Vítězná odveta Lions, důležitý úspěch Slavoje i překvapivý triumf SP Basketu

Do konce základní části 1. ligy už zbývají pouze dvě kola. Přituhuje zejména v bojích o nadstavbu C, kde mají zatím účast jistou pouze jindřichohradečtí Lions a Královští sokoli. Jména drtivé většiny účastníků play out jsou naopak známa. Zde poslední tajenku mezi USK Praha B a Radotínem rozluští možná už následující kolo.

Lions se beze zbytku povedla odveta za pražskou porážku proti Sokolu Pražskému. Jihočeši se nejprve vypořádali s problémy palubovkou v hale přeložením zápasu do vedlejší malé tělocvičny. Odlišné hrací prostředí Sokolu rozhodně nesvědčilo, po 15 minutách u Vajgaru prohrával 26-50 a bylo po zápase. Jindřichův Hradec oslavil návrat do sestavy Karasova, Kábrta a Navrátila ve velkém stylu, zvítězil 96-69. Tomáš Jansa táhl tým za jistotou prvního místa na západě po základní části 22 body. Sokol Pražský bude muset ještě bojovat nejen o druhé místo, ale i o samotný postup do nadstavby C (o 1. až 6. místo). Pražané (na jihu spoléhající na Kohouta se 17 body a 10 doskoky) potřebují ještě jednu výhru, případně zaváhání Litoměřic a Liberce.

Veledůležité vítězství Slavoje

Litoměřice rozhodně nevzdaly své choutky na nadstavbu C. Proti loňskému nováčkovi (a letošní ligové kometě) z Liberce doma poctivě bránily a nakonec se s fanoušky radovaly z triumfu 72-60. Slavoj tak dorovnal prozatím třetí Liberec co se týká počtu výher (10). Svěřenci kouče Eisnera nadto mají ještě zápas k dobru. Hosté doplatili na prachbídnou úspěšnost trojek (3/29), po změně stran dokonce minuli 15 ze 16. Litoměřice na tom v trojkách nebyly o moc lépe (4-3), ale měly Jana Karlovského, jenž tradičně zářil (19b+13d). K pivotovi Slavoje se přidali i Rozsypal (15b+6d), Slowiak (14b+7d) a Haiblík (13b+12d) a dva body zůstaly doma. O produkci Liberce se staral Daniel Olejník, ale jeho vysoký double-double za 20 bodů a 19 doskoků přišel vniveč.

To nováček z Radotína je opravdu blizoučko postupu do nadstavby D. Wolves porazili i bez Randušky s Černým Chomutov 77-64 a oslavili osmou výhru v sezoně. Do play out mohou svěřence trenéra Slowiaka poslat už jen dvě vlastní porážky a tři triumfy béčka USK. Levharti přijeli do Černošic úplně bez energie, předvedli hrůzný první poločas (18-38) a pak už jen zkorigovali na přijatelnou porážku. Domácí Vladan Primak byl s 18 body a 6 doskoky mužem zápasu. Levharty stály zápas ztráty: V první půli přišli o 20 balonů, celkově pak o 27! K Boykovi (17b) s Macháčem (15b) se nikdo bodově nepřidal a Chomutov si znovu po roce zahraje jen play out.

Tabulka skupiny západ po 16. kole
Zdroj: CZ.Basketball

Klopýtnutí Plzně

Další výhru v dalším “low scoring game” slaví SP Basket. A nutno dodat, že proti Plzni byla ještě překvapivější, než minulý týden na Folimance. Zápas “prsa na prsa” dospěl na Sokole do napínavé poslední desetiminutovky. Tu začali domácí dvěma trojkami (Růžička, Pelikán), díky nimž se odpoutali do malého náskoku. Závěr už byl více o štěstí a jakkoli hostující Honomichl trojkou snížil na 62-61, nepovedlo se pak už ani jednomu týmu se skóre pohnout. SP Basket vyhrál podruhé za sebou a odlepil se z poslední příčky. Přesnou ruku v poslední periodě ukázal Lukáš Hřebík, jenž byl s 16 body nejlepším střelcem domácích. Obvyklé plzeňské opory se tentokrát odmlčely, prapor Lokomotivy tak třímal pouze Martin Mach (18b+14d).

Béčko USK v neděli vydolovalo cenné vítězství 88-81 v Polabí, přestože větší část jeho sestavy hrála ještě okolo poledne extraligu U19 proti GBA Lions. Trojice Sov Palas (23b) – Kramosil (22b) – Šafařík (20b) se složila na 65 bodů vítězů. Pražané mají ještě stále teoretickou naději na vyhnutí se play out, musí k tomu však vyhrát všechny tři zbývající zápasy základní části a Radotín musí oba své prohrát. Utkání v Poděbradech rozhodly 63% dvojky hostů a také šňůra 10-2 na začátku posledního dějství. Domácí Martin Kolář (26b+12d) byl s užitečností 39 mužem 16. kola, což byl ale jistě vyměnil za výhru. Polabí spadlo na poslední místo tabulky.

Favorité nezaváhali

Hlavní favorité na vysoké pozice v 1. lize – tedy Královští sokoli a Svitavy zaznamenali “povinné” venkovní výhry. Královští sokoli si dojeli pro hladký triumf 108-76 do Olomouce. Hanáci oslabení o Klepače s Žákem kladli odpor jen 15 minut, ještě do pauzy ale hosté (bez Dvořáka) šňůrou 14-4 odrazili k vedení 55-38 a to po změně stran jen navyšovali. Sedm Sokolů nastřílelo dvojciferný počet bodů – v jejich čele byli Sedmák (19b+10d) se Svojanovským (18b). V domácím dresu nastřílel sedm trojek Grmolenský, celkově zatížil konto soupeře 23 body.

