KomentářeNovinky

Začíná play off první ligy

Už tento pátek se rozhoří vyřazovací boje v 1. lize mužů. Jednoznačným favoritem je pražská Slavia, kterou však chtějí prohánět jak svitavští Tuři, tak třeba vždy nebezpečný Písek. Pojďme se podrobně podívat na všechny čtyři čtvrtfinálové dvojice a to včetně vyjádření aktérů. První kolo play off se odehraje na tři vítězné zápasy.

Slavia Praha (1.) – Basket Brno U23 (8.)

Slavia se netají ambicemi na postup do Kooperativa NBL, čemuž odpovídá letošní skvostná bilance 22-2. Cestu svěřenci trenéra Beneše začnou proti mládežnickému týmu Brna. Zkušenosti, sehranost a kvalita jasně hovoří pro Pražany. Jihomoravané budou muset kontrovat nasazením, entuziasmem a nesmírnou bojovností.

Sešívaní mají ve svém středu sedm hráčů s NBL parametry a ti navíc v průměru přinášejí dvojciferné bodové hodnoty: Bratry Pumprlovy není třeba představovat, Jalen Bradley (21.3b+6.4a) na rozehrávce je nejspíš nejlepším guardem, jenž se prohání po prvoligových palubovkách. Podobně výborné výkony předvádí i křídelník Addison Park (16b+6.9d). Power forward David Jelínek (12.1b+5.9d) má ve 25 letech budoucnost stále před sebou. Dále má Slavia z Kolína zapůjčeného Filipa Novotného a podkošovou sestavu před play off vyztužila o ex-ligistu Karla Aušprunka.

Bývalý reprezentační kapitán Pavel Pumprla je velkou osobností Slavie i celé ligy
Foto: Basket Slavia Praha
Bývalý reprezentační kapitán Pavel Pumprla je velkou osobností Slavie i celé ligy
Foto: Basket Slavia Praha

Cokoli jiného, než postup Slavie ve třech utkáních by bylo překvapením. Brno bude spoléhat na trojici Nečas – Křivánek – Svoboda, ovšem pro všechny hráče bude tato série velkou školou. Zajímavostí série je i fakt, že výhodu domácího prostředí bude mít jako první Brno. Druhý a třetí duel se odehrají v Edenu.

Svoboda: Můžeme překvapit

Match-up: Jelínek vs. Nečas

Tip na výsledek série: Slavia 3-0

David Jelínek (power forward Slavia): “Do čtvrtfinále vstupujeme s velkým respektem, protože víme, že Brno má velký talent a výborné zázemí – od trenéra po halu. V základní části ani nadstavbě jsme na ně nenarazili, proto tam musí být od nás zvýšená obezřetnost. Budeme se snažit hrát naši hru, jež se v sezoně osvědčila a budeme doufat ve vítězství a postup.”

Radek Pumprla (křídlo Slavia): “Na play-off se těším, je to vždycky nějaké vyvrcholení sezony. Měla by to být nejtěžší část soutěže. Doufám, že pro nás to tak nebude, že budeme pokračovat ve výkonech ze základní části a projdeme co nejvýš a bude rozhodovat každý zápas. Takže doufám že začneme šlapat hned od začátku a nebude trvat než se do toho dostaneme.”

Šimon Svoboda (křídlo Basket Brno U23): “Zítra nás čeká první ze série nejtěžších utkání sezony. Slavia je favorit na postup do KNBL. Myslím ale, že když do zápasu půjdeme naplno, můžeme soupeře překvapit. Do karet nám hraje také výhoda domácí palubovky, čehož chceme využít.”

Tuři Svitavy (2.) – Levharti Chomutov (7.)

Souboj druhého a sedmého celku letošní prvoligové sezony v sobě píše několik příběhů. Chomutovská parta veteránů v čele s Jakubem Houškou se vrátí na svitavskou palubovku, kde ještě v dresu Děčína odehrála několik povedených utkání. Před třemi lety například Válečníci Houška s Landou slavili postup přes Tury do finále NBL, zatímco na svitavské straně stál jejich další dnešní spoluhráč a skvělý střelec Luboš Stria. A právě souboj Strii s domácím ostrostřelcem Pavlem Slezákem by měl patřit k nejlepším ”match-upům” celé série.

