KomentářeNovinky

Válečníci v bílém pekle na úvod play-off usmažili Ostravu

Úvodní čtvrtfinálový zápas v Maroldovce sliboval napínavou podívanou a tyto predikce se také potvrdily. Až po střechu napěchovaná aréna sledovala dramatický souboj, který Válečníci na svou stranu definitivně strhli až v posledním kvartálu a ujali se tak v sérii vedení 1-0 na zápasy. Ostravě chyběl Oleksandr Belikov, domácí tým nastoupil v plné polní.

Úporný boj v první půli a brzké fauly Malika Morgana

V úvodu Zápasu 1 nebyl ani jeden z týmů v ofenzivně příliš produktivní. Na straně Nové huti to bylo podtrženo i tím, že již ve 4. minutě si třetí (!) faul udělal lídr týmu Malik Morgan. Po jeho odchodu z kurtu to byli přeci jen svěřenci Tomáše Grepla, kteří se dostali do vedení. V závěru úvodní periody jej korunovala trojka Matěje Svobody a dvě úspěšné šestky Tomáše Pomikálka na 22:16.

Ve druhém kvartálu ovšem moravskoslezská ekipa začala znovu víc kousat a zlepšenou hrou na útočné polovině dělala domácím problémy. Její tlak vyvrcholil na konci 14. minuty, kdy po trojce Malika Morgana svítil na tabuli stav 29:31 a domácí kormidelník si vyžádal oddechový čas. Po něm hráči v bílých dresech znovu zapnuli na vyšší otáčky v obraně a dokázali průběžné skóre do konce poločasu strhnout na svou stranu, takže do kabin se šlo za stavu 39:37.

Lídr Válečníků Ty Nichols zakončuje v akrobatické pozici
Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín

Jiskření ve druhém poločase nakonec vyneslo výhru Válečníků

Po změně stran se na kurtu značně přiostřilo a zápas nabídl vše, co ke klasickému play-off neodmyslitelně patří. V úvodu druhého poločasu tahali za delší konec provazu Ostravští, ovšem ve druhé polovině této periody se obraz hry proměnil a navrch měli naopak domácí borci. Ti deptali svého soka především aktivní obranou a odpoutat na vyšší rozdíl se dokázali na startu minuty 27. po trefě Tomáše Pomikálka zpod koše na 52:45.

Do závěrečné části základní hrací doby se šlo za stavu 56:51 a na startu periody číslo čtyři to s ostravskými akciemi na výhru začalo značně haprovat. AJ Walton nejprve proměnil trojku, následně se prosadil košem s faulem a navrch přihodili Děčínští jeden bod za technickou chybu ostravského kouče. Stav 63:51 vypadal na první pohled jednoznačně. A aby toho nebylo málo, záhy poté se navíc s pátým faulem pakoval ze hřiště střelecký lídr Nové huti Malik Morgan…

Ovšem hosté nesložili zbraně a nadále se snažili utkání zdramatizovat. Domácí tifosi navíc dostal do varu ostravský centr Sukhmail Mathon, který ve 37. minutě po sporné situaci na útočné polovině při návratu do obrany ukazoval směrem k fanouškům a rozhodčím třením prstů o sebe známé gesto, které samozřejmě nezůstalo bez hlasité odezvy…

Z ryze basketbalového pohledu přitáhl Ostravu v polovině 38. minuty Alexandar Radukič trojkou na 74:71 a stejný hráč mohl následně zpoza trojkového oblouku i vyrovnat, ovšem neproměnil a na druhé straně se naopak zpoza oblouku prosadil Matěj Svoboda, který tak zatloukl poslední hřebíček do ostravské rakve. A po závěrečné dalekonosné trojce Anthonyho Waltona mohli domácí borci slavit výhru 84:74, díky níž se v sérii ujali vedení 1-0 na zápasy. Zápas 2 se hraje opět v ARMEX Sportcentru zítra od 18 hodin.

BK ARMEX Děčín – NH Ostrava 84:74 (22:16, 39:37, 56:51)

Body: Walton 22 (8 asistencí a 6 doskoků), Nichols 22 (9 získaných faulů a 7 asistencí; validita 28), Pomikálek 14, Svoboda 13, Kroutil 10, Mach 3, Bruner 0 (7 doskoků) – Majerčák 14 (10 doskoků, 6 asistencí i plusových faulů), Michal Svoboda 12, Mathon 10 (11 doskoků – 5 útočných), Morgan 10, Radukič 9 (8 získaných faulů a 7 doskoků), Snopek 8, Štěpán Svoboda 5, Bohačík 4, Šmíd 2.

Matěj Svoboda úspěšně zakončuje rychlý protiútok Děčína
Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín

Týmové statistiky

Střelba 2 body 41/18 – 24/9; Střelba 3 body 28/7 – 35/13; TH 39/27 – 26/17; Doskoky 42:47 (útočné 12:10); Asistence 18:13; Ztráty 11:22; Fauly 25:31.

Rozhodčí: Robert Vyklický, Ivor Matějek, Jan Jeřáb

Komisař: Pavel Hlaváček

Názory trenérů po utkání

Tomáš Grepl, kouč BK ARMEX Děčín: „Víme, že to bude těžká série a jsme rádi, že vstup se nám povedl. Série ale bude nejen těžká, ale také dlouhá, a už dnes se začaly tvořit dvojičky, jak to ve správném play-off má být. V sérii budou rozhodovat maličkosti, jako třeba dnes, kdy jsme se strašně nadřeli na desetibodové vedení, ale během chvilinky to bylo už jen o tři a Radukič měl na ruce vyrovnávací trojku. Nemůžeme povolit v koncentraci v obraně ani na vteřinu, protože Ostrava nás hned ztrestá. Když budeme hrát pozorně v obraně celých čtyřicet minut, můžeme Ostravu porazit i podruhé.“

Adam Choleva, kormidelník NH Ostrava: „Gratuluji Děčínu k výhře v první čtvrtině. Hraje se na čtyři vítězství, takže toto nic vlastně neznamená. My jsme ukázali, že můžeme odehrát dobrý zápas na horké palubovce v Děčíně, což je pro nás super. Bohužel, dnes nás opět srazila na kolena naše achillova pata – ztráty. Měli jsme jich dvacet dva, přesto jsme v poslední minutě mohli sahat po vítězství. Stáhli jsme dvanáctibodové manko na dva body a měli jsme střelu na otočení. Je to škoda, zítra si musíme dát na ztráty pozor.“

Ve druhém dnešním utkání severočeský soused z Ústí nad Labem padl v prvním utkání čtvrtfinálové série na palubovce Pardubic 77:87 (nejlepší střelci: Svejcar 24, Pecka 19, Hicks a Martin po 19 – Dickerson 19, Švrdlík a Pekárek po 16) a zítra se znovu na východě Čech bude hrát špíl s pořadovým číslem dvě.

Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín