23:21; Počet diváků: 1450.

Rozhodčí: Robert Vyklický, Rudolf Salvetr, Jonáš Kavan

Komisař: Pavel Hlaváček

Matěj Svoboda touto trojkou de facto rozhodl derby

Názory trenérů po utkání

Tomáš Grepl, kouč BK ARMEX Děčín: „Do zápasu jsme nastoupili trochu zakřiknutě, domácí nás přehrávali. Když jim dovolíte takovou útočnou hru, která jim vyhovuje, mají dostatek talentu na to, aby vás za to potrestali. Výsledkem bylo padesát šest obdržených bodů. Po přestávce jsme zlepšili obranu, díky tomu se nám povedlo přibrzdit Ústí v rychlých protiútocích, v nájezdech a zápas otočit, za což jsme samozřejmě rádi. Chtěl bych vypíchnout dvě věci. První je obrovský kredit pro Petra Macháče, jenž si v zápase s Ostravou vykloubil loket a stejně dnes se sebezapřením nastoupil. Nechápu proto některé hejty z tábora soupeře. Tou druhou je výkon AJ Waltona, který zaznamenal devatenáct bodů, deset doskoků a deset asistencí, což je myslím skvělý počin v tak kvalitním utkání ve skvělé atmosféře, jako je derby mezi Ústím a Děčínem.”

Jan Šotnar, kormidelník SLUNETA Ústí nad Labem: „Gratuluji hráčům Děčína, kteří dnes ukázali, proč jsou Válečníci. Ve druhém poločase si výhru doslova vybojovali. My jsme naopak ukázali dvě tváře. V prvním poločase jsme plnili náš plán hry, dali jsme přes padesát bodů, mohli jsme vést i o víc, kdybychom neudělali nějaké chyby. Pak ale přijde druhá polovina, říkáme si, že Děčín je tým, který zvládá stahovat i větší než desetibodové ztráty, že se nikdy nevzdají, a proto musíme bojovat. Uteče deset minut a najednou je stav vyrovnaný, aniž by museli hosté nějak víc zapnout. V podstatě jen bojovali o každý centimetr. Walton ukázal, že je pravým rozehrávačem, naopak nám se výkon zadrhnul a soupeř zaslouženě vyhrál. Zmínil bych ještě poslední číslo, a to jsou doskoky. Nemůžeme zvítězit, pokud prohrajeme 30:43 na doskoku a Šturanović má devět útočných doskoků. Jsme v těžké pozici, ale nevěšíme hlavy, ve středu míříme do Ostravy a pojedeme tam vyhrát.”