Obdobně bude zajímavé sledovat, jak se pivoti Svitav Jokl s Hlobilem popasují s tvrdou hrou Landy s Houškou. Pokud veteránům Levhartů vydrží zdraví, můžeme se dočkat nesmírně napínavé série. Svitavy se sice prezentují fantastickou obranou, avšak až půjde do tuhého, to samé zvládne i Chomutov. Není také jisté, nakolik zápasů kouči Bálintovi pomůže jeho syn Richard, ”válící” v Brně. Obecně lze konstatovat, že čím více utkání Bálint junior za Tury odehraje, tím kratší by mohla být tato série. Ve velmi dobré formě zastihl závěr nadstavby i jiného svitavského křídelníka Martina Nováka. On i celé Svitavy věří, že fandové na Střelnici budou pověstným šestým hráčem týmu. Tury těší i skalpy Slavie a Litoměřic, díky nimž zakončili nadstavbu s bilancí 21-3.

Match-up: Slezák vs. Stria

Tip na výsledek série: Svitavy 3-1

Houška: Play off zápasy nám sedí

Martin Novák (křídlo Tuři Svitavy): “Ve čtvrtfinále play off nás čeká velmi kvalitní soupeř Levharti Chomutov. Tento tým se opírá o Houšku, Landu, Striu a Jiříčka, tedy kvarteto, které vedlo Děčín ke stříbrným úspěchům v KNBL pár let zpátky. Doplňují je mladíci, takže v týmu Chomutova vznikl pěkný mix zkušeností a dravého mládí. Ovšem i náš tým má svou kvalitu a já od nás očekávám koncentrované výkony a s nimi spojený postup do dalšího kola. Nikdo z týmu nechce jet do Chomutova dvakrát, takže teď musíme ukázat na hřišti, že na to máme.”

Martin Novák pomohl otočit šlágr se Slavií

Jakub Houška (pivot Levharti Chomutov): “Na play off se všichni moc těšíme. V nadstavbě jsme ukázali, že ještě basket hrát umíme a já věřím, že na ty výkony navážeme i ve vyřazovací části. Vlastně jsme v nadstavbě hráli takové malé play off a ukázali jsme, že takové zápasy jsou přesně pro nás. Splnili jsme si cíl, který jsme si dali ještě kdysi v Severočeském OP: Tedy dostat chomutovský basket zpátky někam nahoru, takže pro nás je účast v play off velkou odměnou. Svitavy jsou ale dobře poskládaný tým a vzdorovat jim v našem věku bude o něco složitější. Na druhou stranu by pro nás mohla hrát roli zkušenost a chuť vítězit. Osobně se těším na návrat do Svitav, kde jsme s Děčínem prožili spoustu pěkných zápasů.”

Sršni Písek (3.) vs. Snakes Ostrava (6.)

Papírově jasným favoritem této série jsou písečtí basketbalisté. Nejen, že nadstavbu zakončili bilancí 19-5, ale i svého soupeře Snakes Ostrava dokázali Sršni dvakrát porazit. V prvním duelu v Ostravě až po obratu v závěrečném dějství, kdy oslabená Ostrava Jihočechy do té doby kosila z dálky. Minulý pátek to už byla jiná káva a Sršni deklasovali Snakes (v nekompletním složení) 104-46. Otázkou zůstává, kdo z ostravských marodů do série zasáhne. Otazník i nadále visí nad dvojicí Stehlík – Lukáš. Zejména kapitán Jan Stehlík Severomoravanům citelně schází. Bez něj svěřenci kouče Smažáka prohráli všech šest utkání nadstavby, byť všechny domácí zápasy odehráli Snakes poměrně vyrovnaně.

I Písek řeší otazník. Kapitán Martin Špičák po minutě hry odstoupil z posledního duelu se Snakes (s vykloubeným malíčkem) a jeho start minimálně v prvních dvou zápasech je nepravděpodobný. Do sestavy se ale po delším čase vrátil jiný veterán – Pavel Englický a 13 body, 5 doskoky a 3 bloky za 16 minut ukázal, že i ve 39 letech je velmi platným hráčem. Písecká zónová obrana a útok tvořený osou Sýkora – Šlechta – Englický – Svoboda budí respekt a v této sérii by si Sršni (i přes specifika haly Snakes) měli pohlídat postup.

