NovinkyRozhovory

Lubomír Růžička: Sportovní zázemí i finance jsou v Maďarsku oproti NBL nesrovnatelné

Je jediným českým hlavním trenérem seniorského týmu v zahraničí. Lubomír Růžička za čtyři sezony vypracoval Basket Brno z ligového otloukánka mezi top týmy KNBL, od léta však předává své trenérské vědění v tradičním klubu maďarské ligy – Zalakeramii ZTE. Jak sedmatřicetiletý lodivod hodnotí úroveň maďarské ligy? Jaká úskalí musel překonávat při tvorbě nového týmu a kdo mu pomáhal se skautingem hráčů? Jak vášniví jsou maďarští fanoušci a zda sleduje KNBL? Nejen okolo těchto témat jsme kroužili v našem obsáhlém rozhovoru.

V létě jste odešel trénovat do maďarské ligy do týmu Zalakeramie. Měl jste ještě jiné nabídky, nad nimiž jste reálně uvažoval?

Po sezóně jsme řešili s agentem primárně zahraniční angažmá. Vím, že jsem byl i v hledáčku jednoho polského celku, ale ZTE bylo v jednáních nejkonkrétnější. Navíc se mi líbilo, že klub jednal rychle, konkrétně a proběhlo i osobní setkání se sportovním ředitelem ZTE, kde byl cítit od prvního okamžiku zájem z obou stran.

Mnohem tvrdší liga

Co všechno jste o maďarské lize věděl (např. z konfrontací v přátelských zápasech ještě v Brně či ve Svitavách) a jaká byla příchodu do klubu, resp. pak po ostrém startu soutěže realita?

Maďarskou ligu jsem sledoval pečlivě asi od roku 2016. Byl jsem poslední roky v kontaktu s Vasilem Pavlíkem a dva roky zpět jsem měl již skoro před podpisem v Paksi. Nakonec jsem v Brně ještě dva roky zůstal a myslím, že bronz z ligy, ENBL a stříbro z poháru nakonec potvrdilo, že jsem udělal dobře. Máte pravdu, že liga pro nás začala trochu ostřeji. Dvě úvodní prohry byly nepříjemné. My jsme se ale od prvního dne přípravy „trápili“ se zraněními, která nás limitovala až do půlky října. Teď se tým postupně uzdravil a prokazuje vzestupnou tendenci výkonů a svůj potenciál. 

Jak byste porovnal kvalitu KNBL a maďarské ligy?

Na nějakou hlubší analýzu je ještě brzy. Ale myslím, že v ČR je více kvalitních mladších domácích hráčů a obecně kluby v ČR lépe pracují s mládeží. V Maďarsku většina klubů využívá větší počet zahraničních hráčů, kteří v lize působí. Liga v Maďarsku má 14 celků. Má svá specifika: První poločas musí být neustále na hřišti jeden hráč U23, druhý poločas vždy alespoň jeden Maďar. Jednoznačně liga v Maďarsku je mnohem tvrdší a každý tým má dominantní podkošové hráče (což je hlavně o financích). Česká liga má zase více technických hráčů a kluby dávají větší prostor domácím klukům.

Dvojí hodnota

Když porovnáte svá předchozí angažmá. Kde je těžší přitáhnout kvalitní cizince, do české, nebo do maďarské ligy?

Tohle je dobrá otázka. Vše záleží, jak jste dobrý manažer/trenér a kdo vlastně tým skládá. Bylo vtipné, když mi agenti nabízeli hráče a někteří se mi i zalíbili. Ale jakmile agenti zjistili, že hráče už nenabízí trenérovi do české, ale maďarské ligy, tak najednou jeho hodnotu zdvojnásobili. Oni vědí, že v Maďarsku jsou lepší finance, než u nás v ČR, a tak vám hned stejného hráče nabízí třeba i za dvojnásobek jeho ceny.

Naštěstí jsem měl po loňské sezóně dostatek času na skládání týmu. Tým prošel velkou obměnou, přišli dva kvalitní Maďaři. Jeden rozehrávač ročníku 2004 a zkušený Adam Tóth, jenž se do klubu vracel po dvanácti letech. Podařilo se udržet loňského lídra týmu Danila Ostojiče a pak už šlo o to vhodně doplnit o čtyři zahraniční hráče. Což si myslím, že se po lidské, ale i herní kvalitě povedlo. Jsem přesvědčený, že i do české ligy jsme schopni přivést kvalitní zahraniční hráče. Avšak vždy jde o čas, který recruitingu věnujete a jaké máte kontakty v zahraničí pro hlubší analýzu konkrétního hráče.

