KomentářeNovinky

Začíná nadstavbová část 1. ligy

Základní část 1. ligy je minulostí. Druhá nejvyšší mužská soutěž od tohoto víkendu nabídne zajímavé boje ve třech nadstavbových skupinách. Pojďme se společně podívat, co hráče a fanoušky čeká.

Nový Jičín a Snakes poprvé

Jak už je v posledních letech zvykem, 1. liga se po konci základní části obou “konferencí” dělí na tři nadstavbové skupiny. Tři nejlepší celky východu i západu si zahrají v nadstavbě C o 1. až 6. místo, přičemž mají jistotu play off. Mužstva budou bojovat především o co nejlepší výchozí pozici a domácí výhody ve vyřazovacích bojích. Každý z týmů si zahraje šest utkání (tři doma, tři venku) vždy proti třem soupeřů z opačné ”konference”. Výsledky ze základní části zůstávají (ve všech nadstavbových skupinách) platné.

O dvě pozice nejlepší pozice pro čtvrtfinále play off budou soupeřit mužstva ve skupině D o 7. – 12. místo. V play out (13. – 20. místo), což si zahrají vždy čtyři nejhorší týmy základní části, půjde o vyhnutí se přímému sestupu (20. příčka) a baráži (19.) se třemi druholigovými týmy.

Vůbec poprvé si skupinu o 1. – 6. místo zahrají dva severomoravské celky – Nový Jičín a Snakes Ostrava. Novojičínští si po letech strávených v play out skupině vyzkouší, jaká je konfrontace s nejlepšími týmy západu. Spoléhat budou i na Václava Bujnocha, ex-power forwarda Opavy a Svitav. Snakes, podobně jako Nový Jičín, budou těžit ze svých domácích hal. Tělocvična Snakes je hodně specifická, v hale Nového Jičína jsou pro změnu hodně slyšet fanoušci, kteří chodí na zápasy v hojném počtu. Oba týmy budou chtít zabojovat minimálně o čtvrté místo, jež momentálně okupují Litoměřice.

Novojičínští se radují z postupu do nadstavbové skupiny C

Foto: BC Nový Jičín
Novojičínští se radují z postupu do nadstavbové skupiny C

Pozlobí Písek favority?

Největším favoritem 1. ligy zůstává Slavia, která okusila hořkost porážky pouze jednou v Litoměřicích. Kádr Pražanů je sice poměrně úzký, ale osmička hráčů v čele s bratry Pumprlovými má paramatry NBL. Pozadu nechtějí zůstat ani ve Svitavách. Tuři, podobně jako Slavia, prohráli v základní části pouze jednou (v Novém Jičíně) a i v Českém poháru zle trápili Královské sokoly. Svitavy však hodně spoléhají na brněnského Richarda Bálinta a je otázkou, nakolik bude svého pátého nejlepšího střelce kouč Růžička Svitavám půjčovat (i s ohledem na účast v ENBL a Final4 ČP).

Poslední slovo v boji o první místo rozhodně neřekli ani písečtí Sršni. Tým okolo kanonýra Petra Šlechty těží z největší sehranosti ze všech třech hlavních favoritů. Osa Sýkora – Šlechta – Svoboda je nesmírně kvalitní. Ovšem dvojzápas se Slavií v základní části Písku ukázal, že pouštět se s Pražany do přestřelek není nejlepší nápad, a také, že některým mladším hráčům Písku zkrátka zkušenosti chybějí.

Litoměřice jsme možná čekali ještě o něco výše. Tým doplnili ex-děčínští Ježek s Gruntem, potažmo ex-ústecký Michal Šotnar a na papíře vypadá Slavoj skvěle. Jako jediný porazil Slavii, ovšem nevyhnul se výpadkům s Chomutovem a na Folimance. Tým má dobře zažitu defenzivu (68 inkasovaných bodů na zápas) a je nesmírně zkušený, což se v rozhodující fázi sezony bude hodit.

Tip na pořadí: 1. Slavia, 2. Písek, 3. Svitavy, 4. Litoměřice, 5. Nový Jičín, 6. Snakes

Tabulka nadstavbové skupiny C

Zdroj: CZ.Basketball
Tabulka nadstavbové skupiny C

Napraví Levharti dojem?

Jediným týmem s pozitivní bilancí (11-7) v nadstavbové skupině D (o 7. – 12. místo) je Basket Brno U23. Ale i svěřencům trenéra Bartoně po odchodu Ondřeje Hustáka do Manresy (a Matěje Dáni na hostování do Jihlavy) ke konci základní části docházel dech. Jihomoravané od prosince prohráli pět ze sedmi utkání, a proto je minula účast v elitní skupině C. I tak má Brno nejlepší výchozí pozici a poměrně široký kádr, takže by jej postup nemusel minout.