Písečtí se radují z domácí výhry nad Svitavami v nadstavbě 
Foto: Sršni Písek
Písečtí se radují z domácí výhry nad Svitavami v nadstavbě
Foto: Sršni Písek

Mička: Věřím, že jim postup zkomplikujeme

Match-up: Šlechta vs. Mička

Tip na výsledek série: Písek 3-0

Jan Čech (trenér Sršni Písek): ”Bohužel povedené utkání z minulého týdne (104-46) se do čtvrtfinálové série nepočítá. Snakes v pátek jistě dorazí v silnější sestavě. Utkání bude opět začínat za stavu 0-0 a budeme muset vyvinout stejné úsilí, abychom dokázali soupeře zlomit. Rozhodně to nebude tak jednoduchá série, jak by se mohlo po pátečním výsledku zdát a za žádnou cenu nesmíme soupeře podcenit.”

Jan Mička (power forward Snakes): ”S Pískem jsme se utkali minulý pátek a ten zápas se nám vůbec nepovedl a nebál bych se říct, že skončil fiaskem. V této sérii si budeme chtít napravit reputaci na obou stranách palubovky. Především se budeme muset lépe vyrovnat s nepříjemným píseckým presingem a vyvarovat se zbytečných ztrát, jichž jsme se minule dopustili až příliš mnoho. Ačkoli jsou Sršni v domácím prostředí nesmírně silným protivníkem, věřím, že jim postup můžeme zkomplikovat.”

Nový Jičín (4.) vs. Slavoj Litoměřice (5.)

Papírově nejvyrovnanější čtvrtfinále by měli odehrát borci Nového Jičína a Litoměřic. Severomoravané poprvé od svého postupu do 1. ligy pronikli do play off a k radosti svých fanoušků do něj půjdou s výhodou domácího prostředí. Optimismus kalí zranění rozehrávače Bukovjana z tréninku, takže pro první dva duely (pátek a neděle) je start prvního guarda Nového Jičína nejistý. Mimo hru zatím zůstává i power forward Štěpánek. Nový Jičín bude každopádně těžit z výkonů Kevina Týmla, Štěpána Svobody a Václava Bujnocha. Zejména pomocníci z NH Ostrava mají lví podíl na bilanci 3-3 v nadstavbové části. Psychologicky dva triumfy nad Litoměřicemi dávají Novému Jičínu do hlav velkou výhodu. Oba soupeři jdou do play off s bilancí 16-8.

Rozehrávač Jan Dvořáček z Litoměřic diriguje útočnou akci proti Novému Jičínu
Foto: BK Slavoj Litoměřice
Rozehrávač Jan Dvořáček z Litoměřic diriguje útočnou akci proti Novému Jičínu
Foto: BK Slavoj Litoměřice

Play off je však jiná soutěž a více zkušeností s ní mají rozhodně v Litoměřicích. Šotnar, Šteffel, Žampach či Slunečko si už nějaké to play off zahráli. Slavoj hodil dvě porážky s Novým Jičínem za hlavu, ovšem zároveň ví, že aspoň jednou na severu Moravy bude muset uspět. V prvním letošním vzájemném klání k tomu byl každopádně blízko. Kdyby se v prodloužení ujala Šotnarova trojka, mohli Severočeši začínat sérii doma. I Litoměřice mají dlouhodobě zraněného Šimona Ježka, jenž by díky svému silnému nájezdu a výborné obraně výhodu překlopil na stranu Litoměřic. Obecně platí, že pod košem by díky trojici Kralovský – Grunt – Šteffel mohli mít výhodu Severočeši, zatímco na křídlech Novojičínští. Pokud se urychleně neuschopní Lukáš Bukovjan, bude mít Michal Šotnar usnadněnou pozici. Toto čtvrtfinále podle nás půjde do plného počtu pěti utkání.

Bukovjan: Musíme je uběhat

Match-up: Bujnoch vs. Karlovský

Tip na výsledek série: Litoměřice 3-2

Lukáš Bukovjan (rozehrávač Nový Jičín): “Chceme udržet čtvrté místo, které jsme si před play off vybojovali. Litoměřice mají ve svém týmu zkušené hráče, ale my jsme mladí a běhaví. Tyto aspekty se budeme snažit v tomto hracím formátu využít. Pokud chceme být úspěšní, musíme pokrýt jejich podkošové hráče, zejména Karlovského. Pozor si musíme dát i na zkušeného rozehrávače Šotnara.”

Michal Šotnar (rozehrávač Slavoj Litoměřice): Nový Jičín nás letos dvakrát porazil, ale obě utkání byla velmi vyrovnaná. Myslím, že by to mohla být pro fanoušky zajímavá a dlouhá série. My se určitě pokusíme postoupit do semifinále a uděláme pro to vše.

Jízdní řád čtvrtfinále 1. ligy najdete ZDE.