Svitavy se v Ostravě nadřely o poznání více. Snakes v poločase s favoritem prohrávali pouze 45-46 a to ještě hostující hvězda Slezák dělal vše možné i nemožné. Svědčí o tom jeho 19 bodů za první poločas. Ještě po třiceti minutách vedli Tuři pouze 75-72, ovšem pak začali pečlivě bránit a trpělivě navyšovali skóre. Osmičlenná rotace Snakes začala “šlapat vodu” a závěrečném dějství vstřelila pouze 13 bodů. Pod třináctý triumf z dálky skvěle střílejících Turů (13/31) v sezoně (v poměru 96-85) se nakonec podepsali Slezák (25b), Novák (23b+8d) a Hlobil (17b+13d). Domácí Jan Mička měl spolu s polabským Kolářem nejvyšší užitečnost v tomto kole – 39 – nastřádal celkem 23 bodů a 15 doskoků.

Ze zápasu Snakes Ostrava – Tuři Svitavy

Vividbooks Pardubice díky výhře ve Zlíně 90-79 definitivně proklouzly do nadstavby D. Svěřenci trenéra Bohunického uspěli na Valašsku i bez Svojanovského s Mrázkem. Zlín sice potopil 13 trojek, ale dvojky hrozivě zahazoval (8/24). To v kombinaci s doskokem stálo (36-46) domácí zápas. Hostující rozehrávač Adam Lukeš byl se 26 body, 14 doskoky a 10 získanými fauly hlavním jazýčkem na vahách. Pardubice předvedly útočný uragán v posledním dějství, které vyhrály 30-21 a tím zvítězily. Za Zlín se nejvíce bodově snažil Dedek s 23 body.

Čtvrtá v řadě pro Nový Jičín

Papírové předpoklady začal v závěru základní části konečně naplňovat Nový Jičín. Severomoravané v uplynulém kole porazili Basket Brno U23 83-81 a nenápadně zaznamenali čtvrtou výhru po sobě. Zajistili si tak navíc i účast v nadstavbě D. Tým trenéra Hájka však musel proti oslabenému soupeři (Kubín, Dáňa, Marek Půlpán aj.) o dva body do tabulky tvrdě bojovat – zejména proto, že měl po celý zápas velmi vychýlenou mušku. Co na tom, že Nový Jičín vystřelil z pole o 16 střel více než soupeř, když je proměňoval s pouhou 34% úspěšností. Brňané ještě čtyři a půl minuty před koncem vedli 74-69, ale k velkému obratu zavelel teprve sedmnáctiletý zelenáč Mikuláš Čank, jenž trefil dvě trojky. Spolu s ním se činil i Janů a závěrečné veledůležité šestky (na 83-80) proměnil pivot Bujnoch. Potenciálně vyrovnávací střela hostujícího Strašáka se neujala a Nový Jičín mohl slavit. Zápas rozhodlo 21 ztrát Brna, jejž střelecky sytil Musil s 25 body. Domácí si připsali 22 útočných doskoků a jejich nejlepším střelcem byl s 20 body Bujnoch.

Zaváhání Brna využila Opava B (i bez Kavana), která potvrdila roli favorita proti Prostějovu (76-55). Orli byli bez Klepače a Rytíře bezzubí (29% z pole) a Slezané vyhráli zcela zaslouženě, čímž se posunuli na třetí pozici v tabulce. Zápas pravdy ale Opavu B čeká tento týden, kdy zavítají do Svitav. V duelu s Prostějovem byl nejlepším střelcem Štěpánek (15b), jediným dvojciferným Orlem byl poté Kaštil (19b).

Tabulka skupiny východ po 16. kole

Výsledky:

GBA Lions J. Hradec – Sokol Pražský 96-69 (Jansa 22, Kábrt 16 – Kohout 17, Hartig 14)

Basketbal Polabí – USK Praha B 81-88 (Kolář 26, D. Novák 20 – Palas 23, Kramosil 22)

Wolves Radotín – Levharti Chomutov 77-64 (Primak 18, Taussig 14 – Boyko 17, Macháč 15)

Slavoj Litoměřice – Lynx Liberec 72-60 (Karlovský 19, Rozsypal 15 – Olejník 20, Příhonský 10)

SP Basket – Lokomotiva Plzeň 62-61 (Hřebík 16, Staniszewski 14 – Mach 18, Paidar 10)

Snakes Ostrava – Tuři Svitavy 85-96 (Mička 23, Stehlík 14 – Slezák 25, Novák 23)

Fastav Zlín – Vividbooks Pardubice 79-90 (Dedek 23, Szarowski 20 – Lukeš 26, Mikuláš 18)

BC Nový Jičín – Basket Brno U23 83-81 (Bujnoch 20, Janů 18 – Musil 25, Houzar 18)

Basketbal Olomouc – Královští sokoli 76-108 (Grmolenský 23, Zdravkovič 13, Šruc 13 – Sedmák 19, Svojanovský 18)

BK Opava B – BCM Orli Prostějov 76-55 (Štěpánek 15, Henzl 14 – Kaštil 19)