Jak to bývá, ostatní týmy jsou co do počtu výher dost vyrovnané: Více jsme určitě čekali od Levhartů Chomutov (8-10), jejichž zkušenosti (Stria – Jiříček – Houška – Landa) z NBL jsou nepřeberné. Jenže propustná obrana (86,2 bodů na zápas) je důvod, proč se Chomutov nachází až tři triumfy za Brnem. Základní skupina východ je ale papírově slabší, takže čekáme, že by Levharti mohli o postup do vyřazovacích bojů výrazně promluvit.

U ”béček” USK a Pardubic bude v únoru a březnu dost záležet na tom, kolik mladíků pendlujících do ”áček,” jim trenéři King a Repeša půjčí. V případě, že za Pardubice bude více hrávat Burda s Tkadlecem a za tradičně nepříjemné Sovy třeba Macháč s Vyroubalem, mohou se nakonec radovat.

Tabulka nadstavbové skupiny D

Zdroj: CZ.Basketball
Tabulka nadstavbové skupiny D

Basketbalu Olomouc neprospěl odchod rozehrávače Jiráka (z BK Olomoucko) do Plzně, ovšem klub přemluvil bývalého lídra Eugenia Scripcaru k návratu na palubovky 1. ligy. Tým překvapivě vyhrál v závěru základní části v Brně a zahraje si tedy tuto skupinu. Posledním do party je SP Basket, jehož jsme také očekávali s o něco více výhrami. Pokud ale Pražané začnou lépe využívat svou podkošovou vozbu, můžou dojem z (prozatím) nepříliš neúspěšné sezony ještě vylepšit.

Tip na pořadí: 7. Brno, 8. Chomutov, 9. USK B, 10. SP Basket, 11. Pardubice B, 12. Basketbal Olomouc

Kdo dostane padáka?

V play out to vypadá, že si to o udržení rozdají tři celky: Vyšehrad, Basket Opava 2010 a Vysočina. Zlín s Plzní sice také nemají nic jistého, ale čtyři výhry před Opavou jim dávají klid. Plzeň navíc posílila o rozehrávače Jiráka a křídelníka Davida (jenž skončil ve Slunetě), takže by tabulkou měla stoupat jedině vzhůru. Zlín pro změnu, pokud by šlo do tuhého, bude moci nejspíš využít zapůjčeného Martina Nábělka z NH Ostrava a Tomáš Vošlajer pod košem budí stále velký respekt. Mládežnické výběry Polabí, Prostějova a Pelhřimova budou play out využívat k nabytí herní praxe svých mladých hráčů mezi dospělými.

Prozatím osmnáctá Vysočina bude spoléhat na vypůjčeného Matěje Dáňu z Brna a samozřejmě na rozehrávače Lukáš Kantůrka. Druhý jmenovaný je se 24.4 body na utkání aktuálně nejlepším střelcem druhé nejvyšší soutěže. Lepší vzájemné zápasy s Opavou jsou pro tým z Jihlavy také plusem. Naprosto klíčové budou pro Vysočinu tedy domácí souboje a dvojzápas s Vyšehradem. Kvalita kádru hovoří pro ni.

Tabulka skupiny play out

Zdroj: CZ.Basketball
Tabulka skupiny play out

Kdo se přidá k Zachovi?

U Opavy 2010 je pro nás naprosto zarážející fakt, že drtivou většinu prosincových a lednových utkání odehrál tým v šesti nebo sedmi lidech. Mužstvo se nemohlo spolehnout na velezkušené trio Čarnecký (5) – Cvek (3) – Dihel (2) a ani Michal Ihring toho neodehrál o moc více (8). Ale i když některý ze zkušených hráčů nastoupil, opavské zápasy provázel jeden společný jmenovatel – katastrofální úspěšnost střelby (64 nastřílených bodů na zápas, úspěšnost šestek 57% a z pole 34 %). Pokud se Slezané nebudou (aspoň na domácí) na zápasy scházet ve více hráčích, baráž či přímý sestup je nemine.

Aktuálně poslední Vyšehrad bude mít rovněž těžkou pozici. Oproti Opavě možná s tím rozdílem, že hrál na silnějším západě. Druhá výhoda je ta, že v jeho maličké tělocvičně Sokola, už v play out v minulých letech prohrála řada zvučnějších soupeřů, než je Opava (nebo Vysočina). Problémem Sokola je rovněž tristní ofenziva, v níž spoléhá pouze na Daniela Zacha (18.7 bodů na zápas). Pokud by se Zach v nadstavbě zranil, bude po nadějích Vyšehradu na záchranu.

Tip na pořadí: 13. Plzeň, 14. Polabí, 15. Prostějov, 16. Pelhřimov, 17. Zlín, 18. Vysočina, 19. Vyšehrad, 20. Opava 2010