Trenér Růžička sršící energií při time-outu v zápase s Körmendem
Foto: Zalakeramia ZTE

Štědře sponzorovaná liga

Co se týká platů hráčů a rozpočtů klubů… předpokládám, že v Maďarsku bude v průměru obojí vyšší?

Ano, bohužel česká liga je na tom v tomto srovnání hůře. Ale zase to otočím: Maďaři nemají hokej na takové úrovni, takže když se podíváte na platové ohodnocení maďarských hokejistů a naší hokejové extraligy, tak je to neporovnatelné. V Maďarsku je fotbal, vodní pólo, házená a basket mezi sporty, které mají velkou popularitu, proto jsou rozpočtově na velmi vysoké úrovni. Troufám si říct, že finance v maďarské lize jsou srovnatelné s polskou ligou a nebo druhou polovinou německé Bundesligy (když se nebavíme o týmech z Euroligy jako je Alba nebo Bayern).

Jeden ze sponzorů ligy, sázková kancelář TippMix, štědře dotuje kluby. U nás mají týmy od Chance půl milion korun, v Maďarsku prý téměř pět milionů. Je to pravda?

Ano, je pravda že TippMix je velký sponzor celé ligy. Podle mých informací od něj dostal každý klub cca dva miliony korun na sezonu.

Když město žije basketem…

Dotkněme se lehce i návštěvnosti. Je známé, že v Maďarsku chodí více diváků na basketbal a i více aktivněji povzbuzují. Čím to? Myslíte, že pro Maďary je basketbal po fotbale sport č. 2 nebo 3, zatím co u nás je tak na 4. až 5. místě?

Já osobně působím v klubu, kde se za první dva dny prodeje předsezónních permanentek prodalo cca 1500 míst na sezení. Jsem v tradičním klubu, který je silně spjatý s městem a lidé v něm opravdu žijí basketem. Máme třeba i ligový fotbalový tým, který loni vyhrál maďarský pohár, ale ve městě je basket sportem číslo jedna. Lidé jsou obecně více vášniví, fandění je spíše balkánského typu a fanoušci jezdí často i na venkovní utkání. Jednoznačně haly hrají v návštěvnosti svoji roli. Většina celků má buď halu novou, nebo nově zrekonstruovanou. ZTE čeká například výstavba nové haly pro 3500 fans. V ČR se spíše hraje v tělocvičnách a těch hal přímo jen na basket je opravdu málo. Zde bohužel zaspal český stát. Ale to je na jinou debatu…

Derby v Körmendu sledovalo bezmála dva tisíce příznivců, přijela i početná skupina ze Zalaegerszegu
Foto: Zalakeramia ZTE

Kolik v průměru stojí v Maďarsku vstupenky na zápasy a jaká je v halách divácký komfort? Mají zápasy tamní ligy nějaký doprovodný program?

Lístek na ZTE stojí 2000 forintů (cca 120 Kč) a pro děti a důchodce 1500 forintů (90 Kč). Zápasy mají skvělou atmosféru hlavně díky fans, ale také mají dobré ozvučení, roztleskávačky a popcorn – ten je cítit v každé hale hodně. (úsměv)

Velký rozdíl v zázemí

Kdybyste měl porovnat, fungování klubů Basketu Brno a Zalakeramie, v čem spatřujete rozdíly? 

V ZTE jsou vysoké nároky na A tým. Vše se vlastně točí pouze kolem výsledků áčka. Neřeší se moc důkladně rozvoj mládežnického programu, jeho propojení a zapracování mladých odchovanců klubu. To byl i jeden z důvodů, proč mi klub dal nabídku. Líbila se jim moje práce s mladými hráči a přesah mé odpovědnosti do mládežnického programu. V Brně v roce 2019 to bylo podobné. Myslím, že za čtyři roky se to v Brně otočilo a plynulá návaznost se podařila vybudovat. 

Rozdíl vidím hlavně v zázemí. V ZTE máme vlastní halu pro A tým, kde je kapacita na sezení 2400 a se stáním k 3000. Dále vlastní tréninkové prostory pro mládež a venkovní areál, který využíváme společně s fotbalem. Bohužel to se porovnat nedá. V ČR jsou vysoké nájmy za haly jak pro profíky, tak i pro mládež. A často se o tyto prostory dělí kluby s jinými sporty. V Čechách obecně platí, že není adekvátní infrastruktura pro kvalitní tréninkový, nebo regenerační proces. Čest výjimkám jako je Sluneta, Opava atd.

Za Růžičkův tým válí i bývalá opora Slunety Tony Hicks
Foto: Zalakeramia ZTE

Zážitek v podobě maďarského El Clássica

Jaké jste si dal cíle v novém klubu před sezonou 23/24? Povedlo se vám sestavit kádr dle svých představ?

