NovinkyRozhovory

Vyroubal: Precizní obrana je základ pro rychlý a účelný basket

V této sezoně držel dirigentskou taktovku juniorského týmu s patrně nejvíce talenty v ČR. Trenér Martin Vyroubal v rozhovoru pro náš web promluvil o své trenérské filozofii, prohraném finále MČR, zapracovávání mládežnických hvězd do brněnského áčka a také o šancích reprezentace U20 na Eurobasketu v Černé Hoře.

Trenére, máte za sebou první sezonu v pozici kouče Basketu Brno U19. Jak byste ji zhodnotil?

Byla to náročná sezóna, avšak jsem velice rád, že konečně po dvou covidových letech proběhla bez přerušení. Museli jsme se vypořádat s řadou zranění a odchodem Ondry Hustáka. Dostávali jsme se tak do situací, při nichž jsme museli přizpůsobovat herní koncept a točit některé hráče na postech, na nichž pravděpodobně později hrát nebudou. Navzdory tomu, že se nám nepodařilo získat titul v extralize U19 si myslím, že sezónu mohu hodnotit jako úspěšnou. Měli jsme možnost zúčastnit se euroligového turnaje Adidas Next Generation, kde jsme zanechali dobrý dojem celkovým 5. místem. Postoupili jsme s mladým kolektivem do play-off 1. ligy a dařilo se zapojovat hráče do tréninkového procesu a utkání A-týmu. Kluci udělali za ten rok velký progres.

Částečně splněné cíle

Jaká jste měl očekávání před sezonou? Podařilo se je naplnit? Je něco, co vás v letošním ročníku hodně překvapilo?

Snažím se v průběhu celé sezóny se dívat na přítomnost a moc nepřemýšlet nad tím co se stane. To stejně nikdy nevíte. Nicméně pokud nevezmu očekávání, ale cíle na tuto sezónu, tak naším cílem bylo primárně posunout hráče směrem k našemu A-týmu. A jelikož jsme cítili sílu našeho ročníku, chtěli jsme získat titul z extraligy U19. Cíle se tedy podařilo naplnit částečně. Překvapivý byl pro mě tento rok pouze jeden moment: A to, když jsme se dozvěděli, že Mistrovství ČR bude probíhat každý den v jiném městě (semifinále v Pelhřimově, finále a o 3. místo v Jindř. Hradci, pozn. red.). Spolu s ostatními přijíždějícími účastníky jsem vyjádřil svůj nesouhlas. Považuji MČR U19 za svátek českého mládežnického basketbalu, na němž by dle mého názoru měly panovat plně profesionální podmínky.

Kterému vašemu svěřenci se za tento rok povedlo největší zlepšení?

Tady bych uvedl dva hráče – Matěje Rychteckého a Šimona Svobodu. Oba byli tento rok mladšími juniory a jejich výkonnost šla během této sezóny opravdu nahoru. Snažili jsme zapojovat některé hráče (Křivánek, Nečas, aj.) do našeho áčka. Postupem času i vlivem kupících se zranění, vzali Matěj se Šimonem role lídrů týmu. A byli to právě tito dva hráči, kteří měli lví podíl na výsledcích juniorky.

Před Nečim je spousta práce

Ve finále MČR proti GBA jste drželi krok více méně poločas? Co tento zápas rozhodlo? Hrálo velkou roli, že GBA byla de facto doma (v Jindřichově Hradci)?

Hráli jsme dobrý basketbal pouze prvních patnáct minut utkání, potom to šlo s naším výkonem z kopce. Zápas rozhodla naše nízká úspěšnost střelby zpoza oblouku, diametrální rozdíl na doskoku a větší energie ze strany GBA. Nemyslím si, že domácí prostředí hrálo zásadní roli, ale GBA byla v ten den prostě lepším týmem a zaslouženě zvítězila.

Jak vidíte budoucnost Jakuba Nečase, jakožto patrně největšího českého talentu ročníku 2004?

Jakub Nečas je ročník 2004, tudíž má před sebou ještě jeden ročník v mládeži. Nicméně je na debatu, zda do něj vůbec zasáhne, protože už druhou sezónu je stabilním článkem mužského A-týmu. Neči má před sebou samozřejmě ještě spoustu práce, avšak pokud půjde vše správným směrem, nemám o jeho basketbalovou budoucnost obavy. Možnosti odchodu do zahraničí se mu otevřely už před touto sezónou. Takže už se zde bavíme spíše o tom, jaký krok a v jaký čas zvolit, aby to bylo pro jeho rozvoj to nejlepší možné. A samozřejmě nejpodstatnější bude, jak bude mít nastavenou hlavu sám Jakub.

