Rozhovory

Rekordman Jelínek: Úspěch mě těší, ale teď chci play off!

Je jedním mála Čechů a Slováků v ACB lize a o víkendu se mu dostalo ocenění. David Jelínek je totiž nejlepším střelcem Andorry, což jej těší, ale tento úspěch prý víc ocení až časem. Andorra bojuje o play off, takže jej čeká náročný květen a David se s námi v krátkému rozhovoru podělil o dojmy, jak se mu žije v Andoře a hraje v nejlepší evropské soutěži.

V sobotu jste se stal historicky nejlepším střelcem Andorry v ACB lize s celkem 1459 body v jejím dresu. Jaký je to pocit být top střelcem klubu v nejlepší lize Evropy?

Ano, stal jsem se nejlepším střelcem klubu, ale v rámci situace v daném zápase (Andorra prohrála na palubovce Obradoira 51-79, pozn. red.) to člověk prožíval trošku jinak. Jelikož ten zápas byl velmi nevydařený, tak až postupně v dalších dnech si to uvědomuji více. Je skvělé, že člověk může zanechat stopu v týmu, který ji už zanechal ve španělské lize a lidi si jej budou pamatovat, než přijde někdo další a překoná to. Je to zkrátka úspěch a časem to budu asi oceňovat ještě víc. 

Váš tým zatím prožívá oproti loňsku méně podařený ročník (momentálně bilance 12-18). Do play off sice ještě stále teoreticky můžete proniknout, avšak co stojí z vašeho pohledu za mírným ústupem z loňských pozic?

Tento rok je pro nás specifičtější v tom, že ze začátku sezony jsme nehráli moc dobře, ale ty výsledky byly ještě celkem v normálu. Potom ale většinu týmu postihl koronavirus a bylo velmi náročné se vracet. Pak tam bylo období, kdy jsme hráli spoustu utkání za jeden měsíc (Eurocup a ACB liga) – a po koronaviru jsme neměli tolik sil a zkrátka jsme nebyli na té herní úrovni, na jaké bychom chtěli být. To všechno nás stálo nějaké pozice.

David Jelínek proniká do koše v domácím utkání s Obradiorem

Fanoušci hodně chybí

Čeká vás náročný květen, včetně dohrávek musíte odehrát šest utkání za necelých dvacet dní. Co musíte zlepšit, abyste do play off pronikli?

Šestnáctého května měl být konec základní části, avšak zase jsme měli koronavirus v týmu, takže zase byla přestávka a mělo to tak více týmů. Konec základní části se tedy posouvá o týden. My se musíme snažit zlepšit úspěšnost střelby, hrát jako tým a jít dál za tím postupem. Dále musíme doufat, že se někteří zranění dokáží vrátit a v těch třech týdnech nám budou moci pomoci. 

Andorra letos odehrála velmi vyrovnaná domácí utkání s giganty Realem, nebo minulou neděli s Barcelonou. Oba zápasy byly jako přes kopírák, v poslední čtvrtině týmu došel dech v útoku a favorit bral výhru. Myslíte, že byste před plnou halou některý z těchto zápasů dovedli do vítězného konce?

Věřím, že kdybychom měli plnou halu, jako v minulých letech, tak nejen tyhle zápasy s Barcelonou a Realem, ale i jiné duely doma, bychom vyhráli. Naši fanoušci nám za normálních okolností hodně pomáhají a tuhle sezonu nám zkrátka hodně chybí. 

Zápas Androra – Barcelona (63-79)

Život v Andoře

Jak jste spokojen se svými dosavadními výkony a čísly v ACB lize (9.1 bodů a 2.2 doskoky za 22 minut v průměru)?

Myslím, že mé výkony nejsou špatné, ale samozřejmě by mohly být i trochu lepší. Tento rok nemám úplně z těch nejlepších, tu střelbu nemám třeba tak dobrou, jako některé minulé roky. V rámci těch stopek a výkyvů, které postihly celý tým, to nakonec z mé strany není špatné. 

V klubu jste už pátou sezonou, jedenáct let hrajete ACB ligu. Plánujete zde dohrát kariéru, nebo vás láká angažmá třeba v jiné zemi (než ve Španělsku / Andoře)?

Na příští sezonu mám ještě smlouvu tady v Andoře. Pak uvidíme, jak to bude dál. Ve Španělsku jsem už opravdu dlouho, líbí se mi tu a jsem tu spokojený. Rovněž mi sedí styl hry ve španělské lize. Uvidíme, jaké příležitosti se v budoucnu naskytnou a pak o něčem mohu uvažovat. Zatím jsem ale tady spokojený, takže nemám v hlavě myšlenky na odchod. 

Jak se vám žije v horské Andoře? Jsou tamní obyvatelé něčím specifičtí? A co místní speciality, máte nějaké oblíbené jídlo?

Andorra kulturně spadá částečně pod Francii, částečně pod Španělsko, čili je to tu podobné těm dvěma velkým zemím. Spousta lidí tu třeba mluví Francouzsky. Andorra je malá země a trochu je tu problém s cestováním, protože všechna letiště, která jsou poblíž, jsou minimálně dvě a půl hodiny od Andorry, což je specifické. Jinak se tu žije normálním životem a obecně velmi dobře. Co se týká specialit: tím, že jídlo je podobné španělskému, nebo francouzskému, tak tu úplně nějaká místní specialita není. Chutná mi tady, tak nějak to střídám a vždy si vyberu, na co mám zrovna chuť.