Rozhovory

Střelec Dáňa: Už trénink s áčkem v hale je pro mě ocenění

V minulém týdnu zaujal sedmnáctiletý Matěj Dáňa basketbalovou veřejnost v utkání s Děčínem. Křídlo USK Praha si odbylo ligovou premiéru a ta nebyla jen tak ledajaká. S 11 body a 8 doskoky atakoval Dáňa double-double a výrazně přispěl k triumfu Sov 82-80 v prodloužení. Matěje jsme požádali o krátký rozhovor.

Matěji, jaká první myšlenka ti proběhla hlavou, když ses dozvěděl, že jsi v nominaci na ligový zápas s Děčínem?

Byl jsem velmi nadšený, ale taky hodně nervózní. 

Utkání jste vyhráli a ty jsi ve své premiéře mezi dospělými pomohl 11 body a 8 doskoky za 38,5 minuty. Zejména trojka na 69-68 byla skvělá, protože ve čtvrté čtvrtině měl Děčín navrch. Co vlastně rozhodlo utkání s Válečníky, v němž jste vyhráli v úzké rotaci?

V úzké rotaci jsme se nepoložili a dotáhli zápas do vítězného konce. V závěru nám to jednoznačně vyhrála dobrá spolupráce v obraně, ale i v útoku. 

Výkony mladých Sov v zápasech s Ústím a Děčínem, Matěj Dáňa v čase od 2:01

Trojek mohlo být víc

Jak se stane, že má v ligové premiéře 17letý hráč “Hardenovský” nástřel 3/11? Vystřelit celkem 11 trojek chce “koule”. Myslíš, že tě Děčín nechával schválně střílet?

Nemyslím si, že by mě Děčín vyloženě nechával střílet. Spíš to bylo tím, že mě spoluhráči nacházeli ve volných pozicích, z nichž jsem se nebál vystřelit. Ale mohl jsem těch trojek proměnit více. 

Válečníci jsou vyhlášení svou tvrdou hrou. Jak moc bolel zápas s nimi?

Povídá se to, ale v zápase jsem to nijak extrémně nepociťoval. 

Co ti během, nebo i po duelu s Děčínem říkal trenér Dino Repeša?

Nic speciálního. Já jsem se snažil dodržovat pokyny, které trenér vyžadoval po celém týmu.

Pro tebe z toho v poháru Ústí (vítězství o 15 bodů) bylo skromnějších 6,5 minuty, ovšem i tak jsi potopil trojku. Ligových 4/12 (33%) tedy kopíruje tvůj mládežnický kariérní průměr. Když pomineme “korona restrikce”, kolik času denně strávíš střeleckým tréninkem?

Zatím jej nemám úplně pravidelný, ale po klasickém tréninku většinou zůstávám déle a “něco” si odstřílím. 

Z utkání za U17 USK Praha
Foto: archiv M. Dáni
Z utkání za U17 USK Praha
Foto: archiv M. Dáni

Basketbalové sny a vzory

Jak dlouho jsi nyní trénoval s “áčkem” a jak se snažíš nahrazovat výpadek mládežnických soutěží a zákazu trénování v halách pro neprofesionální sportovce?

Bylo to pro mě těžké, protože v zimních měsících se basket bez možnosti tréninku ve vnitřních prostorech příliš dělat nedá. I tak jsem plnil pokyny trenérů a snažil se dělat maximum programu venku nebo doma. V momentě, kdy jsem se připojil k áčku, to už byla pro mě velká výhoda. V této době je pro mě už klasický basketbalový trénink v hale velké ocenění. 

Jaké jsou tvé basketbalové sny a cíle?

Sen každého basketbalisty je NBA, ale to je zatím hodně dlouhá cesta. Nyní se chci soustředit na svou přítomnost a budoucnost v dresu USK. 

Jakého máš oblíbeného hráče a proč?

Pro mě to je určitě Stephen Curry, protože se mi líbí jeho herní styl a střelecký instinkt. 

Díky za rozhovor a ať se ti v další kariéře daří!