Vycházející hvězda Jakub Nečas po prohraném finále MČR U19

Foto: Lukáš Šamal
Vycházející hvězda Jakub Nečas po prohraném finále MČR U19

Profi smlouva Svobody

Pět hráčů z vaší věkové kategorie letos v týmu končí (Michal, Dáňa, Adam Husták, Křivánek a Svoboda). Kam budou směřovat?

Šimon Svoboda je ročníkem 2004, takže ten má ještě rok juniorské kategorie před sebou. V nedávné době však již podepsal svoji první profesionální hráčskou smlouvu s naším A-týmem, a já věřím, že ho od příštího roku budeme více vídat na palubovkách KNBL. Co se týče Křivánka s Dáňou, ti mají také platné smlouvy u nás Brně a já doufám, že budou pracovat tak, aby si platné role v mužské extralize vydobyli. Adam Husták je perspektivní hráč, který zatím nenaplňuje svůj potenciál. Tady to bude hodně o Adamovi samotném, jak se ke svojí kariéře postaví a zda dokáže přesvědčit trenéry, že může být profesionálním hráčem.

Cílem klubu není pouze výchova top talentů, ale také vytvoření lásky k basketbalu u hráčů, jako je právě Saša Michal nebo Roman Slovák. Tito dva kluci jsou posledními hráči, jež končí v U19. Oba maturují a hlásí se na vysoké školy, pro oba zde máme soutěže v podobě 2. ligy a 1. ligy mužů. Bude záležet jen na nich, kolik svého času budou chtít tréninku a hraní obětovat při skloubení se studiem. Roman se navíc aktivně věnuje roli rozhodčího a Saša už tuto sezónu nakukoval u naších přípravek do role trenéra, v níž určitě bude dále pokračovat.

Šimon Svoboda patřil mezi brněnské opory jak v U19, tak i v 1. lize

Trenér Vyroubal a jeho filozofie

Jaké máte zprávy o Ondřeji Hustákovi, jenž vám v průběhu sezony přestoupil do Manresy a aktuálně je na zkušené ve 3. Španělské lize? Jste s ním v kontaktu?

Zprávy o Ondřeji Hustákovi mám spíše zprostředkovaně, nejvíce s ním byl v kontaktu kolega Luboš Bartoň. Nemám tak komplexní informace, abych mohl hodnotit, zda to byl pro Ondru dobrý nebo špatný krok. V kažém případě – zahraniční zkušenost je pro mladého hráče k nezaplacení a já věřím, že Ondru v jeho kariéře posune na další úroveň.

Jaký má trenér Vyroubal trenérský vzor a jaká herní filozofie je vám blízká?

Nemám jeden vyhraněný trenérský vzor, snažím se vzít si “něco” z více trenérů. Ať už z těch, pod nimiž jsem měl možnost hrát, nebo s nimž můžu spolupracovat v klubu či v reprezentaci. Co se týče herní filozofie – mám rád rychlý a jednoduchý basketbal, který vychází z agresivní obrany. Kvalitní obrana a doskok jsou samy o sobě dva předpoklady pro to, abyste mohl hrát rychlý přechod do útočné fáze a maximálně těžit z rychlých protiútoků či sekundárního útoku.

Stříbrný tým MČR U19 - Basket Brno

Foto: Lukáš Šamal
Stříbrný tým MČR U19 – Basket Brno

Nelehká úloha repre U20

Kdybyste měl označit pět největších talentů z letošního ročníku extraligy U19 napříč kluby – kteří by to byli?

Jakub Nečas, Ondřej Švec, Šimon Svoboda, Jorge Sánchez, Dávid Novák.

A poslední otázka. Pomalu se blíží Eurobasket U20 v Černé Hoře. Loni v Brně mládežnická repre odehrála vynikající Challenger a opanovala jej. Jak vidíte šance týmu trenéra Pivody letos? Soupeři nejsou snadní – Španělsko, Litva a Ukrajina.

Loňské vítězství na Challengeru byl bezpochyby úspěch pro CZ.BASKETBALL. Je ovšem třeba vzít v potaz, že turnaj neměl takovou kvalitu a prestiž jako má Eurobasket U20, což se odrazilo i ve složení některých družstev soupeřů našeho národního týmu. Španělsko a Litva budou bezpochyby tradičními favority. Těžko říct v jakém složení, a jak se zvládne připravit na turnaj ukrajinský národní tým, který se nachází ve složité situaci kvůli ruské agresi vůči jejich zemi. Mám zprávy z jejich národního týmu U18, že jejich příprava by měla probíhat někde na území EU. Nicméně zatím není jasné, v jakém státě a ani v jakém formátu. Předpokládám, že bohužel v podobné situaci bude i jejich tým U20. Naše dvacítka to rozhodně s vylosovanými soupeři nebude mít jednoduché a já Lukášovi i celému týmu přeji, aby se jim turnaj vydařil.