Cílem je jednoznačně playoff. Myslím, že pokud bychom skončili do 6.místa po základní části, tak můžeme myslet i na druhé kolo playoff. Ale je teprve začátek a sezóna je dlouhá. Tým jsem si měl možnost složit podle svých představ, kdy pět hráčů zůstávalo z loňského roku. Já viděl během léta všechna loňska utkání ZTE, a tak jsem měl, myslím, dobrý přehled, co tým bude potřebovat, aby byl konkurenceschopný. Navíc jsem hodně komunikoval s Vasilem a ten mi zejména u maďarských hráčů pomohl. Navíc i můj maďarský agent Peter Lorant (bývalá hvězda maďarského basketbalu), který vás musí pro maďarský trh zastupovat, byl nápomocen s jeho úhlem pohledu.

Aktuálně máte v lize bilanci 3-2, když jste po slabším úvodu vyhráli třikrát za sebou. Naposledy jste zvítězili i v maďarském El Clássicu v Körmendu 85-84. Co říkáte na aktuální bilanci a na čemu musí vaši hráči ještě pracovat?

Před sezónou bych bilanci 3-2 bral. Výhra v Kormendu nám vrátila ztrátu doma se Szegedem. Já jsem hlavně spokojený s náladou v klubu. Že se podařila vytvořit parta hráčů (sedm hráčů ve věku okolo třiceti let), kteří mají dobrý tréninkový moral, stejné ambice a chtějí společně vyhrávat. Zapracovat musíme hlavně na souhře. Pro tým je vše nové a objevují se „nemoci nových týmů“ – kdy máte hluchá místa ve hře atd. Jak jsem psal, po lidské a basketbalové kvalitě máme silný tým. Musíme být hlavně zdravotně v pořádku a pak budeme nepříjemní pro všechny.

Nejlepší akce derby Körmend – Zalakeramia

KNBL pod drobnohledem

Jak jste se cítil, když jste se v letním přátelském turnaji objevil v Brně jako hostující kouč?

Cítil jsem se dobře. V Brně žiju, našel jsem si mnoho přátel i mimo basket a Brno mám rád. Během turnaje jsem spíše řešil svůj nový tým a jeho poznávání na hřišti.

Sledujete jistě stále KNBL. Který tým vás zatím překvapuje nejpříjemněji a naopak který nejméně příjemně? 

KNBL sleduji každé kolo. Dívám se na všechny zápasy Brna a také Písku. Jsem jejich fanoušek ještě mnoho let zpět, protože jsem v letech 2002-2008 jezdil s mládeží Pardubic do Písku na různé turnaje, MČR apod. Mám tam hodně kamarádů a vím, že basket tam mají lidé rádi. Dále sleduji nový Nymburk, kde jsem kdysi také působil a zajímá mě, jak se jim bude dařit vrátit na trůn. Já vážně čekal, že Písek bude hrát tímto způsobem a jejich výkony nejsou pro mě překvapení – výhry v Pardubicích a Kolíně jsem ale nečekal. Největší milé překvapení je však pro mě však Kolín. Přeji Ostravě, aby se jí začalo dařit. Mají sezónu, v níž slaví 70 let a potřebují hlavně zdravý kádr. Jinak liga bude zase vyrovnaná a je skvělé vidět, že lidé na ligu chodí v hojných počtech.

Nedaleko Balatonu

Jak se vám zatím líbí v Zalaegerszegu, už jste stihl navštívit některé pamětihodnosti ve městě či v jeho okolí?

Město Zalaegerszeg leží v oblasti Zala. Patří k nejzelenějším sídlům Maďarska a jde o město s velkou historií. Samozřejmě i zde se mísí krásná architektura s urbanistickým řešením měst v době socialismu. Takže máte krásná místa ve městě a také panelákové výstavby. My s rodinou máme hezké moderní bydlení v centru města, kousek od krásného parku Vizsla. Je to město velikosti asi jako Prostějov. Leží 35 minut autem od Balatonu, kde jsme v létě byli ve dnech volna. Chystám se do Göcse muzea a místního skanzenu. Je tady opravdu hodně míst, jež chci vidět. Navíc plánujeme vlakem vánoční Budapešť a doma jsem zaslechl i nějaký návrh ohledně Štýrského Hradce, který je cca hodinku a půl přes kopec autem. Ale nejsem zde jako turista. Hlavně jsem zde za prací. Každopádně Maďarsko má skvělou kuchyni a doporučuji vašim čtenářům návštěvu této země a ochutnávky místního gastra.