Novinky

Vysočina konečně slaví, Karlovský má rekord

První liga mužů už nezná bezvítězný tým. Vysočina totiž překvapivě vyhrála v Olomouci a posunula se na deváté místo skupiny východ. Druhou prohru v posledních třech utkáních naopak zaznamenal Nový Jičín. Toho chtějí využít pronásledovatelé ze Zlína a Brna U23. Na západě o třetí příčku i nadále soupeří Polabí, Plzeň a Litoměřice, které zvládly derby i díky supervýkonu pivota Karlovského.

Jak je tomu zvykem, oba vládci skupiny západ z jihu Čech dokázali v uplynulém kole vysoko zvítězit. Písek si v (na jeho poměry) nezvykle defenzivním klání poradil s Libercem 89-47. Svěřenci trenéra Čecha potěšili naplno své příznivce až po přestávce: Třetí čtvrtinu vyhráli 34-5 a dali zapomenout na pouze devítibodové vedení z první půle. Sršni spoléhali na výtečnou úspěšnost střelby za dva body (69%) a dvojici Svojanovský (15b) – Šlechta (15b). Severočeši ztratili 26 míčů a stříleli z pole pouze s 28% úspěšností. Jejich nejlepším střelcem byl Kořínek (13b+9d).

Tabulka skupiny západ
Zdroj: CZ.Basketball
Tabulka skupiny západ
Zdroj: CZ.Basketball

Jindřichův Hradec přehrál spřátelené Sojky Pelhřimov v jejich hale 86-59, ovšem i Lions zabrali až po změně stran. Do kabin se šlo jen za tříbodového vedení favorita, avšak druhou půli hosté vyhráli o 24 bodů. To vše pod vedením Ikegwuruky (22b+10d) s Borovkou (17b+12d). Domácí Sojky sytil Slovák Jozef Zlocha (22b), jenž v první lize hostuje právě z juniorky Jindřichova Hradce. Lions jsou i nadále o skóre druzí za Pískem.

Davidův a Karlovského supervýkon

Třetí příčku prozatím drží Polabí, ale jeho zápas s béčkem USK byl odložen. Čtvrtá Lokomotiva Plzeň se tak na Polabí a jeho osm triumfů dotáhla po přesvědčivém vítězství nad SP Basket 100-73. Hvězdou utkání v Praze byl křídelník Martin David, jenž zaznamenal 33 bodů a trefil osm trojek. Není bez zajímavosti, že David svých 33 bodů zvládl za pouhých 24 minut na palubovce. Celkově Západočeši vysázeli 16 střel zpoza oblouku (z 32), na což Pražané jednoduše nenašli odpověď. Jejich jediným dvouciferným střelcem byl Lukáš Hřebík (17b).

Plzeňské křídlo Martin David
Foto: BK Lokomotiva Plzeň
Plzeňské křídlo Martin David
Foto: BK Lokomotiva Plzeň

Severočeské derby ovládly s menšími potížemi favorizované Litoměřice. Na Levharty (bez Macháče) nastoupil Slavoj ve velkém stylu a po osmi minutách vedl 26-8. Chomutovští trpělivou hrou po celý zbytek utkání ukrajovali z manka a v polovině poslední čtvrtiny snížili dokonce na tříbodový deficit. Definitivní pojistku na litoměřické vítězství 85-77 ale dal 2,5 minuty před koncem zápasu trojkující Šotnar. Domácí mohou děkovat za sedmé vítězství v sezoně Janu Karlovskému, jenž zaznamenal 31 bodů a 14 doskoků za 27,5 minuty. Litoměřický pivot se navíc s užitečností 49 postaral o letošní rekord 1. ligy. Za Chomutov pak korigoval Žikla s 19 body a 13 doskoky.

Trápící se Nový Jičín

Nový Jičín se bez zraněného rozehrávače Lukáš Bukovjana trápí. Svěřenci Davida Hájka minulý týden doslova za minutu dvanáct otočili domácí duel s Olomoucí, ale v neděli už nestačili na Brno U23. Pod porážkou 86-101 se podepsala propustná obrana, stejně tak jako 20 útočných doskoků domácích Brňanů. Sedm Jihomoravanů zaznamenalo 10 a více bodů a nejpilnějším střelcem se ukázal Petr Křivánek (23b+6a). Hosté se spoléhali na trojici ”pendlů” z NH Ostrava (Týml, Snopek i Svoboda se složili na 62 bodů), k nimž se však nikdo výrazněji nepřidal. Brno na Nový Jičín aktuálně ztrácí jedinou výhru a navíc už dvakrát hrálo s lídrem skupiny Svitavami. Nový Jičín čeká náprava v pátek v Jihlavě, kde by proti outsiderovi mohl už nastoupit i Bukovjan.

Druhý zápas po sobě a čtvrtý celkem už letos vyhráli mladíci z Pardubic. Lví podíl na úspěchu 78-67 proti Opavě B měl s 29 body a 7 asistencemi rozehrávač Matěj Burda, pro nějž se jednalo teprve o druhé vystoupení v letošní 1. lize. Východočeši rozhodli o důležitém vítězství šňůrou 9-0 v posledních 160 sekundách. Hosté poztráceli 19 balonů a v rozhodujících chvílích je zradila muška. Nejlepším střelcem Slezanů byl s 18 body Adam Robenek.

Tabulka skupiny východ
Zdroj: CZ.Basketball
Tabulka skupiny východ
Zdroj: CZ.Basketball

Vysočina odčarovala kletbu

Vysočina ukončila jedenáctizápasové čekání na první výhru v této sezoně. Pro úspěch 70-60 si jihlavští hráči dojeli do Olomouce. Hanákům chyběl Erik Klepač, ovšem jejich základní problém byla střelecká impotence. Domácí minuli 24 z 27 trojek a s úspěšností 11% se těžko vyhrává i proti poslednímu celku. V utkání plném nepřesností hosté rozhodli o výhře ve třetí periodě, kterou vyhráli 25-14. Pod ubojovaným vítězstvím se podepsali 18 body Maňák a s 15 Plešingr. Domácím nebylo nic platných ani 17 bodů Noska.

Ofenzivní duel doma zvládli basketbalisté Zlína, kteří 93-83 porazili Snakes Ostrava. Hosté v úzké rotaci nepodali špatný výkon, ale zkušenější domácí v čele s dvojicí Nehoda (30b) – Vošlajer (20b+20d) byla nad jejich síly. Ostrava klesla na poslední místo tabulky, prohrála už páté klání za sebou. Nic na tom nezměnilo ani 22 bodů Jana Stehlíka.

Pro dvanáctou výhru a další vylepšení impozantního skóre si dojely Svitavy do Prostějova (89-48). Zkušení Tuři přeskákali mladé Orly 49-26 a daleko lépe stříleli, takže od počátku nebyl pochyb o vítězi. Pavel Slezák zaznamenal 25 bodů, Jan Hlobil přidal 17 bodů a 13 doskoků. Tuři se už mohou plně soustředit na pohárový čtvrteční hit proti Basketu Brno. Orli (A. Klepač 15b) prohráli podruhé v řadě a v dalším kole přivítají Brno U23.